Niezbędne elementy baterii kuchennej – wąż, wylewka, uchwyty.

Autor: Ola

Aby bateria kuchenna idealnie komponowała się ze zlewozmywakiem, była łatwa do utrzymania w czystości, a przede wszystkim funkcjonalna, warto wcześniej zaplanować, czego oczekujemy. Każdy z elementów baterii, w tym wąż, uchwyty, kurki czy wylewki, wpływa na ostateczny wygląd i komfort użytkowania. Na rynku dostępna jest tak bogata oferta armatury kuchennej, że każdy znajdzie coś, co wpisze się w jego indywidualne oczekiwania.

Czarna bateria kuchenna na tle białych kafelek

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak wybrać wąż do baterii kuchennej
 2. jak zamontować wąż do baterii kuchennej
 3. jak wybrać wygodną i funkcjonalną baterię kuchenną
 4. jakie są rodzaje nowoczesnych baterii kuchennych
 5. jaki materiał baterii kuchennej jest najlepszy

Czym jest wąż do baterii kuchennej i jak go wybrać?

Chromowana bateria kuchenna wbudowana w czarny zlewozmywak

Wąż do baterii kuchennej jest niezbędnym elementem łączącym ją z instalacją wodną. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów tych akcesoriów, różniących się przede wszystkim:

 • długością,
 • materiałem wykonania,
 • średnicą gwintu,
 • wykończeniem.

Wszystkie te parametry powinny być kompatybilne z baterią kuchenną.

Jak zamontować wąż do baterii kuchennej?

Instrukcja montażu lub wymiany węża do baterii kuchennej jest dziecinnie prosta. Baterię kuchenną mocuje się najczęściej do zlewozmywaka, a pod jego spodem przeprowadza się wąż, łącząc go z instalacją wodną. Do tej czynności wygodnie jest użyć klucza płaskiego.

Jak wybrać baterię kuchenną?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów baterii kuchennych. Dużo zależy od indywidualnych preferencji, a także kolorystyki kuchni. Pierwszym kryterium wyboru jest rodzaj montażu. Warto określić to już na etapie projektowania instalacji wodnej. Najpopularniejsze są baterie stojące (inaczej sztorcowe), np. Franke Atlas w kolorze srebrnym. Przyłącza się je za pomocą elastycznych i wytrzymałych wężów przyłączeniowych do źródeł wody ciepłej i zimnej. Są bardzo łatwe w zamontowaniu i pasują do każdej kuchni, zarówno tej urządzonej w stylu nowoczesnym, jak i vintage. Inną opcją jest bateria ścienna, np. NEO Joko Clinic BOJ 080C. Montuje się ją bezpośrednio do instalacji wodnej i nie ma potrzeby wykorzystywania w tym celu węży kuchennych. Dużą zaletą tego rodzaju rozwiązania jest również brak konieczności tworzenia otworów w zlewie.

Innym, równie istotnym, kryterium jest liczba i rodzaj uchwytów/kurków. Baterie jednouchwytowe (np. Franke Pola) są bardziej ekonomiczne i wygodniejsze – wodę odkręcić można nawet wówczas, gdy obie ręce są zajęte lub brudne. Baterie wyposażone w dwa kurki lub uchwyty (np. Blanco Fontas-S II Silgranit-Look 525204) wymagają precyzyjnej kontroli. Nieco dłużej zajmuje użytkownikowi dobranie właściwej temperatury wody i jej ciśnienia.

O wygodzie i komforcie użytkowania decyduje rodzaj wylewki. Musi ona być dobrana pod względem kolorystycznym i kształtem do zlewozmywaka. Powinna być zamontowana w taki sposób, aby woda padała w centralną część komory. Dobrze jest wcześniej zmierzyć jej głębokość. W przeciwnym razie, przy każdym zmywaniu naczyń czy myciu rąk woda będzie chlapać poza zlewozmywak, np. na blat kuchenny. Zmierzenie głębokości pozwala też na ocenę, czy bez problemu napełni się wodą np. dzbanek na kwiaty.

Polecane baterie kuchenne
 • 399 zł
 • 545 zł
 • 439 zł
 • 1 059 zł
 • 915 zł

Materiały wykonania baterii kuchennej

Woda płynąca w białym zlewozmywaku

Kiedy już wybierze się rodzaj baterii kuchennej, liczbę uchwytów oraz sposób montażu, konieczne będzie określenie tworzywa, z którego wykonana jest armatura. Najpopularniejsze są baterie chromowane. Są łatwe do utrzymania w czystości i gwarantują wysoki połysk, szczególnie przy wypolerowaniu. Granitowa bateria przypomina w wyglądzie granit, mimo że w praktyce nim nie jest. Idealnie sprawdza się w minimalistycznych wnętrzach, nawiązujących do tradycyjnych stylów wnętrzarskich bogatych w elementy drewniane. Baterie ceramiczne są znacznie droższe niż pozostałe dwie opcje. Wyróżnia je bardzo wysoka trwałość, a także odporność na uszkodzenia mechaniczne. Do grupy baterii dekoracyjnych zalicza się krany pozłacane, satynowe oraz patynowe. Doskonale komponują się w eleganckich kuchniach w stylu glamour.

Rodzaje nowoczesnych baterii kuchennych

W nowoczesnych wnętrzach właściciele często decydują się na innowacyjne rozwiązania. Coraz częściej wybiera się baterie bezdotykowe. Są one najbardziej higieniczną opcją, ponieważ nie wymagają dotykania uchwytów. Wystarczy podłożyć dłoń pod wylot wody. Trudniej jest jednak wypełnić za ich pomocą garnek. Ciekawym rozwiązaniem są baterie termostatyczne, które umożliwiają precyzyjne ustawienie temperatury wody, co zmniejsza ryzyko poparzenia, głównie przez małe dzieci. Przydatne może okazać się posiadanie baterii z filtrem węglowym. Taka woda jest znacznie czystsza i nadaje się do picia bez konieczności przelewania jej do osobnego czajnika filtrującego. Wyborem wartym rozważenia są także baterie z funkcją podgrzewania, dzięki którym można podgrzać wodę bez czajnika. Może okazać się to wygodne w mieszkaniu, w którym są małe dzieci. Taka opcja pozwala też na oszczędność energii.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link