Jakie wentylatory wybrać na sezon letni?

Autor: Ania

Wentylator stojący czy taki, który można umieścić na biurku to urządzenie niezbędne w sezonie letnim, kiedy temperatura w pomieszczeniach staje się nie do zniesienia. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając dany model. Od parametrów wentylatora będzie zależeć bowiem satysfakcja z jego użytkowania.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. na jakie funkcje zwrócić uwagę, wybierając dobry wentylator;
  2. jaki wentylator stojący wybrać – tradycyjny czy kolumnowy;
  3. jaki wentylator biurkowy będzie dobrym wyborem.

Wentylatory stojące i biurkowe – czym powinny się cechować?

wentylator Rowenta VU 2010

Jednym z ważniejszych parametrów w wentylatorach jest ich moc. Modele biurkowe zwykle mają od 20 do 40 W, stojące – od 40 do 60 W, zaś przeciętna moc kolumnowych to ok. 40 W. Bardzo ważnym kryterium dla użytkowników tego rodzaju urządzeń jest także regulacja kierunku nawiewu oraz jego siły. Dzięki temu można dostosować ją do indywidualnych potrzeb. Nowoczesne wentylatory domowe czy biurowe posiadają też często pilota. To bardzo praktyczne akcesorium, które pozwala na zdalne sterowanie urządzeniem. W wielu modelach funkcjonalnym rozwiązaniem, które pozwala na kontrolę temperatury w pomieszczeniu oraz pomaga sprawdzić ustawienia jest wyświetlacz LCD. Poza tym korzystający z wentylatorów pokojowych doceniają w nich również tryb nocny. To duże ułatwienie dla domowników, zwłaszcza w rodzinach z małymi dziećmi. Cichy wentylator nie budzi nikogo ze snu. Do tego siła jego nawiewu jest optymalna dla tej pory dnia, więc nie powoduje dyskomfortu związanego z wytwarzaniem zbyt silnego wiatru.

Wybierając dany model, niewiele osób zwraca uwagę na to, czy osłona śmigła da się zdjąć. To duży błąd. Wentylator rozsyła chłodne powietrze po całym pomieszczeniu, więc dla zdrowia lokatorów jego skrzydła powinny być czyste. Regularne usuwanie kurzu i innych zanieczyszczeń jest więc kluczowe dla jego higienicznej pracy.

Zaawansowane technologicznie wentylatory mają do tego funkcję nawilżania. Rozprowadzają więc w pomieszczeniu delikatną mgiełkę, która pozwala utrzymać wilgotność na właściwym poziomie. Wentylator z nawilżaczem Dyson AM10 wykorzystuje także technologię ultrafioletową, dzięki której eliminuje bakterie. Do tego inteligentna kontrola powietrza pozwala automatycznie regulować ustawienia, dostosowując je do panujących warunków.

Wybierając zaś wentylator sufitowy, oprócz mocy i regulacji prędkości obrotów istotna będzie na pewno głośność jego pracy czy dodatkowe funkcje, jak np. oświetlenie.

  • 66 zł
  • 79,99 zł
  • 89,99 zł
  • 179,99 zł
  • 179,99 zł

Wentylator stojący – jaki wybrać?

Panel sterujący wentylatora

Wentylator domowy czy biurowy, który stoi na podłodze powinien być przede wszystkim stabilny, aby nie stanowił zagrożenia dla osób znajdujących się w jego niedalekiej odległości. Nabywając dany model, warto więc zwrócić uwagę na jego podstawę. Do tego ważnym parametrem jest także regulacja wysokości oraz oczywiście średnica śmigła. Im większa – tym lepszy efekt zapewni. Wentylator podłogowy Rowenta VU4210F0 ma funkcję automatycznej oscylacji. Pozwala ona obracać się urządzeniu na boki. Jego 40-centymetrowe śmigła zapewniają dużą siłę nawiewu. Dzięki temu pomieszczenie chłodzone jest szybko i efektywnie. Śmigła o jeszcze większej średnicy ma wentylator stojący Kalorik TKG VT 1029 CO. Dodatkowo wyposażono go w głowicę z możliwością wyboru kąta nachylenia.

Alternatywą dla tego rodzaju urządzeń jest wentylator kolumnowy. Taki model ma zwykle więcej funkcji, takich jak np. jonizacja czy 12-godzinny czasomierz. Przykładem jest wentylator z pilotem RAVEN EKW002, który ma 6 prędkości nawiewu. Warto wiedzieć, że zamiast śmigła w tego rodzaju urządzeniach są skrzydełka przytwierdzone do obracającego się walca. Zaletą wentylatorów kolumnowych jest to, że zajmują mniej miejsca w porównaniu do tradycyjnych modeli. Do tego wyglądają one bardzo nowocześnie. Minusem jest jednak fakt, że zwykle nie mają zdejmowalnej obudowy, przez co nie można ich w środku wyczyścić.

Jaki wentylator biurkowy wybrać?

wentylator Bionaire BAOF 30W

Wentylator na biurko ma niską podstawę, co pozwala bez trudu umieścić go na meblach. Jeśli zaś chodzi o średnicę śmigła, to jest ona zwykle nieco mniejsza w porównaniu z modelami stojącymi. Zbyt duże bowiem, mimo że dawałoby efekt chłodzenia, byłoby zbyt silne, zwłaszcza jeśli urządzenie miałoby działać punktowo. Wentylatory biurkowe idealnie nadają się do małych pomieszczeń. Przy kupnie warto zwrócić uwagę na gumowe wykończenie na dole, które zapewni mu większą stateczność.

Wentylator pokojowy o industrialnym wyglądzie, czyli RAVEN EWB001, ma optymalną średnicę śmigła, która wynosi 30 cm. Jego obudowa jest wykonana z metalu w kolorze grafitowym, przez co wygląda niezwykle elegancko i nowocześnie. W klimat industrialnych pomieszczeń świetnie wpisze się też wentylator biurkowy Stadler Form Q. Ma on moc 40 W i oferuje 3 szybkości nawiewu. Z kolei Sencor SFE 2540SL, mały wentylator o średnicy śmigła 25 cm, ma opcję regulacji kąta nachylenia i elegancki wygląd dzięki chromowemu wykończeniu. Jego zaletą jest też zabezpieczenie przed przegrzaniem.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link