Jak urządzić mieszkanie? Od czego zacząć i na co zwrócić uwagę?

Autor: Grzegorz

Urządzanie mieszkania to nie lada wyzwanie, niezależnie od tego, czy jest to pierwsze, czy kolejne lokum. Sercem każdego domu jest salon, ponieważ to właśnie w tym pokoju spędza się najwięcej czasu. Dlatego też radzi się, aby meblowanie i aranżację zacząć od tego pomieszczenia. Kolejne można urządzać stopniowo i systematycznie w późniejszym czasie.

Pusty salon z kartonami znajdującymi się na jego środku

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak urządzić mieszkanie, aby uniknąć niepowodzeń
  2. jak połączyć w mieszkaniu styl i funkcjonalność
  3. jak optycznie powiększyć małe pomieszczenia

Złote zasady urządzania mieszkania

Nowoczesna, świeżo wyremontowalna jadalnia z kuchnią

Jak urządzić mieszkanie? Wiele zależy od jego powierzchni. W praktyce znacznie łatwiej umeblować i zaaranżować wystrój większej przestrzeni. Urządzanie małego mieszkania lub kawalerki wymaga nieco więcej starań i przemyśleń, ponieważ muszą one łączyć wiele praktycznych rozwiązań i przytulny wygląd, bez efektu zagracenia. Najważniejsze jednak jest to, aby styl mieszkania odpowiadał charakterowi jego mieszkańców.

Jeśli nie ma żadnego pomysłu na aranżację, dobrym sposobem jest zaczerpnięcie inspiracji z katalogów lub magazynów wnętrzarskich. Pozwoli to na określenie ulubionego stylu – modeli kanap, sof, szaf, łóżek czy komód – lub pomoże też ustalić, jakie style warto ze sobą połączyć. W tego typu czasopismach często znajdą się adresy do sklepów i salonów, w których można kupić meble w przystępnych cenach.

Urządzenie kawalerki lub małego mieszkania może być dość kłopotliwe. Jednym z często stosowanych trików jest wieszanie luster, które optycznie powiększają pomieszczenie. Na podobnej zasadzie opierają się tapety 3D, którymi warto ozdobić jedną ze ścian każdego pokoju. Zasada jest dość prosta. Dopiero gdy skończy się kładzenie paneli czy kafelków, można zająć się malowaniem ścian. Coraz częściej odchodzi się od bieli i stonowanych kolorów. Przy dużych powierzchniach jedną ze ścian można pomalować na mocny i odważny kolor. Będzie stanowiło to doskonały kontrast i nada wnętrzowi ciekawszego charakteru.

Meblowanie mieszkania w bloku czy domu warto rozpocząć od największych gabarytowo przedmiotów. Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście: kanapa (jej rozmiar musi być dostosowany do liczby domowników), stół z krzesłami, fotele, regały na książki lub porcelanę oraz komody. Kinomani nie mogą zapominać o osobistym centrum rozrywki. W skład zestawu obowiązkowego wchodzi wysokiej klasy telewizor z płaskim ekranem, zestaw kina domowego oraz dobrej klasy głośniki kolumnowe.

Zupełnie inaczej wygląda aranżowanie wnętrza kuchni. Poza zabudową meblową, zdolną do pomieszczenia wszystkich niezbędnych talerzy, garnków, kubków i zastawy stołowej, należy logistycznie ustalić, gdzie można podłączyć piekarnik wraz z płytą kuchenną, lodówkę i zmywarkę. Ich wielkość trzeba dopasować do powierzchni wnęki czy miejsca przy ścianie. W sklepie RTV EURO AGD można zamówić urządzenia AGD do zabudowy. Dobrym rozwiązaniem jest wybór sprzętów w wysokiej klasie energetycznej (minimum A+). Pozwoli to na dodatkowe odciążenie domowego budżetu. Jeśli na blacie kuchennym jest odpowiednio dużo miejsca, warto zainwestować w robota kuchennego czy ekspres do parzenia kawy. To z kolei duża oszczędność czasu potrzebnego na przygotowanie posiłków.

Polecane zmywarki
  • 1 399 zł
  • 1 099 zł
  • 959 zł
  • 1 599 zł
  • 1 599 zł

Od czego zacząć meblowanie mieszkania?

Przestrzeń mieszkania do aranżacji

Zanim zacznie się dokonywać zakupów mebli do mieszkania, warto mieć plan. Najwygodniej jest rozpisać na kartce, jakiego rodzaju meble, sprzęty RTV i AGD oraz ozdoby chcemy kupić do domu lub mieszkania. Aby nie zawieść się na swoich planach, dobrze jest odpowiednio wcześniej zmierzyć miejsce, gdzie ma stać np. kanapa czy sofa i sprawdzić ten pomiar z dokładnymi wymiarami mebli. Może się bowiem okazać, że wymarzony zestaw wypoczynkowy jest za duży, aby móc postawić go w określonym zakątku domowego zacisza. Przy urządzaniu małych przestrzeni konieczna jest funkcjonalność mebli. Warto wtedy postawić na różnego rodzaju rozwiązania typu 2w1.

Takie dodatki, jak firany czy dywany można zostawić na koniec aranżowania pomieszczenia. Kiedy wszystkie meble stoją już na swoim miejscu, znacznie łatwiej jest dopasować wielkość, kolor i rodzaj tych elementów. Są one przysłowiową wisienką na torcie. Planowanie ich zakupu na początku swojej drogi z urządzaniem mieszkania może okazać się po prostu stratą czasu.

Porady eksperta:

  • Jeśli wahasz się pomiędzy wyglądem a funkcjonalnością mebla, lepiej jest wybrać to drugie. Do wyglądu kanapy czy sofy człowiek przyzwyczaja się bardzo szybko, a opcja rozkładanego miejsca do wypoczynku jest przydatna, gdy przyjeżdżają goście.
  • Nie bój się łączyć ze sobą przeciwstawnych kolorów lub z pozoru wykluczających się stylów wnętrzarskich. Jednostajnie urządzone pomieszczenia są mało przytulne, a przemycanie w stylistyce pokoju różnych stylów daje większe pole do późniejszego dokonywania w nim zmian.
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów