Waga łazienkowa – rodzaje. Na co zwrócić uwagę wybierając wagę łazienkową?

Autor: Teresa

Waga łazienkowa może być elektroniczna lub mechaniczna, przy czym ta tradycyjna wersja jest obecnie mało popularna. Oferowany w sklepach wybór omawianych urządzeń jest bardzo szeroki i zróżnicowany. Najlepiej zdecydować się na te o największej dokładności pomiarów.

Kobieta trzymająca w ręku mechaniczną wagę łazienkową

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są rodzaje wag łazienkowych
  2. na co zwrócić uwagę, wybierając wagę łazienkową
  3. jakie dodatkowe funkcje podnoszą wartość wagi łazienkowej

Waga łazienkowa – jakie są rodzaje?

Kobieta stojąc na elektronicznej wadze łazienkowej

Waga łazienkowa dostępna jest w dwóch wersjach:

  • mechanicznej – tradycyjnego urządzenia, które z powodu mniejszej dokładności pomiaru masy ciała oraz braku jakichkolwiek dodatkowych funkcji, mimo niskiej ceny odchodzi do lamusa. Najczęściej wybierana jest przez osoby w podeszłym wieku i te niewymagające od sprzętu dużej funkcjonalności;
  • elektronicznej – urządzenia prostego w obsłudze, funkcjonalnego, dokładnego, przejrzyście prezentującego wynik, zasilanego na baterie, a niekiedy i z sieci. Ten typ przeznaczony jest dla osób ceniących nowoczesną funkcjonalność. Najbardziej zaawansowane technologicznie modele poleca się osobom na diecie i trenującym.

Waga łazienkowa – design i bezpieczeństwo używania

Dla niektórych osób ważny jest design urządzenia, który dopasuje się do aranżacji łazienki. Do wyboru jest waga łazienkowa szklana, z tworzywa sztucznego, zestawienia tych materiałów ze stalą nierdzewną. Jeśli chce się ozdobić dom ekstrawaganckim dodatkiem, doskonałym rozwiązaniem będzie waga z drewna bambusowego. Nowoczesne wagi łazienkowe przypominają niemalże dzieła sztuki. Urządzenia dostępne są w rozmaitej szacie graficznej i w różnych kształtach. Dobrze, jeśli posiadają duży, czytelny, łatwy do odczytu wyświetlacz. Oprócz wyglądu istotnym aspektem jest bezpieczeństwo używania. Najlepsza waga łazienkowa to taka wyposażona w antypoślizgowe nóżki i o dość matowej powierzchni, jak np. Tech-Med TM-915.

Polecane wagi łazienkowe
  • 129,99 zł
  • 198,99 zł
  • 99,99 zł
  • 149,99 zł
  • 89,99 zł

Na co zwrócić uwagę, wybierając wagę łazienkową?

Kobieta w szlafroku stoi w łazience na wadze elektronicznej

Czynnikiem, na który powinno się zwrócić uwagę przy wyborze wagi elektronicznej łazienkowej, jest funkcja pozwalająca na zapamiętanie podstawowych informacji o korzystających z niej osobach. Pomaga kontrolować masę ciała, niekiedy również wzrost, płeć, wiek. Na podstawie tych danych automatycznie szacuje optymalną zawartość poszczególnych elementów budulcowych organizmu. W wagach elektronicznych łazienkowych jest możliwość ustawienia parametrów dla 5 osób. Najbardziej nowoczesne modele, jak Xiaomi Mi Body Composition Scale, zapewniają pamięć nawet dla 16 użytkowników.

Dobra waga łazienkowa charakteryzuje się dużym maksymalnym obciążeniem. Dzięki temu może być użytkowana przez osoby o różnej masie ciała, w tym te zmagające się z nadmiarem kilogramów. Parametr ten pomocny jest także, kiedy zaistnieje potrzeba zważenia czegoś trudnego do bezpośredniego położenia na urządzeniu np. psa czy paczki i konieczny jest pomiar razem z osobą dorosłą. W sklepach dostępne są najczęściej wagi łazienkowe w dwóch kategoriach maksymalnego obciążenia – do 160 kg i 161 kg.

Jakie dodatkowe funkcje może posiadać waga łazienkowa?

Coraz większą popularnością cieszą się elektroniczne wagi łazienkowe typu smart, które dzięki Bluetooth mogą transferować dane do zewnętrznych urządzeń. Ponadto współpracują z systemem Android czy iOS. Dzięki łączności z dedykowaną aplikacją mobilną na podstawie zebranych danych otrzymuje się raport na temat stanu zdrowia i sugestie odnośnie jego poprawy. Dzięki zapisywaniu danych możliwe staje się analizowanie zachodzących postępów. Dość często ma to formę niezwykle przejrzystych i czytelnych wykresów. Rozwiązanie takie zapewnia model Huawei Smart Scale AH100.

Niezwykle istotną funkcją jest zdolność analizowania przez urządzenie składu masy ciała. Medisana Target Scale 3 to waga łazienkowa, która oprócz pomiaru tkanki tłuszczowej pozwala na wyodrębnianie zawartości wody, masy mięśniowej i kostnej w organizmie.

Najlepszym rozwiązaniem jest dokładna waga łazienkowa, która pozwoli na realne kontrolowanie bieżących postępów. Te mechaniczne ważą przeważnie z dokładnością do 1 kg. Doskonałą czułość pomiaru na poziomie 100 g wykazuje m.in. Terraillon R-Link.

Ciekawą propozycją jest waga łazienkowa z pomiarem BMI (z ang. Body Mass Index). Indeks masy ciała pozwala samodzielnie sprawdzić prawidłowość masy ciała. Funkcję obliczania BMI posiada m.in. Beurer BG 51 XXL.

Inne dodatkowe funkcje, w jakie może być wyposażona waga łazienkowa to: automatyczne wyłączanie, wskaźnik przeciążenia, ale i oszacowanie dziennego zapotrzebowania na kalorie. Funkcję BMR (z ang. Basal Metabolic Rate), czyli wskaźnik podstawowej przemiany materii określający minimalne dobowe zapotrzebowanie kaloryczne posiada m.in. RAVEN EW010BBT Smart BT.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów