Watomierz – przegląd modeli

Autor: Adam

Rachunki za prąd można skutecznie zmniejszyć, wymieniając urządzenia charakteryzujące się dużym poborem mocy na nowoczesne sprzęty energooszczędne. Najpierw jednak warto zlokalizować, które z nich wymagają wymiany. Nieodzowną pomocą w tym domowym śledztwie będzie watomierz.

Mężczyzna odczytuje na swoim smartfonie dane z cyfrowego watomierza

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. do czego służy watomierz;
 2. jakie są rodzaje watomierzy;
 3. czym się od siebie różnią te przyrządy;
 4. jak podłączyć watomierz.

Do czego służy watomierz?

Nowoczesny watomierz to urządzenie, które podłącza się do gniazdka w taki sam sposób jak przejściówkę czy rozgałęźnik

Watomierz to licznik zużycia energii pozwalający na zmierzenie, ile prądu pobiera dany odbiornik, czyli ustalenie tzw. mocy czynnej. Wynik wyrażony jest w watach (W). W warunkach domowych znajduje bardzo praktyczne zastosowanie. Dzięki temu niedrogiemu przyrządowi możemy każdego miesiąca zaoszczędzić na rachunkach za prąd od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jak to możliwe? Często nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo energii elektrycznej w naszym domu zużywa się kompletnie bez sensu. Sporo prądu marnują przestarzałe urządzenia elektryczne, np. lodówka czy pralka. Wysoki rachunek możemy sobie również nabić, nie wyłączając niektórych urządzeń, kiedy ich nie używamy. Watomierz, dzięki pomiarowi poboru mocy, pomaga ustalić, które urządzenia należy bezwzględnie odłączyć od gniazdka, gdy przestaniemy ich używać, a które z nich mogą być podłączone. Na przykład nowoczesne ładowarki do telefonów nienagrzewające się w stanie spoczynku, czyli gdy nie są podłączone do urządzenia, nie pobierają prądu. Watomierz pozwala także ustalić, które sprzęty domowego użytku pobierają najwięcej energii, dzięki czemu możemy określić, jakie urządzenia trzeba wymienić na nowe w pierwszej kolejności. Oszczędzając prąd, nie tylko uszczelniamy własne finanse, ale też dbamy o środowisko.

CZY WIESZ, ŻE...

Watomierz to bardzo przydatny przyrząd w konstruowaniu domów energooszczędnych.

Rodzaje watomierzy – jaki wybrać?

Ze względu na rodzaj, watomierze dzieli się na:

 • analogowe – nazywane są także tablicowymi, ponieważ wynik jest pokazywany najczęściej na czarnej skali umieszczonej na białej tablicy;
 • cyfrowe – posiadają ekran LCD, na którym jest wyświetlana wartość pomiaru.

W warunkach domowych zastosowanie znajduje przede wszystkim watomierz cyfrowy, ze względu na wygodę użytkowania.

CZY WIESZ, ŻE...

Analogowe watomierze wyposażone są w ustroje pomiarowe, które umożliwiają przetworzenie mierzonych wielkości na ustawienie wskazówki na skali.

Czym się różnią watomierze?

Mężczyzna odczytuje dane z watomierza, do którego podłączone jest urządzenie elektryczne

Nowoczesne liczniki energii to przyrządy zaawansowane, które często posiadają dodatkowe funkcje. Szeroka oferta pozwala na wybranie sprzętu najbardziej dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Watomierz podstawowy służy do pomiaru zużycia prądu, choć niektóre z nich dokonują także wyliczeń – np. Orno OR-WAT-419 umożliwia obliczenie kosztów zużytej energii elektrycznej przez podłączone urządzenie. Bardziej zaawansowane watomierze pozwalają uzyskać jeszcze więcej informacji – dzięki modelowi Orno OR-WAT-408 możemy określić:

 • aktualny czas,
 • napięcie prądu,
 • natężenie prądu,
 • współczynnik mocy,
 • częstotliwość,
 • maksymalne obciążenie prądu z funkcją ostrzeżenia o przeciążeniu,
 • cenę za kWh.

Na wyświetlaczu watomierza Maclean MCE06 możemy z kolei zobaczyć:

 • napięcie sieci,
 • pobór prądu,
 • aktualne obciążenie gniazdka,
 • częstotliwość sieci elektrycznej, współczynnik mocy,
 • aktualną godzinę.

Dodatkowo urządzenie zapisuje:

 • sumę zużytej energii elektrycznej,
 • całkowity czas włączenia,
 • opłaty za energię (po zdefiniowaniu stawki).

Najbardziej zaawansowane watomierze cyfrowe pozwalają na zdalne sterowanie urządzeniami elektrycznymi za pomocą aplikacji w smartfonie. Przykładem jest tutaj Blaupunkt PSM-S1, który oferuje użytkownikowi następujące funkcje:

 • zdalne sterowanie sprzętami domowymi,
 • pomiar zużycia energii i raportowanie w aplikacji,
 • kontrola urządzeń elektrycznych za pomocą predefiniowanych ustawień

Jak podłączyć watomierz?

Watomierz elektrodynamiczny posiadający cewki podłączamy do obwodu, łącząc cewki w odpowiedni sposób: prądową – szeregowo z obciążeniem, a napięciową – równolegle do obciążenia. Łatwo je rozpoznać, ponieważ cewka prądowa jest nieruchoma i ma małą rezystancję, natomiast napięciowa – ma dużą rezystancję i jest częścią ruchomą. O wiele łatwiejszy w użyciu jest watomierz podłączany do gniazdka. Przyrząd działa na zasadzie przejściówki czy rozgałęźnika. Wyposażony jest we wtyczkę, którą należy umieścić w gniazdku w ścianie oraz swoje własne gniazdko, gdzie wkłada się wtyczkę sprawdzanego urządzenia. Większość cyfrowych liczników energii ma właśnie taką postać, dzięki czemu są łatwe w obsłudze i można szybko z nich skorzystać. Przed pierwszym użyciem watomierz cyfrowy trzeba skonfigurować, zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link