Ustniki do alkomatu – jakie warto kupić? Rodzaje ustników do alkomatu

Autor: Piotr

Ustniki do alkomatu to akcesorium, bez którego niemożliwe jest przeprowadzenie pomiaru stężenia alkoholu we krwi. W zależności od typu urządzenia, mogą być jedno- lub wielokrotnego użytku. Znane marki ustników do alkomatu to: Meteo, Sentech, Promiler, AlcoSense.

Mężczyzna mierzący poziom alkoholu we krwi słomkowym ustnikiem do alkomatu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego warto wybrać klasyczny model alkomatu
  2. gdzie kupić i ile kosztują ustniki do alkomatu
  3. jakie są rodzaje ustników do alkomatu
  4. na który ustnik do alkomatu się zdecydować

Ustnik do alkomatu – argumenty przemawiające za klasycznym modelem alkomatu

Policjant trzymający w ręku alkomat z ustnikeim jednokrotnego użytku

Obowiązkiem każdego kierowcy jest dbanie o bezpieczeństwo na drodze. Żeby uniknąć nieszczęśliwego wypadku lub mandatu w wyniku jazdy pod wpływem alkoholu, coraz więcej osób decyduje się na zakup alkomatu. Urządzenie pozwala szybko sprawdzić poziom alkoholu we krwi. Do wyboru są alkomaty bezustnikowe i ustnikowe. Do niedawna opinia społeczna przemawiała wyłącznie na korzyść tych drugich. Zakładano, że bez ustnika do urządzenia dostaje się zbyt mało powietrza, aby pomiar był dokładny. W niektórych przypadkach zarzut ten był jak najbardziej zasadny. Jednak z czasem udoskonalono technikę pomiaru i wiele modeli bezustnikowych alkomatów jest godnych zaufania.

Należy zwrócić uwagę na intuicyjną obsługę alkomatu z ustnikiem. Trzeba do niego dmuchać, aż zapali się odpowiednia lampka. To znak, że pomiar został dobrze wykonany i można odczytać wynik. Nierzadko kierowcy nie wiedzą, jak używać modeli pozbawionych ustników. Dodatkowo, ze względu na prostszy mechanizm działania i mniej skomplikowaną konstrukcję, alkomaty z ustnikiem są mniej awaryjne. Niestety ich posiadacze muszą pamiętać o konieczności posiadania specjalnego ustnika, bez którego dokonanie pomiaru będzie niemożliwe. Kupując je, najlepiej wybierać te opatrzone atestem PZH – Państwowego Zakładu Higieny. Oznacza to, że wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka i nie powodują przekłamań przeprowadzanych testów.

Ustnik do alkomatu – rodzaje

Ustniki do alkomatów podzielić można na jedno- i wielokrotnego użytku. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, nadają się do jednorazowego pomiaru. Ich zaletą jest niska cena i łatwość wymiany w urządzeniu. Kolejny atut to higieniczność. Jeden ustnik przeznaczony jest wyłącznie dla jednej osoby. Niestety, używanie wymiennych ustników rodzi pewną niedogodność – zakładanie ustnika dla każdego użytkownika z osobna oznacza konieczność posiadania przy sobie dużej ich liczby. Mimo to jednorazowe ustniki dedykowane są dla różnego rodzaju instytucji, gdzie konieczne jest sprawdzanie wielu osób. Pamiętajmy, że wielokrotny pomiar tym samym ustnikiem nie ma sensu, ponieważ da niezbyt wiarygodny wynik.

W przypadku ustnika wielokrotnego użytku nie ma konieczności wymiany po każdym pomiarze. Kierowanym wobec niego zarzutem jest niehigieniczność. Istnieje ryzyko kontaktu ze śliną innych osób, co wiąże się z prawdopodobieństwem rozprzestrzeniania patogenów powodujących choroby. Dlatego po każdym użyciu powinno się je najpierw wyczyścić w wodzie, a potem jeszcze poddać dezynfekcji. Ustniki te dedykowane są zwłaszcza do urządzeń wykorzystywanych osobiście.

Które ustniki do alkomatów są lepsze? Nie ma na to reguły, a wszystko zależy od zastosowania. Warto w tym miejscu wspomnieć też o lejkowatych nasadkach służących do masowych pomiarów bezustnikowych. Z powodzeniem przy użyciu jednej sztuki można przeprowadzić do kilku tysięcy pomiarów. Powoduje to znaczne oszczędności w eksploatacji alkomatów.

Polecane alkomaty
  • 24,99 zł
  • 249 zł
  • 189,99 zł
  • 269 zł
  • 199 zł

Ustnik do alkomatu – kompatybilność i mocowanie

Zielony alkomat z lejkowatym ustnikiem

Zarówno wśród ustników jedno-, jak i wielokrotnego użytku cechą, na którą powinno się zwrócić uwagę przy wyborze, jest kompatybilność. W ofercie znajdują się ustniki uniwersalne, które wykorzystać można do różnych modeli alkomatów, oraz dedykowane tylko wybranym, jak np.: Promiler komplet MP5000 10szt., Meteo MTX 101 (10szt.), Sentech MP2500-10.

Najlepszą decyzją będzie zakup ustników o unikalnym mocowaniu – możliwość obrotu o 360° wpływa na komfort i bezpieczeństwo przeprowadzania pomiaru. Doskonale sprawdzą się w sytuacji występowania czynników zewnętrznych powodujących poruszanie się sprzętu podczas wydmuchiwania powietrza. Dzięki temu ustnik nie przekręci się i nie ma ryzyka wyrządzenia krzywdy badanemu. Ważne także, by ustniki posiadały szorstką powierzchnię wewnętrzną. Na skutek tego wewnątrz ustnika utrzymuje się wilgoć, co pomaga zmniejszyć gromadzenie się skroplonej pary wodnej w alkomacie i poprawia dokładność odczytu.

Gdzie kupić i ile kosztują ustniki do alkomatu?

Ustniki do alkomatu możliwe są do nabycia zarówno w stacjonarnych, jak i internetowych sklepach ze sprzętem elektronicznym, np. w RTV EURO AGD. W przypadku zakupów online, akcesoriów tych należy szukać w zakładce „Ustniki do alkomatów”. W sieci funkcjonuje także wiele sklepów zajmujących się sprzedażą alkomatów. W ich asortymencie również znajduje się szeroka oferta ustników.

Cena ustników do alkomatu podyktowana jest ich rodzajem i liczbą sztuk, jaką zawiera opakowanie. Za taki wielokrotnego użytku zapłaci się do 8 zł. To rozwiązanie, które w dłuższej perspektywie czasowej zapewnia oszczędność finansową. Z kolei ustnik jednorazowy kosztuje około 2 zł. W zestawach wychodzi jeszcze taniej. Sprzedawane są one zwykle w paczkach po 10, 25, 100, a nawet 250 czy 500 sztuk, a każda z nich jest szczelnie zapakowana w oddzielną bibułkę. Aby uzyskać najwyższy poziom ochrony przed mikroorganizmami, należy stosować produkty znajdujące się w opakowaniach aż do momentu otwarcia, które są całkowicie sterylne.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link