Data publikacji: 9 maja 2018
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jaki wentylator kupić? Wybierz najlepszy wentylator!

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Tak gorąco, że nie ma czym oddychać? Letnie upały potrafią być uciążliwe i trudne do zniesienia. W walce z wysoką temparaturą w mieszkaniu czy biurze przyda się wentylator. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jaki wentylator wybrać.

Wybierz swój typ

Wybierając dobry wentylator musisz na początku zdecydować, jaki typ urządzenia wybrać. 

Popularne modele wentylatorów:

  • tradycyjne biurkowe 
  • tradycyjne stojące
  • kolumnowe biurkowe
  • kolumnowe stojące

Wentylatory biurkowe

Wentylator tradycyjny wyposażony jest w metalowe lub plastikowe skrzydła, które wprawiają powietrze w ruch.
Modele biurkowe mają średnicę śmigła do 40 cm oraz niską podstawę. Wybierz taki model, jeżeli szukasz urządzenia do małego pomieszczenia lub chcesz aby wentylator działał punktowo. Obracający się wiatrak będzie chłodził tylko Ciebie i nie będzie przeszkadzał innym osobom.
 

Tradycyjny wentylator biurkowy. Urządzenia tego typu maja niską podstawę, średnicę śmigła do 40 cm i nadają się do wentylowania niewielkiego pomieszczenia.

Jeżeli chcesz ochłodzić powietrze w większym pomieszczeniu i masz miejsce na postawienie dużego wentylatora, wybierz model stojący. Ma on stojak, którego wysokość jest regulowana (w niektórych modelach nawet do 150 cm) i duże śmigło o średnicy powyżej 40 cm.

 

Do wentylowania większych pomieszczeń warto zastosować wentylator stojący. Tego typu modele mają duże śmigło oraz stojak o wysokości do 150 cm.

Wentylatory kolumnowe

W przypadku gdy masz mało miejsca, wybierz wentylator kolumnowy. Zamiast jednego śmigła, wyposażony jest on w wiele skrzydełek, umiejscowionych jedno nad drugim i przytwierdzonych do obracającego się walca. Dzięki takiej budowie jest wąski, nie zajmie wiele miejsca, a efektywnością pracy dorównuje wentylatorom tradycyjnym. Wiatraki kolumnowe stojące mają około 1 metra, a biurkowe do 40 cm wysokości. 

 

Jeżeli szukasz zgrabnego i wydajnego urządzenia wybierz wentylator kolumnowy. Wyposażony jest on w kilka małych śmigieł rozmieszczonych jedno nad drugim i przytwierdzonych do obracającego się walca.
wentylator Pur Line Fanny 44

Na co warto zwrócić uwagę kupując wentylator?

Moc wentylatora tradycyjnego dostosowana jest do średnicy śmigła, a wentylatora kolumnowego do liczby skrzydełek. Wentylatory biurkowe oferują z reguły moc od 20 do 40 W, natomiast stojące od 40 do 60 W. W przypadku wentylatorów kolumnowych najczęściej jest to około 40 W.


Prędkość nawiewu

Wentylatory mogą mieć kilka możliwych do ustawienia prędkości nawiewu. Dzięki temu możesz w łatwy sposób zmieniać prędkość obracania się śmigła lub skrzydełek, a tym samym siłę nadmuchu.

 

W większości modeli wentylatorów można ustawić kierunek oraz kilka różnych prędkości nawiewu.
Panel sterujący wentylatora

Regulacja obrotów i kierunku nawiewu wentylatora

W większości wentylatorów występuje regulacja kierunku nawiewu. W przypadku wentylatorów tradycyjnych kręcące się śmigło wykonuje ruchy w bok, na prawo i lewo. W przypadku wentylatorów kolumnowych urządzenie obraca się na podstawie. Dzięki temu nawiew dociera do różnych części pomieszczenia. Dodatkowo niektóre modele pozwalają na regulowanie za pomocą pilota kierunku oraz siły nadmuchu. Przydatną opcją jest regulator obrotów wentylatora, dzięki którym latwo kontrolować siłę strumienia powietrza.

 

Przed zakupem wentylatora warto sprawdzić czy osłona śmigła jest zdejmowana i pozwala na łatwe utrzymanie urządzenia w czystości.
wentylator Bionaire BAOF 30W

Tworzywo, z jakiego wykonany jest wentylator

Obudowa oraz śmigła lub skrzydełka wentylatorów mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub stali. Ważne jest, by osłona śmigła była zdejmowana i pozwalała na łatwe utrzymanie urządzenia w czystości. W wentylatorach kolumnowych obudowa zazwyczaj nie jest zdejmowana. Jeżeli będziesz często przenosić wentylator warto, aby wyposażony był on również w specjalny uchwyt oraz miejsce na nawinięcie przewodu sieciowego. Warto też zwrócić uwagę na to czy wentylator ma stabilną podstawę.


Ułatwienia obsługi i funkcje dodatkowe

Obsługę urządzenia może Ci ułatwić:

  • Pilot - przyda się zwłaszcza, gdy planujesz ustawić wentylator w pewniej odległości od swojego miesca pracy, czy kanapy.
  • Ekran LCD - pozwala w łatwy sposób sprawdzić aktualne ustawienia urządzenia czy temperaturę w pomieszczeniu.
  • Tryb pracy nocnej - zapewnia cichcą pracę wentylatora przy zminimalizowanym nawiewie.


Listwa zasilająca

Pamiętaj też, że jeżeli planujesz umieścić w jednym pomieszczeniu kilka wentylatorów, może nie wystarczyć Ci gniazdek elektrycznych do podłączenia wszystkich urządzeń do prądu. Radzimy więc, by wraz z wentylatorem kupić przedłużacz oraz listwę zasilającą, za pomocą której podłączysz wszystkie sprzęty do źródła zasilania.

Popularni producenci wentylatorów:


A może zastanawiasz się nad zakupem klimatyzatora odpowiedniego do Twojego mieszkania? Przeczytaj nasz artykuł. 
jaki wentylator kupić, kupuję wentylator, najlepszy wentylator, dobry wiatrak, jaki wiatrak, jak wybrać wentylator, który wiatrak kupić, który wentylator wybrać, wentylatory opinie, ceny wentylatorów, wiatrak jaki, jaki wentylator polecacie, jaki wybrać wentylator, najlepsze wentylatory, jaki wiatrak najlepszy

 

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Jak wybrać ekran do projektora?

Przeczytaj poradnik wyboru ekranu do projektora, by podjąć właściwą decyzję.
Zobacz więcej   

Jaki subwoofer wybrać?

Zobacz, jaki subwoofer warto wybrać do domowego zestawu głośników!
Zobacz więcej   

Głośnik Bluetooth na imprezę – jaki wybrać?

Jaki głośnik Bluetooth na imprezę kupić? Zobacz polecane modele!
Zobacz więcej   

Znajdź nas