W czym mogą pomóc dobrze dobrane akcesoria do parownicy?

Autor: Zosia

Parownice to niezwykle wygodne i funkcjonalne urządzenia służące do utrzymania porządku. Niektóre ich części i akcesoria zużywają się dość szybko, dlatego warto zapewnić sobie zamienniki. Przyjrzyjmy się, które z nich na pewno nam się przydadzą.

kobieta sprząta podłogę mopem parowym

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. do czego służą parownice
 2. jakimi cechami powinna charakteryzować się parownica
 3. dlaczego tak ważna jest regularna wymiana akcesoriów do parownicy

Czym wyróżniają się parownice?

duża parownica podłogowa w trakcie pracy, obok czyjeś nogi

Parownice i mopy parowe to dziś podstawowe akcesoria służące do utrzymania czystości w gospodarstwach domowych lub w przestrzeniach biurowo-administracyjnych. Dzięki parownicy sprzątanie jest bardzo skuteczne, a przy tym wymaga ona od osoby sprzątającej mniej wysiłku. Do utrzymania porządku nie trzeba używać żadnych detergentów ani środków chemicznych, dzięki czemu ograniczamy możliwość występowania reakcji alergicznych oraz podrażnień skórnych. Parownica, poza usuwaniem zabrudzeń, neutralizuje również roztocze i zabija bakterie. Badania Instytutu Higieny i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Bonn udowodniły, że użycie urządzeń parowych pozwala pozbyć się z domu takich drobnoustrojów, jak salmonella, paciorkowiec czy gronkowiec. Mamy więc do czynienia ze sprzętem AGD o charakterze ekologicznym. Zakup parownicy to także ekonomiczny wybór, bo dzięki niej możemy zdecydowanie ograniczyć zużycie wody. Korzystanie z tego rodzaju sprzętu ma ponadto wymiar higieniczny, bardziej niż używanie ścierek do podłóg czy zwykłego mopa. Parownica jest od nich też dużo bardziej skuteczna i umożliwia zachowanie trwalszych efektów sprzątania.

Akcesoria do parownicy – czasem warto je wymienić

Aby rozpocząć pracę z parownicą, należy najpierw jej zbiornik napełnić wodą. W zbiorniku parownicy woda doprowadzana jest w krótkim czasie do wrzenia. W efekcie następuje wyrzucenie przez dyszę sprężonej pary wodnej, która wydostaje się na zewnątrz pod dużym ciśnieniem. Dzięki temu brud szybko znika z powierzchni. Im większa jest moc parownicy, tym jej praca wydajniejsza, a usuwanie brudu bardziej skuteczne. Przed zakupem sprzętu do sprzątania warto zwrócić uwagę na niektóre akcesoria do parownicy. Istotna jest pojemność zbiornika na wodę. Im jest on większy, tym rzadziej trzeba będzie uzupełniać go w trakcie porządków i odrywać się od zajęć. Powinniśmy również zadbać o komplet akcesoriów do parownic, które przy częstym użytkowaniu sprzętu mogą szybko się zużywać.

Zaliczają się do nich:

 • powłoczka z mikrofibry na dyszę,
 • wąż parowy,
 • dysza do detali,
 • dysza podłogowa,
 • szczotka,
 • ściereczka do dyszy.

W przypadku parownic należy szczególnie unikać powierzchni o strukturze chropowatej. Bardzo szybko mogą one bowiem doprowadzić do zniszczenia tkaniny z mikrofibry, którą zakłada się na głowicę emitującą parę. Akcesoria do parownic popularnych marek dostępne są w ofercie sklepów RTV Euro AGD.

 • 779 zł
 • 119,99 zł
 • 599 zł
 • 399 zł
 • 369 zł

Które akcesoria do parownic szybko się zużywają?

Do praktycznych akcesoriów do parownic zalicza się np. specjalną przedłużkę do dyszy, ze względu na wiele możliwości jej zastosowania. Pozwala ona sięgnąć w trudniej dostępne miejsca. Jej walory da się wykorzystać do czyszczenia podłóg czy posadzek – może być to lastriko czy kamień, a także panele. Ale nie tylko, ponieważ nadaje się ponadto do pielęgnacji piekarników, okapów, stali nierdzewnej, fug, dywanów, kafelek, płytek, luster, żaluzji, rolet czy ceramiki łazienkowej. Niektóre przedłużki czy też końcówki do parownic mają na tyle niewielkie rozmiary, że bez trudu będzie można dotrzeć dzięki nim nawet w najwęższe szczeliny. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza podczas sprzątania łazienki czy kuchni.

Co więcej, parownica wyposażona w odpowiedniej długości przedłużkę może okazać się również narzędziem nieodzownym podczas przeprowadzania remontu w domu. Dzięki parownicy szybko poradzimy sobie bowiem z usuwaniem starej tapety ze ścian. Z kolei takie akcesoria do parownicy, jak teleskopowe lance, nadają się do wykorzystywania w trakcie usuwania uporczywego brudu z wysoko położonych okien. Wystarczy zamontować na nich pady wyposażone w ścierki z mikrofibry lub myjki i brud schodzi jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Wszystko dzięki temu, że parownica pozwala nie tylko na pozbycie się warstw zalegającego tłuszczu na różnorodnych powierzchniach, ale i usunięcie zacieków, resztek pożywienia oraz kurzu.

Akcesoria do parownic małych i dużych

Przed zakupem parownicy powinniśmy wziąć pod uwagę, do jakiego rodzaju powierzchni chcielibyśmy jej używać. Niewielkie myjki parowe, do których warto dokupić akcesoria w postaci odpowiedniej wielkości dysz, nadadzą się do czyszczenia wnętrz sprzętu kuchennego, np. piekarnika. Mopy parowe okażą się najlepsze do czyszczenia większych powierzchni. Dużo bardziej zaawansowane technologicznie są parownice, które z wyglądu do złudzenia mogą przypominać odkurzacz piorący. Dzięki dostępności różnorodnych akcesoriów do parownic, możemy wykorzystywać je do mycia różnego rodzaju powierzchni, a także do prasowania. W zależności od przeznaczenia, ceny akcesoriów do parownicy oscylują w granicach 50–150 złotych. To elementy, z wymianą których powinna poradzić sobie nawet niewprawiona osoba. Natomiast ceny urządzeń parowych różnią się od siebie w zależności od ich zaawansowania. Sprzęt do czyszczenia ręcznego można kupić już za kilkadziesiąt złotych, droższe są mopy parowe, zaś najwięcej pieniędzy musimy wydać na parownice, których ceny mogą dochodzić nawet do kilku tysięcy złotych.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link