Jak wybrać dobrej jakości termometr pokojowy? Na co zwrócić uwagę?

Autor: Teresa

Dom jest miejscem kojarzonym z ciepłem. Nieodpowiednia temperatura w mieszkaniu często prowadzi do rozwoju infekcji dróg oddechowych, zapalenia śluzówek, sprzyja upośledzeniu koncentracji lub powoduje dyskomfort. Dobrej jakości termometr pokojowy pomoże domownikom ustawić idealną temperaturę.

bezprzewodowa stacja pogody

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym są stacje pogodowe
  2. jak wybrać termometr do pomieszczenia
  3. jaka temperatura powinna panować w domu

Stacje pogody – nowoczesne termometry pokojowe

Zdrowie, zachowanie dobrego samopoczucia i sprawne funkcjonowanie wielu układów organizmu zależy od temperatury, w jakiej człowiek przebywa. Lekarze nie mają wątpliwości, że bardziej sprzyjające są chłodniejsze pomieszczenia. Lepiej wówczas myślimy, błony śluzowe nie ulegają wysychaniu, a bakterie mają trudniejsze warunki do rozwoju. Kaloryfery i nowoczesne piece pozwalają na samodzielne ustawienie temperatury. Aby mieć jej wartość pod kontrolą, dobrze jest wyposażyć się w nowoczesny termometr pokojowy. Jaki model będzie najlepszy?

Nie ulega wątpliwości, że termometry pokojowe pełnią dziś więcej funkcji, niż tylko wskazują wartości w stopniach Celsjusza. Modeli rtęciowych używa się już coraz rzadziej i producenci rezygnują z wprowadzania ich na rynek. Znacznie częściej spotkać można stacje pogody, które bez konieczności zaglądania do internetowej przeglądarki informują o warunkach atmosferycznych na dworze, ciśnieniu, prognozowanych opadach, a nawet temperaturze i wilgotności wewnątrz domu. Tak małe urządzenia AGD jak stacje pogody wyposażone są w duży, czytelny wyświetlacz i mogą być instalowane na ścianach czy ustawiane na meblach na wysokości wzroku.

Polecane stacje pogody
  • 139,99 zł
  • 809 zł
  • 121,99 zł
  • 29,99 zł
  • 179,99 zł

Jak wybrać optymalny termometr do pomieszczenia?

Dokładny termometr pokojowy wyglądem przypomina radio lub zegar. Od indywidualnych preferencji użytkownika zależy, czy wybierze wyświetlacz monochromatyczny czy kolorowy. Te drugie są najczęściej nieco droższe, jednak prezentują się znacznie ciekawiej. Polecanym modelem jest Meteo SP68S, wyposażony dodatkowo w datownik, budzik, wskaźnik faz księżyca, a także pomiar ciśnienia atmosferycznego. Niektóre z nowoczesnych, elektronicznych termometrów pokojowych pokazują nawet kierunek i prędkość wiatru, a także prognozowaną ilość opadów deszczu czy śniegu. Wygodną opcją jest wyświetlanie pogody za pomocą symboli: słoneczka, chmur, kropel deszczu. W taką funkcję wyposażona jest np. stacja pogody Hama. W zaawansowanych modelach można czasami spotkać informację o sile promieniowania słonecznego. Taki komunikat przypomina o konieczności nałożenia na ciało kremu z filtrem, co może uchronić nie tylko przed poparzeniami, ale i poważnymi chorobami skóry.

Osoby, które nie są miłośnikami technologicznych gadżetów, powinny zadowolić się minimalistycznym wyglądem termometrów elektrycznych z zegarem marki Meteo. W swoim wyglądzie przypominają proste kostki, które można postawić na stoliku nocnym czy szafce. Nieskomplikowane w odczycie (co może być atutem dla osób starszych) są także termometry marki Biowin, które w bardzo czytelny i wyraźny sposób wyświetlają jedynie temperatury panujące wewnątrz pomieszczeń i na dworze.

Optymalna temperatura we wnętrzu

Mimo że większość populacji uwielbia mocno nagrzane mieszkania, to nie jest to zbyt dobra praktyka. Specjaliści podkreślają, że optymalna temperatura w miejscu przebywania nie powinna być większa niż 20°C. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy mieszka się pod jednym dachem z małym dzieckiem. Różnica i tak nie powinna być jednak większa niż 2°C.

Ważne, aby dobierać wielkość temperatury do rodzaju pomieszczenia. Najwyższa powinna panować w łazience. Jest to miejsce wilgotne, gdzie codziennie wysychają mokre ręczniki lub suszą się ubrania. Dlatego też na takiej przestrzeni może panować temperatura sięgająca 25°C. Najniższa temperatura dotyczy sypialni, czyli pokoju, w którym z reguły nie przebywa się w ciągu dnia. Aby sen był zdrowy, długi i nieprzerwany, zaleca się schłodzenie pomieszczenia do wartości maksymalnie 19°C. Najlepiej otworzyć okno 30 minut przed położeniem się spać.

Aby w sposób efektywny i energooszczędny ogrzewać mieszkanie, należy tak rozplanować aranżację, aby nie zastawiać meblami (np. kanapą) kaloryferów i nie zabudowywać ich. Jeśli okna są nieszczelne, warto wynająć specjalistę, który zajmie się wymianą starych uszczelek. W sezonie letnim, gdy problem staje się nadmierne ciepło, pomagają rolety zewnętrzne, które nie tylko zaciemniają pokój, ale i nie przepuszczają promieniowania słonecznego. W tym okresie wietrzenie najlepiej wykonywać wieczorami i nocami, gdy temperatura powietrza znacznie spada.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link