Jaki typ wentylatora wybrać?

Autor: Asia

Warto wiedzieć, że nie każdy wentylator chłodzi jednakowo dobrze i nie zawsze nadaje się do wszystkich pomieszczeń i zastosowań? Zobaczmy zatem, jakie są popularne typy urządzeń chłodzących, aby wybrać odpowiednią wentylację.

Biały wentylator stojący na blacie stołu.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są rodzaje wentylatorów i urządzeń chłodzących
  2. jakie funkcje powinien posiadać wentylator
  3. jakie są polecane modele wentylatorów

Wiatraki domowe i ich rodzaje

Metalowy wiatrak ustawiony na podłodze,w  tle wnętrze pokoju.

Domowe wiatraki możemy podzielić ze względu na kształt i wyróżnić wentylatory tradycyjne (okrągłe wiatraki, w tym Vesta ESF01 i Sencor SFE 2310WH) oraz kolumnowe. Wentylatory pokojowe można również podzielić na stojące (podłogowe), biurkowe oraz sufitowe. Tradycyjne wiatraki były najczęstszym urządzeniem chłodzącym, zanim powszechnym rozwiązaniem stała się klimatyzacja. Wiatrak domowy wprawia powietrze w ruch, przez co najcieplejsze jego strumienie uciekają i zastępowane są nieco chłodniejszym podmuchem. Proste wiatraki domowe są bardzo tanie i kosztują zwykle kilkadziesiąt złotych. Im bardziej zaawansowane modele, tym oczywiście wyższa cena. Wentylatory kolumnowe zyskały swoją nazwę od kształtu – przypominają kolumnę. Przykładem może być RAVEN EKW002 lub Sencor SFN 5040BL.

Zakup takiego wentylatora warto rozważyć wtedy, gdy zależy nam na oszczędności miejsca w pomieszczeniu, bo wentylator kolumnowy dzięki swojej budowie nie zajmuje dużo przestrzeni. Zwykle jego wysokość wynosi od 40 do 100 cm. Bez problemu zmieści się w jakimkolwiek miejscu pokoju. Wentylatory kolumnowe mają estetyczny i nowoczesny design, dlatego mogą nawet odgrywać rolę dekoracyjną, choć oczywiście ich głównym zadaniem jest chłodzenie. Wentylatory kolumnowe na pilota, które pracują bardzo cicho to duży koszt – nawet 150–200 złotych. Taki rodzaj chłodzenia będzie jednak idealny, gdy wymagana jest cisza w pomieszczeniu i hałaśliwy wiatrak będzie bardziej przeszkodą niż udogodnieniem.

Wentylatory możemy podzielić również na biurkowe (o niskiej podstawie i małej średnicy śmigła, np. Sencor SFE 2540SL), a także stojące, czyli podłogowe (z regulacją wysokości stojaka – nawet do 150 cm). Stojące wentylatory na pewno okażą się bardziej użyteczne w przestronnych pomieszczeniach. Mały model biurkowy nada się dla jednej osoby, bo można go bez problemu przenosić z miejsca na miejsce. Jeśli zdecydujemy się na wentylator stojący, to zaoszczędzimy też na rachunkach za prąd, gdyż większe i mocniejsze modele pobierają więcej energii od niego.

W sklepach znajdziemy także wentylatory sufitowe, ale nie jest to zbyt popularne rozwiązanie w Polsce. Takie wiatraki pracują jednak o wiele ciszej niż tradycyjne modele biurkowe. Dodatkowo mogą być one zintegrowane z lampą i stworzyć urządzenie 2 w 1. Oprócz tego, że będzie głównym źródłem chłodnego powietrza, po zamontowaniu go w centralnym punkcie pokoju stanie się też podstawowym źródłem światła. Koszt takiej hybrydy wynosi około 300 złotych, ale może to być świetna opcja dla tych, którzy chcą połączyć walory funkcjonalne z estetycznymi.

  • 1 390 zł
  • 299 zł
  • 1 639 zł
  • 1 699 zł
  • 349 zł

Wentylatory kuchenne, łazienkowe i inne rodzaje

Kobieta siedząca na kanapie chłodzi się przed wentylatorem. W tle regał z książkami.

W przemyśle gastronomicznym używane są drogie wentylatory kuchenne. Są one odporne na podwyższoną temperaturę, a ich silnik jest odseparowany od strumienia przepływającego powietrza. Wentylatory łazienkowe to z kolei bardzo dobre zabezpieczenie przed parą i wilgocią. Najczęściej są one montowane na ścianie. Jest kilka typów wentylatorów łazienkowych. Wentylator w wersji standard jest modelem podstawowym, którego producent nie wyposażył w zaawansowane opcje. Zazwyczaj uruchamia się go przyciskiem umieszczonym na ścianie. Można go również podpiąć do przycisku odpowiedzialnego za włączanie i wyłączanie światła.

Wentylator z timerem to rodzaj urządzenia pracującego po wyłączeniu jeszcze przez jakiś czas. Wszystko po to, aby sprawnie zniwelować nieprzyjemne zapachy w łazience i odświeżyć powietrze. W niektórych modelach czas pracy może być regulowany. Kolejny przykład stanowi wentylator z czujnikiem wilgoci. Urządzenie samo włączy się w chwili, gdy ilość wilgoci w danym miejscu przekroczy określony pułap. Bardzo często tego typu wentylatory zostają wyposażone w funkcję opóźnienia czasowego. Można je także załączać klasycznym włącznikiem. Warto zwrócić uwagę na wentylator z czujnikiem ruchu. Takie urządzenie, jak sama nazwa wskazuje, załączy się w momencie, kiedy wyczuje, że ktoś jest obecny w pomieszczeniu i pracuje tak długo, jak długo będzie wyczuwało obecność i ruchy człowieka. Podobnie jak poprzednio opisywany model wentylatora, również i ten jest wyposażony w funkcję opóźnienia czasowego. Ceny wentylatorów łazienkowych to zwykle kilkadziesiąt złotych, ale cichsze modele są już droższe.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link