Tuner DAB+ – co to za urządzenie? Który model warto wybrać?

Autor: Adam

Kilka lat temu została przeprowadzona w Polsce powszechna cyfryzacja telewizji. Jakość odbieranego obrazu polepszyła się względem odbiorników analogowych. W niedługim czasie podobna rewolucja dotknie radia. Klasyczne radioodbiorniki zostaną zastąpione przez nowe urządzenie, jakim jest tuner DAB+. Co to jest?

Tuner DAB+ na jasnym tle.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest tuner DAB+
  2. jakie są jego funkcje
  3. na jakie modele warto zwrócić uwagę

Tuner DAB+ – co warto wiedzieć?

Pokrętło tunera odpowiadające za poziom głośności.

Tuner DAB+ to moduł pozwalający na odbiór sygnału w najwyższej jakości dźwięku. Przede wszystkim tuner radia cyfrowego DAB+ gwarantuje doskonałe wrażenia słuchowe, ponieważ, w przeciwieństwie do klasycznego sprzętu, nie emituje szumów.

Tuner cyfrowy DAB+ oznacza także inne nowoczesne rozwiązania, których w zwykłym radiu próżno szukać. Użytkownik może wyszukiwać programy w łatwy sposób – po nazwach stacji, dzięki czemu znika czasochłonne ustawianie częstotliwości. Oprócz tego na małym ekranie wyświetlają się nazwy utworów oraz ich wykonawcy. Może to być świetnym udogodnieniem dla osób, którym spodoba się jakiś utwór – od razu bowiem dostają informację, jaki ma on tytuł i kto go wykonuje.

Wiadomo już, jakie główne zalety ma tuner DAB+. Cena takiego urządzenia nie musi być wcale wysoka. Małe radio z podstawowymi funkcjami można kupić nawet za mniej niż 100 zł. Warto jednak nabyć lepszy sprzęt, który emituje dźwięk w stereo. Tuner DAB+ do samochodu to już większy wydatek, ale w nowych autach można spotkać najczęściej tuner radia cyfrowego.

Polecane radioodbiorniki
  • 249 zł
  • 949 zł
  • 329 zł
  • 699 zł
  • 399 zł

Jakie urządzenia z DAB+ warto wybrać?

Radioodbiornik na białym tle

Najtańsze urządzenia obsługujące standard radia cyfrowego DAB+ nie są wcale pozbawione atutów. Jako przykład małego sprzętu tego rodzaju może posłużyć TechniSat Viola 3. Obsługuje on zarówno radio analogowe, jak i cyfrowe DAB+. Waży tylko 124 g i jest niewielkich rozmiarów, co sprawia, że można je wszędzie ze sobą zabrać. To radio DAB+ USB wyposażone w wyświetlacz LCD, dzięki któremu łatwo dowiemy się, jaka stacja radiowa jest właśnie odbierana (da się zaprogramować dwadzieścia). Złącze mini jack 3,5 pozwala na podłączenie słuchawek do tego niewielkiego radia. Umożliwia to słuchanie w komfortowych warunkach, bez zakłócania spokoju innym osobom. Dużą zaletą tego modelu jest wbudowany akumulator, który zapewnia bardzo długi czas działania radia bez konieczności wymiany zasilania.

W przystępnej cenie można kupić również radio Lenco DIR-70. Obsługuje ono tuner DAB+, internet i radio analogowe. Druga z wymienionych funkcji oznacza, że da się odbierać nie tylko klasyczne stacje radiowe, lecz także te dostępne za darmo w sieci – i to z całego świata. Dzięki Bluetooth oraz Wi-Fi prześlemy muzykę z innych urządzeń, co jest niewątpliwie wielką zaletą tego radia. A ma ono ich więcej – jest wyposażone we wbudowany zegar oraz funkcję alarmu, więc może bez problemu odgrywać rolę budzika. Pozwala nie tylko przerywać sen, ale też ułatwiać zasypianie, gdy przed snem uruchomimy wyłącznik czasowy. Ten tuner radiowy DAB+ posiada również wyjście słuchawkowe oraz wyświetlacz LCD.

Najbardziej przystępne cenowo radia z DAB+ umożliwiają odsłuch w jakości mono. Sprzęt nieco droższy daje już dźwięk przestrzenny w stereo. Przykładem takiego urządzenia jest odbiornik Sharp DR-I470 PRO. Bardzo dużą zaletą tego sprzętu jest pilot, dzięki któremu można szybko i sprawnie ustawiać stację radiową, zmieniać utwory i regulować głośność bez konieczności dotykania odbiornika. Funkcją, która zadowoli miłośników nieograniczonego dostępu do muzyki, jest Spotify Connect. Dzięki niej posłuchamy milionów utworów, łącząc się bezprzewodowo z aplikacją. Nie będzie z tym żadnego problemu, ponieważ radio Sharp zapewnia dostęp do Wi-Fi oraz Bluetooth. Da się też wygodnie sterować urządzeniem za pomocą aplikacji. Inną ciekawą funkcją jest DLNA. Radio może udostępniać pliki multimedialne innym urządzeniom podłączonym do sieci jako serwer. Urządzenie umożliwia zaprogramowanie aż sześćdziesięciu stacji radiowych i daje także możliwość korzystania z radia internetowego. Wyświetlacz LCD, budzik, wbudowany zegar oraz wyłącznik czasowy to cenne funkcje tego odbiornika DAB+.

Stylowy wygląd i wygodny uchwyt to cechy radia PURE Evoke H6 Prestige, które widać już na pierwszy rzut oka. Sprzęt umożliwia odbiór fal UKF, DAB oraz DAB+. Tym, co wyróżnia go spośród innych urządzeń, jest bez wątpienia dwojaki rodzaj zasilania. Można korzystać bowiem zarówno z typowego zasilania sieciowego, jak i akumulatora ChargePAK F1, dzięki któremu będziemy mogli nieprzerwanie słuchać nawet przez trzydzieści godzin. Ciekawą funkcją jest minutnik kuchenny pozwalający na ustawienie określonego czasu, po upływie którego włącza się alarm. Jest to bardzo przydatna funkcja zwłaszcza podczas wykonywania wielu czynności w kuchni, gdy możemy o czymś zapomnieć.

Warto przyjrzeć się również modelowi Hama DIR3605MSBT. Ten czarny radioodbiornik łączy w sobie klasyczny i nowoczesny wygląd. Dobrze zwrócić uwagę na funkcje Multiroom i Spotify Connect, a także możliwość wykorzystania złącza Ethernet. To radio DAB+ emituje dźwięk stereo w znakomitej jakości. Dlatego niezależnie od tego, czy słuchacz włącza radio czy też aplikację, doznania słuchowe będą niezrównane.

40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
40% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link