Data publikacji: 19 kwietnia 2019
Autor: Anna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Urządzenie GPS czy nawigacja w telefonie – co wybrać i kiedy?

Poleć znajomemu Drukuj

Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było sobie wyobrazić daleką podróż autem bez atlasu samochodowego. Obecnie papierowe mapy są nieobecne w pojazdach, ponieważ zastąpiły je ich elektroniczne odpowiedniki. Trasę może wskazać Ci zarówno aplikacja w smartfonie, jak i nawigacja do samochodu – kiedy warto zdecydować się na smartfon, a kiedy lepiej wybrać urządzenie GPS? Sprawdź!

najlepsza nawigacja samochodowa

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie zalety i wady ma nawigacja GPS w smartfonie
  2. czy warto kupić nawigację samochodową
  3. co jest lepsze – telefon z mapami czy nawigacja do samochodu

Smartfon w roli nawigacji GPS – wady i zalety

Nawigacja GPS w telefonieWiele osób nie decyduje się na zakup osobnego urządzenia, aby móc korzystać z możliwości nawigacji samochodowej, lecz używa do tego smartfona – ma to swoje zalety:

  • każdy z nas posiada smartfona, więc nie ma konieczności kupowania kolejnych, czasami bardzo drogich urządzeń, takich jak nawigacja GPS;
  • smartfon jest stale podłączony do internetu, dlatego na mapach dostajesz nie tylko wskazówki o najlepszej trasie, ale i podpowiedzi o korkach, remontach i innych niedogodnościach na drogach;
  • możesz korzystać z ogólnodostępnych map, które są dostępne bezpłatnie;
  • jeśli potrzebujesz bardziej zaawansowanej nawigacji GPS, możesz zakupić odpowiednią aplikację lub oprogramowanie i zainstalować na swoim telefonie;
  • ryzyko, że przed wyruszeniem w drogę zapomnisz zabrać ze sobą telefonu, jest niewielkie – praktycznie zawsze nosisz go przy sobie.

Wydawałoby się, że smartfon ma wszystko, czego potrzeba kierowcy. Jednak warto zaznaczyć, że takie rozwiązanie nie jest także pozbawione wad. Przede wszystkim telefon rozładuje się o wiele szybciej niż nawigacja samochodowa, co w czasie długiej podróży może być problematyczne. Ponadto telefon często służy do wielu innych rzeczy – kierowcy używają ich do rozmów z zestawem głośnomówiącym lub puszczają z nich muzykę, co także wpływa na jeszcze szybszą utratę poziomu baterii. Wiele osób narzeka również na to, że mapy na ekranie smartfonów są często zbyt małe i słabo czytelne, a konfiguracja telefonu i przystosowanie go do pełnienia funkcji nawigacji GPS często czasochłonna i kłopotliwa.

WSKAZÓWKA

Problem związany z rozładowywaniem się baterii w smartfonie można łatwo rozwiązać, zaopatrując się w ładowarkę samochodową. Pamiętaj jednak, aby wybrać model wysokiej klasy – tanie ładowarki anonimowych marek często nie są w stanie naładować urządzenia, które działa na pełnych obrotach.

Proponowane produkty:
Samsung Galaxy A50 SM-A505 (biały) <%– –%>
Huawei P30 Pro 8+256 (czarny) <%– –%>
Huawei P20 Pro (czarny) <%– –%>
Honor 8X 128GB (niebieski) <%– –%>
Motorola Moto G7 Power 4GB (czarny) <%– –%>

Nawigacja GPS – czy jej kupno w ogóle ma sens?

SmartGPS SG732 TT EU LTNawigacje samochodowe pełnią wszystkie funkcje, do których możesz przystosować swój smartfon, ale i jeszcze więcej. Są szczególnie przydatne zawodowym kierowcom, którzy spędzają sporo czasu za kółkiem, i to nie tylko w Polsce. Najlepsze nawigacje samochodowe, np. SmartGPS SG732 TT EU LT, będą Cię informowały o ograniczeniach prędkości na drogach, a także o fotoradarach – pamiętaj jednak, aby zawsze przed wyruszeniem w trasę zaktualizować mapy!

Co więcej, możesz kupić nawigację GPS specjalnie dla kierowców ciężarówek czy motocykli – te pierwsze poprowadzą Cię bezpiecznie przez każdą drogę, sprawiając, że Twój pojazd dostawczy zmieści się pod wiaduktem, a dana trasa jest przystosowana do przejazdu wielotonowych samochodów. Motocykliści docenią natomiast małe wymiary i możliwość solidnego przymocowania nawigacji do swojej maszyny.

Zwykła nawigacja do samochodu natomiast zadowala swoją czytelnością, na którą wpływa spory rozmiar ekranu oraz jego podświetlenie, pozwalające na wygodne korzystanie z map nawet w ostrym słońcu. Jeśli decydujesz się na zakup takiego urządzenia, koniecznie zwróć uwagę, aby obsługiwało ono komendy głosowe – taka jest np. nawigacja GPS Garmin dezl 780 LMT-D.

Smartfon czy nawigacja GPS – co lepsze?

Komu opłaca się zakup nawigacji samochodowej? Z pewnością zawodowym kierowcom oraz osobom uwielbiającym podróżować autem po świecie. Ci, którzy w dłuższą trasę wybierają się sporadycznie, powinni być zadowoleni z funkcji, jakie obecnie oferują smartfony i aplikacje, które można na nich zainstalować. W przypadku nawigacji GPS można liczyć na większą funkcjonalność oraz niezawodność map, co dla wielu może stać się kluczowym argumentem. Jeśli przekonuje on i Ciebie i zastanawiasz się, jaką nawigację kupić, koniecznie zobacz nasz poradnik: Nawigacja GPS – jak działa, jak obsługiwać, jaką wybrać.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Zobacz, dlaczego warto pić wodę!

Zobacz więcej   
Zastanawiasz się, czy woda z kranu nadaje się do picia? Odpowiadamy!
Zobacz więcej   
Zobacz, jak być eko i zużywać mniej plastików z dzbankami filtrującymi!
Zobacz więcej   

Znajdź nas