Usypianki – pomóż dziecku spokojnie i szybko zasnąć

Autor: Grzegorz

Usypianki to gadżety, które pozwalają dziecku łatwo i szybko zasnąć. Jest wiele różnych rodzajów tego typu zabawek. Jedne są w kształcie misia, inne – lampki nocnej czy też karuzeli. Wszystkie działają podobnie: za pomocą przyjemnych melodii sprawiają, że dziecko czuje się jak w brzuchu matki lub po prostu je uspokajają. Dzięki temu może ono bez problemu zasnąć i czuć się bezpiecznie.

Śpiące dziecko na białej pościeli

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym są usypianki;
 2. czy są one skuteczne;
 3. jaką usypiankę wybrać.

Pomóż dziecku spokojnie zasnąć

Śpiące dziecko w otoczeniu pościeli w gwiazdki

Usypianie dziecka często nie jest łatwe. Każdy rodzic kiedyś przekonał się, że przy maluchu można spędzić naprawdę długi czas przed jego zaśnięciem i nic nie przynosi skutku. Da się jednak to zadanie znacznie ułatwić. Usypianki, czyli proste zabawki, które ułatwiają dziecku zaśnięcie, są w tym wypadku idealnym rozwiązaniem. Na rynku jest obecnie wiele takich gadżetów, więc z dostępnością i wyborem nie powinno być najmniejszego problemu.

Niektóre dzieci potrzebują do zaśnięcia bliskości i ciepła rodziców, inne szumu lub innych przyjemnych odgłosów, natomiast jeszcze inne – światła, ponieważ boją się ciemności. Istnieją usypianki, które zaspokoją każdą z tych potrzeb. Należy dobrać odpowiednią do swojej pociechy. Która z nich sprawdzi się najlepiej?

Rodzaje usypianek

Gadżety, które pomagają dziecku zasnąć posiadają różne formy. Każda wpływa na malucha inaczej i wszystko zależy od osobistych preferencji. Na rynku jest obecnie kilka rodzajów usypianek:

 • Miękkie zabawki z zapachem mamy

Jest to najprostszy rodzaj usypianek. To tradycyjne pluszaki, które oprócz tego, że są miłe w dotyku mogą pachnieć zapachem ciała rodzica. Jak to możliwe? Wystarczy taką zabawkę ponosić przy ciele przez jeden dzień lub przespać z nią jedną noc. Małe dzieci w ten sposób będą czuły Twoją obecność i bezpieczeństwo, jakie się z tym wiąże. Zaśnięcie będzie wtedy dużo łatwiejsze. Badania udowodniły, że noworodki rozpoznają matkę po zapachu. Stąd też ta woń oraz miły w dotyku pluszak w dużym stopniu uspokoją dziecko i pozwolą mu spokojnie zasnąć. U starszych dzieci lepiej sprawdzają się większe pluszaki, ponieważ zmysł węchu nie jest już tak dominujący.

 • Usypianki z bijącym sercem

Rytm pracy serca to odgłos, który w dużym stopniu uspokaja dziecko. Zna ono ten dźwięk już z życia płodowego, dlatego kojarzy on się dobrze. Badania wykazują, że bicie serca matki powoduje lepsze samopoczucie noworodka. Na rynku można znaleźć usypianki z tym delikatnym, cichym dźwiękiem. Przyjmują one formę pluszaka lub stojącej lampki nocnej. W prosty sposób umożliwia to spokojny sen.

 • Biały, kojący szum

Bardzo podobna zasada działania jak dźwięk bicia serca. Biały szum uspokaja dziecko i pozwala mu szybciej zasnąć. Nie można jednak przesadzać – tego typu rozwiązanie należy stosować tylko podczas zasypiania. Potem trzeba wyłączać zabawkę, aby pozwolić na odpowiedni rozwój słuchu malucha. Usypianki, które emitują biały szum są zwykle w postaci lampki nocnej, stojącej obok łóżka. Emitują bardzo cichy dźwięk, dzięki któremu dziecko dużo łatwiej będzie w stanie zasnąć.

 • Kołysanki

To tradycyjna metoda, która pozwala noworodkom, ale i starszym dzieciom, zasnąć. Usypianki, które odtwarzają różne kołysanki mogą być w postaci lampki nocnej, karuzeli czy przytulanki. Urządzenia, wyposażone w pozytywkę, emitują cichą, kojącą melodię, która uspokaja dziecko. Karuzele mają również dodatkową zaletę. Wiszące nad głową dziecka zabawki, które się kręcą, przykuwają uwagę, a ich ruch usypia.

 • Światełka i obrazy

Usypianki oferują często wyświetlanie różnych obrazów na ścianie czy po prostu rozświetlenie pomieszczenia. Przyciąga to uwagę malucha i sprawia, że zasypianie jest ciekawsze. Umożliwia też uspokojenie dziecka. Dzięki temu zaśnięcie jest prostsze, a dzieci, które boją się ciemności nie mają powodu do obaw.

Polecane dla niemowląt
 • 149,99 zł
 • 299 zł
 • 139 zł
 • 99,99 zł
 • 19,99 zł

Czy to działa?

Dziecko śpiące przy rozgwieżdżonym niebie

Usypianki to urządzenia, które ułatwią zaśnięcie noworodkom, a także starszym dzieciom. Badania dowodzą, że odpowiednie dźwięki czy bodźce wpływają dobrze na maluchy. Dzięki temu można być pewnym, że takie gadżety są pomocne, gdy chcemy zaoszczędzić czas na bezskutecznym usypianiu dziecka w tradycyjny sposób.

Urządzenia te nie są drogie ani skomplikowane. Dla przykładu ZAZU Usypianka Zoe za cenę około 100 złotych oferuje bardzo dużo funkcji, które pomogą dziecku zasnąć. Posiada kilka różnych trybów odtwarzania dźwięków, w tym biały szum i bicie serca. Może automatycznie się wyłączyć po zaśnięciu malucha, a do tego jest bezprzewodowa. To godne polecenia, tanie urządzenie ułatwi zaśnięcie maluchowi.

Usypianki – czy warto?

Stosowanie tych zabawek nie jest niczym nowym. Od dłuższego czasu na rynku pojawiają się nowe modele w różnych kształtach i oferujące kolejne możliwości. Jest to bardzo wygodne, proste rozwiązanie, które pozwoli Twojemu dziecku poczuć się o wiele lepiej. Szczęście pociechy i jej spokojny sen są tego warte, zatem nie trzeba się dłużej zastanawiać.

Działanie takich zabawek jest udowodnione naukowo, więc nie musimy się martwić, że zaszkodzimy maluszkowi. Należy wybrać tylko odpowiednie, markowe urządzenie dobrej jakości. Można być wtedy pewnym tego, że pomoże ono dziecku zasnąć oraz lepiej się rozwijać.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link