Co to jest thermal throttling i jak wpływa na wydajność procesora?

Autor: Piotr

Thermal throttling to mechanizm, którego zadaniem jest zabezpieczenie procesora przed uszkodzeniami wywołanymi przegrzaniem. Thermal throttling może jednak spowodować spowolnienie działania procesora, a co za tym idzie spadek wydajności całego urządzenia. Problem ten dotyczy zarówno podzespołów komputerowych, jak i urządzeń mobilnych.

Thermal throttling i czyszczenie podzespołów

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są przyczyny thermal throttlingu,
  2. jak sobie radzić z thermal throttlingiem,
  3. jak thermal throttling wpływa na wydajność procesora.

Thermal throttling – co to jest?

Thermal throttling i nakładanie pasty termoprzewodzącej

Thermal throttling to zjawisko coraz bardziej powszechne. Wraz ze wzrostem rozwoju technologicznego procesory osiągają wyższe częstotliwości taktowania rdzenia, a ich praca może powodować generowanie wysokich temperatur. Thermal throttling ma za zadanie zabezpieczać procesory przed uszkodzeniami spowodowanymi przegrzaniem. W efekcie zmniejsza się ilość generowanego ciepła, ale też spowalniana jest prędkość układu, co przekłada się na niższą wydajność. Na tym etapie możemy stwierdzić, że thermal throttling ma swoje wady i zalety. Z jednej strony podczas pracy przy zaawansowanym projekcie nasze podzespoły nie będą się przegrzewały. Z drugiej programy mogą działać wolniej lub się zawieszać.

Thermal throttling występuje w procesorach i układach graficznych opracowanych w architekturze ARM opartej na System-on-Chip. Problem thermal throttlingu dał o sobie znać, gdy na rynku pojawiło się coraz więcej wersji cztero- i ośmiordzeniowych procesorów. Obecnie tacy producenci, jak Intel i AMD opracowują jeszcze bardziej zaawansowane układy. Jeśli zjawisko thermal throttlingu może zachodzi w procesorach, to narażone na nie są komputery, laptopy, ale też smartfony i tablety.

Gdzie i dlaczego występuje thermal throttling?

Wiemy już, że mechanizm thermal throttlingu występuje w procesorach i grafikach opartych na architekturze ARM. Najczęściej są to komputery, laptopy oraz urządzenia mobilne. Dlaczego jednak to zjawisko występuje? Jest to problem, który często dotyczy chłodzenia, zwłaszcza w urządzeniach, które nie mają wystarczającego chłodzenia lub gdy jest ono niewłaściwie dobrane. Ponadto thermal throttling nierzadko występuje w sprzętach z zamontowanym chłodzeniem pasywnym. Są to m.in. smartfony i tablety. Użytkownicy laptopów również mogą się zmagać z tym zjawiskiem, szczególnie jeśli ich model nie ma aktywnego chłodzenia. Choć sprzęt w takim przypadku pracuje bardzo cicho, to może się również szybko przegrzewać. W efekcie może uruchomić się mechanizm thermal throttlingu. Warto więc używać narzędzi służących do monitorowania temperatury podzespołów. Jeśli przy wzroście temperatury spada częstotliwość taktowania rdzenia, oznacza to pierwsze problemy.

  • 329 zł
  • 109,99 zł
  • 179,99 zł
  • 469 zł
  • 279 zł

Jak sobie radzić z thermal throttlingiem?

Procesor i pasta termoprzewodząca

Jeśli zauważyliśmy obniżenie taktowania rdzeni w procesorze komputera lub procesorze karty graficznej, to wydajność naszego sprzętu spadnie znacząco. Co można wówczas zrobić? Po pierwsze, należy wyczyścić elementy chłodzenia komputera za pomocą sprężonego powietrza, a następnie sprawdzić wentylację obudowy. Jeśli przepływ powietrza jest nieodpowiedni, to warto zainstalować dodatkowy wentylator. Kolejnym kluczowym aspektem jest wymiana pasty termoprzewodzącej. Na procesorze komputera (CPU) jest to czynność, którą wykonamy w kilku prostych krokach. Jeśli chodzi o procesor karty graficznej (GPU), będziemy musieli się natrudzić. Problem thermal throttlingu może rozwiązać również instalacja wodnego chłodzenia. Ostatni punkt dotyczy software’u. Warto sprawdzić, czy na komputerze nie mamy zainstalowanego złośliwego oprogramowania, które wywołuje wzrost temperatur podzespołów.

Thermal throttling a urządzenia

Thermal throttling może występować w wielu urządzeniach, na szczęście możemy sobie z nim radzić. Podczas zakupu sprzętu powinniśmy wybrać taki model procesora i karty graficznej, który najbardziej będzie odpowiadał naszym potrzebom. Wśród laptopów godny uwagi jest model HP Pavilion 15-bc501nw z 15,6-calowym ekranem, procesorem Intel Core i5-9300H, 8 GB pamięci RAM i kartą graficzną GeForce GTX 1050. Zaletą jest również dysk SSD o pojemności 512 GB. Ponadto warto zwrócić uwagę na modele ASUS VivoBook 15 R564UB-EJ033T oraz Apple Macbook Air 13. Jeśli wybieramy smartfon, to warto przyjrzeć się tegorocznym flagowcom od Samsunga oraz Huawei. Mamy do wyboru m.in. smartfon Samsung Galaxy S10+ z 6,4-calowym ekranem Infinity Super AMOLED oraz potrójnym aparatem głównym bądź model Huawei P30 Pro z 6,5-calowym ekranem OLED, 8 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci wbudowanej.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów