Uchwyt ręczny do kamery sportowej – czym kierować się przy wyborze?

Autor: Zosia

Uchwyt ręczny do kamery sportowej pozwoli w pełni wykorzystać jej potencjał. Po pierwsze zwiększa możliwości nagrywania z różnych perspektyw. Po drugie podnosi jakość nagrywanego obrazu, zwalczając problem drgań. Do wyboru są statywy, uchwyty teleskopowe i doręczne.

Ręka trzymająca czarno-niebieski uchwyt ręczny do aparatu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. dlaczego warto kupić uchwyt ręczny do kamery sportowej
 2. jakie są rodzaje uchwytów do kamery sportowej
 3. na co zwrócić uwagę, wybierając uchwyt ręczny do kamery sportowej

Uchwyt ręczny do kamery sportowej – czy jest potrzebny?

Czarny uchwyt ręczny do apartu z zamontowanym sprzętem

Coraz więcej osób, wybierając się w podróż czy spędzając aktywnie czas, decyduje się na zakup kamery sportowej. Nagrywanie wideo to nie tylko znakomity sposób na zachowanie wspomnień, ale i świetna zabawa. Obsługa kamer sportowych nie nastręcza problemów, lecz o atrakcyjności filmu decyduje kreatywność i swoboda twórcza użytkownika oraz wyposażenie w dodatkowe akcesoria.

Podczas nagrywania kamerą sportową ważna jest stabilizacja. Jest w nią wyposażona większość urządzeń, lecz niekiedy okazuje się ona niewystarczająca. Z wstrząsami i drganiami ręki poradzi sobie z powodzeniem specjalny uchwyt. Dzięki niemu nagrania z wędrówek po górach czy wymarzonej wycieczki w ciepłe kraje będą przyjemne w odbiorze.

Wielu posiadaczy kamer sportowych uważa uchwyty za tzw. must have. Z ich pomocą wykonasz ciekawe ujęcia i wprowadzisz do nagrań nieco świeżości. Pozwolą uwiecznić przygody w oryginalny i niepowtarzalny sposób. Dlatego sklepy ze sprzętem elektronicznym, takie jak RTV EURO AGD, oferują szeroki ich wybór. Najbardziej popularne marki uchwytów to: GoPro, Superbee, Manfrotto czy Xiaomi.

Uchwyt ręczny do kamery sportowej – jakie są rodzaje?

Spośród uchwytów ręcznych do kamery sportowej wyróżnia się:

 • statyw – stojąca konstrukcja,
 • uchwyt doręczny, który się mieści w dłoni,
 • uchwyt teleskopowy – rozsuwany jak teleskop (selfie stick).

Niektórzy producenci oferują zestawy różnych uchwytów do kamer sportowych. Zazwyczaj składają się na nie: uchwyt ręczny, mocowanie na czapce z daszkiem, mocowanie na głowę i wysokiej jakości pokrowiec.

 • 79,89 zł
 • 99,99 zł
 • 349 zł
 • 109 zł
 • 99,99 zł

Uchwyt ręczny do kamery sportowej – kompaktowe rozmiary

Czarny uchwyt ręczny na aparat wykorzystywany do zrobienia zdjęcia

Niezwykle ważne jest, aby uchwyt do kamery sportowej był kompaktowych rozmiarów. Dzięki takiej konstrukcji okaże się bezproblemowym towarzyszem podczas każdej aktywności i wyprawy. Nie zajmie dużo miejsca w bagażu, a niekiedy z powodzeniem można zmieścić go w pokrowcu na kamerę czy wsunąć do kieszeni. Jednym z mniejszych modeli jest Manfrotto Off Road S, mierzący tylko 29 cm. Należy także zwrócić uwagę na lekkość akcesorium. Niezwykle dobrą propozycją pod tym względem będzie Manfrotto Off Road M, ważący zaledwie 120 g, czy Xiaomi Mi Action Camera Selfie Stick o wadze 127,5 g.

Uchwyt ręczny do kamery sportowej – wytrzymałość i wygoda

Ze względu na to, że kamera sportowa to sprzęt używany podczas różnego rodzaju aktywności, w tym nawet ekstremalnych, to kupując uchwyt, musimy zwrócić uwagę na wytrzymałość jego konstrukcji. Najlepiej, aby w całości wykonana była ze stopu aluminium. Dość często w sprzedaży spotyka się też uchwyty zrobione ze specjalnej żywicy i włókna szklanego. Zdaniem producentów materiał ten gwarantuje maksymalną lekkość, wytrzymałość i sztywność. Rozwiązanie to zastosowano m.in. w modelu Manfrotto Off Road M z mocowaniem Go Pro.

Decydując się na uchwyt do kamery sportowej, należy wziąć pod uwagę wygodę użytkowania. Dobrze, jeśli akcesorium posiada dużą antypoślizgową powierzchnię, która dopasuje się do dłoni, zapewniając tym samym idealny chwyt, co czyni ujęcia jeszcze bardziej pewnymi. Niektóre modele wyposażone są także w opaskę na nadgarstek, która zapewnia dodatkową stabilność i wygodę oraz pozwala zabezpieczyć sprzęt przed przypadkowym zgubieniem. Posiada ją m.in. Manfrotto Off Road S z mocowaniem Go Pro. W tym przypadku producent dostarcza też aplikację, która daje dostęp do dodatkowych funkcji.

Uchwyt ręczny do kamery sportowej – dodatkowe funkcje

Najlepiej wybierać uchwyty wielofunkcyjne. Ciekawym rozwiązaniem jest GoPro Shorty, który zastosować można jednocześnie jako statyw do kamery sportowej. Umożliwia rozstawienie sprzętu na dowolnej płaskiej powierzchni i zrobienie zdjęcia czy nagranie filmiku z zupełnie swobodnymi rękami. Pozwala ponadto na robienie zdjęć grupowych, selfie i innych ujęć pod trudnymi do uzyskania kątami. Dobrym pomysłem jest zakup uchwytu teleskopowego, który zostanie rozsunięty, gdy zaistnieje taka potrzeba. Polecanym modelem jest GoPro El Grande, mający w złożonej postaci wysokość 38 cm, a maksymalnie osiągający 97 cm. Umożliwia filmowanie z nowych perspektyw i zbliżenie się do rozgrywających się wydarzeń. Na uwagę zasługuje blokada wysuwu, która zapewnia szybkie i proste przygotowanie do użycia oraz łatwe kontrolowanie ustawień kamery dzięki przegubowi kulowemu na końcu wysięgnika.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link