Turboszczotka – jak działa i które powierzchnie możemy nią czyścić?

Autor: Piotr

Turboszczotka to nic innego, jak specjalna końcówka, którą montuje się do rury odkurzacza. Nadaje się zarówno do czyszczenia dywanów, jak i usuwania sierści zwierząt z tapicerki. Jeśli chcemy, aby sprzątanie było przyjemnością, musimy wybrać taki model odkurzacza, w którego zestawie będzie się ona znajdowała. Który z nich konsumenci polecają najbardziej?

Szczotka pozostawiająca czysty ślad na dywanie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. co to jest turboszczotka i do czego można jej używać;
 2. czym różni się turboszczotka od innych końcówek w odkurzaczach;
 3. jakie modele odkurzaczy posiadają turboszczotki;
 4. ile kosztują odkurzacze, które mają turboszczotkę i dlaczego nie warto oszczędzać przy zakupie.

Co to jest turboszczotka i do czego służy?

Kobieta odkurzająca dywan

Turboszczotka to końcówka zakładana na rurę od odkurzacza. Kupuje się ją w zestawie razem z urządzeniem. Zazwyczaj ma prostokątny kształt, a w jej wnętrzu znajduje się wałek obrotowy napędzany powietrzem. Silne podmuchy sprawiają, że stale się on obraca, dzięki czemu błyskawicznie zbiera wszelkie nieczystości. Turboszczotki nie wymagają żadnego montażu. Wsuwa się je po prostu na koniec rurki ssącej w odkurzaczu i od razu użytkuje.

Wielu konsumentów nie wie, do czego służy turboszczotka. Uważają, że można nią czyścić dowolną powierzchnię. Turboszczotkę wykorzystuje się do wyeliminowania nieczystości z dywanów, wykładzin oraz tapicerki. Skutecznie usuwa wszystkie paprochy i sierść zwierząt. Na rynku sprzętów elektronicznych można spotkać mini turboszczotki, które są przeznaczone do czyszczenia trudno dostępnych miejsc.

Co odróżnia turboszczotkę od innych końcówek do odkurzaczy?

Turboszczotka do odkurzacza jest bardzo często mylona z elektroszczotką, choć są to dwie różne końcówki. Na dodatek podobnie wyglądają. Mają jednak inny mechanizm działania. Turboszczotka nie jest napędzana przez energię elektryczną, jak ma to miejsce w przypadku szczotki elektrycznej. Jest też dużo tańsza i można ją podłączyć do różnych modeli odkurzaczy. Żeby dobrze czyściła, urządzenie musi mieć odpowiednią moc ssania. Zaleca się, aby było to przynajmniej 1800 W.

 • 59,99 zł
 • 499 zł
 • 99,99 zł
 • 49,99 zł
 • 119,99 zł

Jakie modele odkurzaczy posiadają turboszczotki?

Mężczyzna odkurzający pod łóżkiem

Na rynku sprzętów gospodarstwa domowego można spotkać zarówno odkurzacze bezworkowe z turboszczotką, jak i te wymagające użycia pojemnika. Do najpopularniejszych modeli zalicza się:

 • Tefal Compact Power TW3985 3A – jest odkurzaczem bezworkowym z pojemnikiem o pojemności 3 litry. Wyposażono go w specjalny filtr HEPA, który eliminuje bakteri, roztocza oraz pyłki. W zestawie razem z tym odkurzaczem znajduje się mnóstwo końcówek, w tym także mini turboszczotka do sierści lub innych zabrudzeń, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach. Posiada on również szczotkę do parkietów;
 • Bosch BZGL2PERF – odkurzacz na worki papierowe z rurą teleskopową ze stali nierdzewnej. Producent dodał do urządzenia szczotkę do parkietów, która posiada również funkcję czyszczenia dywanów. Wystarczy wcisnąć odpowiedni przełącznik. Zasięg pracy tego odkurzacza to około 8 metrów;
 • Tefal Xtrem Power TW6984 4A – odkurzacz bezworkowy z pojemnikiem, który łatwo i szybko można opróżnić z nieczystości. Jego dodatkową funkcją jest system PowerCyclone, który odpowiada za szybkie przedostawanie się powietrza do komory. Odkurzacz ma wiele końcówek, które znacznie ułatwiają sprzątanie. W zestawie z urządzeniem jest także mini turboszczotka;
 • Thomas Perfect Air Animal Pure – zasięg tego odkurzacza to aż 11 metrów, co gwarantuje komfort użytkowania. Producent dodał do urządzenia kilka bardzo funkcjonalnych nakładek, w tym: szczotkę do usuwania sierści z tapicerki, turboszczotkę oraz końcówkę szczelinową, która dociera nawet w najtrudniej dostępne miejsca;
 • Philips FC9555/09 – jest antyalergicznym odkurzaczem bezworkowym z łatwym do opróżniania pojemnikiem i systemem PowerCyclone, który ułatwia sprzątanie. Producent dodał do urządzenia szereg końcówek, w tym także mini turboszczotkę oraz specjalną szczotkę do parkietów. Została ona zaprojektowana w taki sposób, żeby nie rysować gładkich powierzchni.

Ile kosztują odkurzacze zawierające w zestawie turboszczotkę?

Ceny odkurzaczy, które posiadają turboszczotkę, są bardzo zróżnicowane. O wydatku, jaki będziemy musieli ponieść, decyduje szereg czynników, zwłaszcza marka producenta i ilość funkcji dodatkowych. Tańszą opcją jest zakup odkurzacza workowego. Spośród wielu modeli możemy wybrać taki, którego cena nie przekroczy 300 złotych. Bardziej innowacyjne urządzenia np. bezworkowe odkurzacze z filtrem HEPA są dużo droższe. Ich cena nierzadko przekracza 1000 złotych.

Zakup odkurzacza z turboszczotką to wydatek jednorazowy. Sprzęt na pewno posłuży nam długie lata, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Sprawdzona marka zagwarantuje komfort użytkowania i sprawi, że sprzątanie będzie przyjemnością, a nie przymusem.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link