Termowentylator z termostatem – jaki model będzie najlepszy?

Autor: Mariusz

W sezonie jesienno-zimowym dogrzewanie pomieszczeń jest w wielu sytuacjach wręcz konieczne. Praktycznym rozwiązaniem jest korzystanie z termowentylatora z termostatem. Przy zakupie odpowiedniego modelu powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. O czym należy pamiętać?

Termowentylator na białym tle.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa termowentylator
  2. na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie termowentylatora z termostatem
  3. które modele warto wybrać

Termowentylator – co to za urządzenie?

Termowentylator ustawiony na podłodze pokrytej panelami.

Termowentylator to urządzenie popularnie nazywane farelką, służące do dogrzania pomieszczeń w domach i mieszkaniach. Jest popularnym rozwiązaniem, znanym od wielu lat. Z reguły termowentylator ma niewielki wiatrak, którego zadaniem jest nakierowanie powietrza w kierunku specjalnej grzałki, ogrzewającej to powietrze. Jeśli oba elementy zostaną połączone, wówczas ciepłe powietrze zostanie wydmuchane i rozejdzie się po całym pomieszczeniu. Największą zaletą termowentylatora z termostatem jest możliwość wydmuchiwania ciepłego powietrza bezpośrednio po uruchomieniu. Unikamy w ten sposób oczekiwania na nagrzanie się farelki, co jest jej przewagą nad innymi podobnymi urządzeniami odpowiedzialnymi za dogrzewanie. Trzeba jednak pamiętać, że w momencie wyłączenia termowentylatora ciepłe powietrze przestanie utrzymywać się w pomieszczeniu. Termowentylator z termostatem jest idealnym urządzeniem, jeśli zależy nam na grzaniu kierunkowym. Sama zasada działania urządzenia sprawia, że możemy je ustawić w odpowiednim kierunku, który chcemy ogrzać i w który ma wydostawać się wydmuchiwane powietrze. Jedną z wad tych urządzeń jest dość mocne wysuszanie powietrza w pomieszczeniach, w których pracują. Dlatego też wiele osób decyduje się termowentylatory z termostatem używać tylko w łazienkach. Tu jednak warto zaznaczyć, że przy wyborze odpowiedniego modelu trzeba uwzględnić jego możliwości pracy w pomieszczeniu o dość dużej wilgotności. Nie każda farelka się do tego nadaje. Niektóre osoby używają termowentylatorów jako urządzeń chłodzących w czasie upałów.

Polecane termowentylatory
  • 79,99 zł
  • 1 419 zł
  • 64,99 zł

Termowentylator z termostatem – jakie parametry są istotne?

Termowentylator ustawiony obok grzejnika.

Zanim zdecydujemy się na zakup termowentylatora z termostatem elektrycznym, warto, abyśmy zapoznali się z kilkoma ważnymi parametrami, które warto uwzględnić przy wyborze. Pierwszym z nich, zarazem najważniejszym, jest moc. To ona wskazuje, jakie są możliwości danego modelu. Urządzeniem o małej mocy trudno będzie dogrzać większą powierzchnię, dlatego też warto kupować modele do około 2000 W. W większości przypadków różnica w cenie nie jest duża, ale w możliwościach pracy już tak. Powinniśmy wybierać sprzęty, które umożliwiają regulację mocy. Dzięki temu będziemy mogli ustawić odpowiedni poziom dogrzania, w zależności od naszych potrzeb i warunków, jakie panują w pomieszczeniu.

Przy wyborze termowentylatora warto zwrócić uwagę na sposób, w jaki jest on montowany. Na rynku dostępne są modele montowane na stałe. Z reguły są to kompletne zestawy, dzięki którym urządzenie grzewcze umieścimy na ścianie. Innym typem są termowentylatory przenośnie, nieco popularniejsze, głównie dlatego, że można je przenosić z miejsca na miejsce, a nawet zabierać ze sobą w podróż.

Ważnym parametrem jest programowanie. W termowentylatorach z termostatem sami ustawiamy pracę urządzenia do wcześniej określonej temperatury. W momencie, gdy temperatura zacznie przekraczać tę wartość, ogrzewanie automatycznie wyłączy się po to, aby wentylator ponownie włączył się w momencie spadku temperatury. Warto kupić model, który jest wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia, np. przed przegrzaniem się, gdy temperatura urządzenia zacznie przekraczać dopuszczalne wartości. Termowentylator powinien mieć także różnego rodzaju zabezpieczenia chroniące nas przed oparzeniem się. Ważnym elementem jest wielkość. Istotny parametr, szczególnie jeśli chcemy zainwestować w modele przenośne, które będziemy chcieli zabrać ze sobą np. w podróż. W takim przypadku warto kupić mniejsze urządzenie, tak aby bez przeszkód zmieściło się nam np. do bagażnika.

Termowentylator z termostatem – który model warto wybrać?

Na rynku jest wiele dobrych termowentylatorów z termostatem. Pozytywnymi opiniami konsumentów cieszy się RAVEN ETW004 z ceramicznym elementem grzejnym, o poziomie mocy 1500 W i 800 W. Urządzenie jest wyposażone w zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz opcję nawiewu zimnego powietrza. Dobrym wyborem będzie zakup modelu Stadler Form Max w kolorze jagodowym o mocy 2000 W i 800 W oraz Stadler Form Anna Little (czerwony) z elektronicznym termostatem. Osoby szukające bardziej budżetowych rozwiązań mogą postawić na termowentylatory RAVEN ETW002 lub RAVEN ETW003.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link