Dysk zewnętrzny Thunderbolt – czym kierować się przy wyborze?

Autor: Agnieszka

Dyski zewnętrzne są chętnie wybierane przez osoby na co dzień pracujące na komputerze. To wygodne rozwiązanie np. do przechowywania i gromadzenia danych. Warto postawić na modele wykorzystujące technologię Thunderbolt. Co trzeba wiedzieć o takich dyskach?

Instalacja dysku i płyty głównej.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co oznacza określenie Thunderbolt
  2. czym kierować się przy wyborze dysków ze złączem Thunderbolt
  3. jakie dyski i inne urządzenia Thunderbolt warto wybrać

Co to jest Thunderbolt?

Laptop ze specjalnym wejsciem.

Thunderbolt jest swego rodzaju standardem przewodów, protokołów oraz złączy, dzięki którym można łączyć ze sobą różne urządzenia elektroniczne. Takie złącze umożliwia przesył danych z odpowiednio dużą prędkością, dochodzącą nawet do 10 GB/s. Co więcej, istnieje możliwość kolejnego zwiększenia tej prędkości, aż do 100 GB/s. Obecnie nie spotkamy na rynku nośników, które byłyby w stanie operować aż tak dużą prędkością. Warto jednak zobaczyć, jak wygląda to w praktyce. Przy prędkości 10 GB/s, jeśli chcemy przesłać standardowy film, który został zapisany w Blu-ray, to zajmie nam to niecałą minutę, a nawet krócej. Można stwierdzić, że Thunderbolt jest następcą jakże popularnych USB czy HDMI.

Warto dowiedzieć się, w jaki sposób powstał. Otóż został on stworzony z połączenia DisplayPort (czyli uniwersalnego, standardowego interfejsu cyfrowego, który służy w praktyce do połączenia monitora z komputerem oraz komputera z kinem domowym) z uzewnętrznieniem magistrali o nazwie PCI Express x4. W efekcie otrzymujemy możliwość podłączania przy jego użyciu np. standardowych kart graficznych, monitorów czy różnych kontrolerów. W teorii jeden kabel światłowodowy jest w stanie zastąpić kilkadziesiąt zwykłych miedzianych kabli.

Pierwotnie porty Thunderbolt można było znaleźć jedynie w produktach firmy Apple – MacBookach. Z biegiem czasu zaczęły pojawiać się w laptopach i innych urządzeniach kolejnych firm. W 2013 roku firma Intel zaprezentowała Thunderbolt 2, o możliwości przepustu 20 GB/s, z opcją obsługi wideo w standardzie 4K. Obecnie, w standardzie Thunderbolt 3, maksymalna prędkość przesyłania wynosi 40 GB/s. Tym samym Thunderbolt 3 jest naturalną alternatywą dla USB 3.1.

  • 239 zł
  • 299 zł
  • 319 zł
  • 329 zł
  • 439 zł

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze dysku Thunderbolt?

Dłoń mężczyzny podłączająca kabel z końcówką USB typu C do laptopa.

Jeśli szukamy odpowiedniego dysku zewnętrznego ze złączem Thunderbolt, to warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kryteriów wyboru, które mają wpływ na komfort pracy i działanie urządzenia. Istotna jest wielkość dysku Thunderbolt. Z reguły na rynku można kupić dyski o wielkości od 2 do 3,5 cala. Mniejsze dysk są oczywiście lżejsze. Kluczowym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę, kupując taki dysk, jest jego pojemność. Wszystko zależy od naszych potrzeb i preferencji. Jeśli szukamy dysków, które pozwolą na przenoszenie plików o stosunkowo małych rozmiarach, to wystarczy taki o pojemności do 500 GB. Jeśli natomiast nastawiamy się na pliki o dużych gabarytach, to idealnym rozwiązaniem będzie kupno dysku Thunderbolt o pojemności do nawet 3 TB.

Trzeba jednak pamiętać, że pojemność urządzenia ma wpływ na jego cenę. Dobrze jest sprawdzić również pamięć podręczną dysku. Pojemniejsza pamięć to gwarancja pomieszczenia większej ilości plików, szybszego dostępu i lepszej jakości działania. Nie można zapomnieć o sprawdzeniu jakości wykonania obudowy. To ona chroni poszczególne części dysku, a tym samym nasze dane przed uszkodzeniem. Warto więc postawić np. na obudowy szczelne, gwarantujące, że do środka nie dostanie się pył i kurz. Producenci, aby zachęcić konsumentów do wyboru poszczególnych dysków, oferują wiele dodatkowych funkcji, jak np. możliwość tworzenia kopii zapasowych danych, szyfrowanie ich, a nawet czujniki ostrzegające przed możliwością upuszczenia urządzenia z wysokości (tzw. czujniki spadania). To wszystko sprawia, że użytkownik, nabywając dysk, ma mieć poczucie dokonania udanego zakupu.

Jaki dysk Thunderbolt 3 warto wybrać?

Na rynku mamy wiele urządzeń wykorzystujących Thunderbolt. Godnym polecenia jest Samsung X5 1 TB – dysk SSD Thunderbolt 3 o pojemności 1 TB. Ten przenośny dysk daje możliwość świetnej jakości zapisu. Dzięki niemu możemy bardzo szybko kopiować i przenosić dane, na których nam zależy. Co więcej, producent zadbał, aby urządzenie zostało wyposażone w funkcję zabezpieczenia termicznego, dzięki czemu nagrzana powierzchnia ma maksymalnie 45 stopni Celsjusza. Aby dane z dysku nie dostały się w niepowołane ręce, możemy zabezpieczyć je hasłem.

Jeśli potrzebujemy urządzenia o większej pojemności, to warto rozważyć zakup Samsung X5 2 TB – kolejnego dysku zewnętrznego Thunderbolt, o prędkości odczytu na poziomie 2800 MB/s i prędkości zapisu 2300 MB/s. Jeśli nie potrzebujemy dysku Thunderbolt o tak dużej pojemności lub szukamy bardziej budżetowego rozwiązania, to idealnym modelem wydaje się Samsung X5 500 GB.

Złącze Thunderbolt 3 znajdziemy też w innych urządzeniach, np. laptopie Apple Macbook Pro 13 z Touch Bar 13,3" Intel® Core™ i5-8259U - 8 GB RAM - 512 GB Dysk - macOS 10.13 czy komputerze typu All in One Apple iMac 21,5" 4K Retina Intel® Core™ i3 8 GB 1 TB Radeon Pro 555X OS X.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link