Wiatrak do laptopa jako niezbędny gadżet. Rodzaje i wybór modeli

Autor: Joanna

Jeżeli laptop służy nam do pracy lub grania w najnowsze gry, musimy pamiętać, że długie godziny pracy mogą spowodować przegrzanie się procesora. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi wiatrak pod laptopa, którego podstawowym zadaniem jest chłodzenie wewnętrznych komponentów.

Wentylator do laptopa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego układ chłodzenia w laptopie jest ważny
 2. jakie są rodzaje wiatraków do laptopa
 3. jaki wybrać zewnętrzny wiatrak do laptopa

Dlaczego układ chłodzenia w laptopie jest taki ważny?

Rozbieranie laptopa

Kwestię dbania o laptopa w bardzo łatwy sposób można porównać do samochodu. W każdym pojeździe co jakiś czas należy wymieniać olej silnikowy, filtry paliwa i klimatyzacji czy też dokonywać ich czyszczenia. Co w sytuacji, gdy tego zaniechamy? Silnik może doznać poważnych uszkodzeń, auto będzie więcej spalało, natomiast obecność brudu i pleśni w otworach klimatyzacyjnych może mieć negatywne oddziaływanie na nasze zdrowie. Z tego powodu konserwację tych elementów powinniśmy wykonywać w równych odstępach czasu, aby zapewnić pojazdowi długą żywotność.

W identyczny sposób trzeba dbać o laptopa. Każdy z jego elementów – ekran, klawiaturę, touchpad czy też wewnętrzne komponenty (o ile istnieje możliwość zdjęcia obudowy) – należy co jakiś czas czyścić, aby zapewnić sobie bezproblemowe działanie przez długi czas. Jednym z podzespołów, który wymaga częstej konserwacji, jest wiatrak w laptopie, zapobiegający jego przegrzaniu. Jeżeli na jego łopatkach znajdzie się zbyt dużo brudu czy kurzu, wówczas urządzenie w pewnym momencie może po prostu się spalić.

Jakie są rodzaje wiatraków do laptopa?

Jeśli chodzi o wewnętrzny komponent laptopa w postaci wentylatora, wyróżniamy jego trzy główne rodzaje:

 • wentylator 2-pinowy – posiada dwa przewody: czerwony z zasilaniem +5V i czarny z minusowym zasilaniem. Prędkość obrotu warunkowana jest przez płytę główną, a wbrew powszechnym opiniom, nie odstaje od swoich lepszych odpowiedników;
 • wentylator 3-pinowy – poza czerwonym i czarnym przewodem posiada żółty (hallotron), którego zadaniem jest wysyłanie aktualnej prędkości obrotowej wentylatora do płyty głównej. Daje to możliwość obserwacji i monitorowania poziomu grzania laptopa;
 • wentylator 4-pinowy – poza czerwonym, czarnym i żółtym posiada również przewód niebieski, dający możliwość sterowania prędkością obrotową przy użyciu sygnału PWM.

Samodzielna wymiana wiatraka do laptopa może dla niektórych użytkowników być trudnym zadaniem, dlatego najczęściej w takich sytuacjach należy udać się do serwisu. Jeśli jednak chcemy samodzielnie uporać się z tym problemem, warto postawić na zewnętrzne wentylatory, które w zupełności poradzą sobie ze schłodzeniem pracy urządzenia.

 • 160,99 zł
 • 69,99 zł
 • 109,99 zł
 • 269 zł
 • 34,99 zł

Zewnętrzne źródło chłodzenia

Wykorzystanie podstawki chłodzącej do laptopa

Podstawka lub wiatrak do laptopa, jak potocznie nazywa się płaską konstrukcję z wentylatorem, ma za zadanie chłodzić urządzenie podczas jego wytężonej pracy. Zasada jego działania jest bardzo prosta – wystarczy umieścić na niej swój sprzęt, po czym uruchomić podstawkę i być spokojnym o to, że nie dojdzie do przegrzania procesora lub innych komponentów. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne dla osób, które przez długie godziny wykonują szereg operacji lub grają w gry, wyraźnie wpływające na eksploatację laptopa.

Najbardziej klasyczną podstawką służącą jako wiatrak do laptopa jest model Targus AWE55EU, wykonany z tworzywa sztucznego i dedykowany dla urządzeń o przekątnej ekranu od 12 do 17 cali. Zamontowane w nim dwa wentylatory zapewniają skuteczne i wydajne chłodzenie, zaś bezpieczeństwo gwarantuje neoprenowa konstrukcja z antypoślizgowymi podkładkami. Pięć wentylatorów, ergonomiczna konstrukcja, złącze USB, podświetlenie i uchwyt na telefon – to z kolei cechy modelu Genesis Oxid 550, przeznaczonego dla użytkowników, którzy oczekują od podstawki z wiatrakiem pod laptopa czegoś więcej.

W przypadku graczy, którzy jeszcze bardziej eksploatują swoje urządzenia, szczególnie zalecane są dwa modele podstawek – Tracer Gamezone Wing 17,3" RGB i Tracer GameZone Turbo. Oba przeznaczone są do laptopów o przekątnej od 15 do 17 cali, posiadają złącze USB i podświetlenie. Z kolei za chłodzenie podzespołów odpowiedzialne są wentylatory o maksymalnej prędkości obrotowej wynoszącej odpowiednio 800 i 1000 obrotów na minutę. Dzięki nim granie nawet w najbardziej wymagające gry nie będzie już w tak dużym stopniu obciążało laptopa.

Spośród najbardziej podstawowych podstawek służących jako wiatrak pod laptopa wspomnieć można również o modelu Tracer FLOW. Przeznaczony jest on dla użytkowników urządzeń o rozmiarze ekranu wynoszącym od 10 do 15 cali. Zasilany jest przez kabel USB, zaś dodatkowe składane nóżki pomagają ustawić urządzenie wedle własnego życzenia i zadbać o odpowiednią postawę ciała w trakcie pracy.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link