Data publikacji: 9 grudnia 2019
Autor: Zosia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Waga bagażowa – dlaczego warto ją mieć?

Poleć znajomemu Drukuj

Jeśli często podróżujesz po świecie różnymi liniami lotniczymi, wiesz doskonale, jak ważną rzeczą jest wymiarowy bagaż. Idealnym narzędziem pomagającym mieścić się w wymaganych przedziałach jest poręczna waga bagażowa.

Ręka mężczyzny trzymająca wagę bagażową, obok walizka podróżna.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co to jest waga bagażowa i jak ją obsługiwać;
  2. na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze wagi bagażowej;
  3. jakie są polecane modele wag bagażowych.

Co to jest waga bagażowa i do czego służy?

Dwie walizki z wysuniętą rączką. Po lewej stronie mniejsza po prawej większa.

Waga bagażowa to przyrząd, który służy nie tylko do ważenia bagażu lotniczego, lecz także do sprawdzania wagi wysyłanych towarów czy kupowanych produktów, chociażby warzyw, owoców czy cukierków. Taką wagę można nawet zabrać ze sobą, wybierając się na ryby. Waga bagażowa jest bardzo prosta w obsłudze, co stanowi jej duży atut. Ważoną przez nas rzecz trzeba zawiesić na haczyku i podnieść wraz z wagą. Potem należy jeszcze tylko przez chwilę trzymać wagę z ważonym przedmiotem w pozycji pionowej do momentu, aż pomiar się ustabilizuje. Gdy to nastąpi, będzie można odczytać wagę wyświetlaną na cyfrowym wyświetlaczu.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Kiedy uznamy, że waga bagażowa okaże się przydatnym przedmiotem, powinniśmy zastanowić się, co będzie dla nas jej najważniejszą cechą. Może to być precyzja pomiaru (zazwyczaj do 50 g), masa wagi (najlepiej do 1 kg), czytelność wyświetlacza, obciążenie maksymalne (zazwyczaj do 40 lub 50 kg), sposób zasilania czy też dodatkowe funkcje, np. automatyczne wyłączanie lub zamiana z kilogramów na inne jednostki. Istotną sprawą może być oczywiście cena – tutaj rozpiętość jest bardzo szeroka. Wiele wag bagażowych da się kupić za kilkanaście złotych, nawet tych, które są produkowane przez dość znane firmy. Niektóre bardziej zaawansowane modele to już koszt kilkudziesięciu złotych. Dla najbardziej wymagających gadżeciarzy znajdzie się sprzęt za ponad sto złotych. Jednak wszystkie te wagi są podręczne i różnią je zazwyczaj: precyzja pomiaru, maksymalne obciążenie oraz dodatkowe funkcje.

Proponowane produkty:
Severin KW 3671 <%– –%>
Beurer KS 54 <%– –%>
Sencor SKS 4004VT (biało-fioletowy) <%– –%>
Hendi 580004 <%– –%>
Terraillon T1040 (czarny) <%– –%>

Na jakie modele zwrócić uwagę?

Kobieta pakująca walizkę podórżną. W tle łożko i znajdujące się ubrania.

Ciekawym wyborem jest cyfrowa waga do bagażu, która może być podświetlana dzięki wyświetlaczowi LCD. Podświetlane wagi kupimy już za kilkadziesiąt złotych. Jako przykład posłuży nam waga elektroniczna Beurer LS06, której koszt to nieco ponad 50 złotych. Oprócz wyświetlacza LCD ma ona wbudowany wskaźnik przeciążenia. Jej maksymalne obciążenie to 40 kg, a dokładność pomiaru wynosi do 10 gramów. Jak zostało wspomniane wcześniej, typowa waga waży zazwyczaj z dokładnością do 50 gramów, dlatego dla osób, które chcą ważyć bardzo lekkie przedmioty, opisywany model będzie znakomitym wyborem. Ponadto przyrząd ten waży jedynie około 100 gramów, a przyzwoita waga to już taka, która nie jest cięższa niż 1 kilogram.

Ciekawą alternatywą może być waga MPM Smile SWB-1, która kosztuje około 30 złotych. Jej parametry dokładności pomiaru i wagi pomiaru są dokładnie takie same, jak w przypadku wagi Beurer LS06. Urządzenie MPM ma również więcej dodatkowych funkcji, takich jak: automatyczne wyłączanie, funkcja tarowania, pomiar w funtach, wskaźnik niskiego poziomu baterii. Widzimy więc, że i tańsze wagi mają swoje zalety, chociaż w tym przypadku nie ma ani wskaźnika przeciążenia, ani wyświetlacza LCD. Waga MPM jest minimalnie cięższa (150 gramów) i ma krótszy okres gwarancji.

Ciekawym urządzeniem jest Beurer 3w1 LS50. Koszt takiego gadżetu to około 140 złotych. Wysoką cenę rekompensuje jednak fakt, że sprzęt ten może być używany jako waga, latarka lub powerbank. Da się go stosować także do ważenia innych przedmiotów niż bagaże. Nadaje się do ładowania urządzeń zasilanych akumulatorowo poprzez złącze USB (np. smartfonów). Maksymalne obciążenie jest większe niż w przypadku poprzednio opisywanych wag i wynosi 50 kilogramów. Funkcje dodatkowe to: automatyczne wyłączanie, wskaźnik przeciążenia, wyświetlacz LCD. W odróżnieniu od typowych modeli jest zasilana nie bateriami, lecz akumulatorem. Waga ta, mimo swojej ceny, nie umożliwia ważenia w innych jednostkach niż gramy i kilogramy, co stanowi dość dużą wadę. Wydaje się, że tylko najwięksi gadżeciarze zdecydują się na kupno takiej wagi, ponieważ jej zaletami są raczej dodatkowe zastosowania, jako powerbank i latarka, a nie funkcje, które powinna spełniać jako waga bagażowa.

Inna opcja to Beurer LS10 – elektroniczna waga o maksymalnym obciążeniu do 50 kg. Jedną z tańszych, choć równie popularnych, wag jest RAVEN EWBA001. To elektroniczna waga zasilana bateriami, o maksymalnym obciążeniu do 50 kg. Jest idealna do sprawdzania masy lotniskowego bagażu. Jak widzimy, nie zawsze droga waga będzie lepsza niż o wiele (lub nieco) tańsza. Warto przy zakupie sugerować się przede wszystkim dokładnością pomiaru i ewentualnie dodatkowymi jednostkami oprócz gramów i kilogramów, jeżeli to dla nas ważne. Pozostałe funkcje i atuty, np. wyświetlacz LCD, będą wpływały na efektowność wagi, ale nie na jej efektywność i prawidłowe działanie. A właśnie te dwie cechy są najważniejsze, gdy zabieramy się do ważenia.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Chcąc nabyć najbardziej podstawowy sprzęt grający, subwoofer i wzmacniacz do 500 zł może stać się całkiem niezłą opcją.
Zobacz więcej   
 Praktycznie większość wideorejestratorów 60fps jest w stanie nagrywać przestrzeń wokół samochodu w najwyższej jakości.
Zobacz więcej   
 Stacjonarny telefon komórkowy przydaje się w wielu sytuacjach. Zobacz, jaki model wybrać.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów