Telewizory Samsung Neo QLED z matrycą MiniLED

Autor: Łukasz

Co roku pojawiają się nowe modele telewizorów Samsung QLED – producent ciągle pracuje nad rozwojem technologii kropki kwantowej. W 2021 r., po pięciu latach od rynkowej premiery pierwszych takich urządzeń, QLED doczekał się nie tyle ewolucji, co rewolucji. Ta zmiana znalazła odzwierciedlenie w nazwie – teraz mamy do czynienia z odbiornikami Samsung Neo QLED, „nowym rozdziałem w historii telewizorów”!

Podświetlenie MiniLED w telewizorach Samsung Neo QLED

Samsung Neo QLED to przede wszystkim inna technologia podświetlenia ekranu. Już nie „zwykłymi” diodami LED, tylko rozmieszczonymi za całym wyświetlaczem nawet 40-krotnie mniejszymi diodami MiniLED (nie pomyl z Micro LED, to jeszcze inne Samsungowe rozwiązanie…). Oczywiście z dodatkową kropką kwantową – to w QLED-ach „z definicji” nie może ulec zmianie. Więcej na ten temat w artykule Czym jest QLED?

Skupmy się jednak na warstwie MiniLED-ów. Liczba diodek w takim telewizorze jest liczona w dziesiątkach tysięcy. Zespolone są w wiele stref – zależnie od modelu, ekran podzielono na setki niezależnie wygaszanych i podświetlanych obszarów, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie czerni praktycznie na poziomie OLED-a (gdzie da się wyłączyć każdą diodę). Np. w modelu Samsung Neo QLED QE65QN91AAT jest ich niemal 800 (we flagowym 65-calowcu Koreańczyków z ubiegłego sezonu było ich sto), co oznacza, że są kwadracikami o boku krótszym niż 4 cm. MiniLED to także niesamowita głębia kolorów: 12 bitów i 4096 poziomów luminacji (HDR10+).

MiniLED-y umiejscowiono bardzo blisko wierzchniej warstwy matrycy (mamy kilka powłok, np. dyfuzorową, potrzebną do uzyskania jednorodności oświetlenia, oraz antyrefleksyjną), dzięki czemu telewizor jest ultracienki (w przypadku serii Samsung Neo QLED to 1,5 do 2,7 cm) i nie nagrzewa się. Technologia jest ekologiczna, efektywna i efektowna. Szczytowa jasność w trybie HDR najdroższego, flagowego modelu Samsung Neo QLED QE85QN900AT to niesamowite 4000 nitów! Nawet najtańsze odbiorniki Samsung Neo QLED osiągają 1500 nitów (wartości zależą od metody i warunków pomiaru)! Do tego potężne wyświetlacze Samsung Neo QLED QE85QN85AAT i QE75QN85AAT są energooszczędne, należą do klasy E. Bardzo niewiele odbiorników TV może poszczycić się takim parametrem, zwłaszcza tak dużych!

Polecane telewizory
  • 5 990 zł
  • 6 999 zł
  • 8 299 zł
  • 14 769 zł
  • 7 999 zł
  • 5 499 zł
  • 10 999 zł
  • 9 999 zł
  • 11 499 zł
  • 11 999 zł

Procesor i dźwięk telewizorów Samsung Neo QLED

Do obsługi tylu lampek potrzebny jest „multiinteligentny” procesor AI Neo Quantum, udoskonalający obraz dzięki analizie dokonywanej przez „16 wielomodelowych sieci neuronowych”. Jest chwalony za niesamowitą zdolność podnoszenia rozdzielczości obrazu gorszej jakości (upscaling), zarówno jeśli chodzi o modele 4K, jak i aż pięć najbardziej zaawansowanych telewizorów z matrycą 8K: Samsung Neo QLED QE85QN900AT, QE75QN900AT i QE65QN900AT oraz z serii „niżej” Samsung Neo QLED QE85QN800AT i QE75QN800AT.

Procesor wspiera także technologię Dźwięku Podążającego za Obiektem (ang. OTS – Object Tracking Sound). Odbiorniki mają od sześciu (w systemie 2.2.2) – np. najtańszy Samsung Neo QLED QE55QN85AAT – do nawet dziesięciu głośników (6.2.2). Jeśli to nie wystarcza, możesz podłączyć kompatybilny soundbar Samsunga tak, aby uzupełniał (a nie zastępował) brzmienie telewizora. Oba urządzenia stworzą scenę dźwiękową dzięki technologii Q-Symphony. Warto zaznaczyć, że firma opracowała już soundbar… 11.1.4-kanałowy! Co więcej, wszystkie modele z serii, np. najtańszy 65-calowiec Samsung Neo QLED QE65QN85AAT, automatycznie dopasują brzmienie do konkretnego pomieszczenia (proces kalibracji obejmuje skanowanie przestrzeni). Jest też wreszcie Aktywny Wzmacniacz Głosu, podbijający głośność dialogów po wykryciu hałasu w otoczeniu (np. odkurzacza). Należy podkreślić, że mówimy tu tylko o dialogach (nie o całej ścieżce audio), a dźwięk powróci do normy, gdy hałas ucichnie.

Gaming oraz nowości systemu Tizen w telewizorach Samsung Neo QLED

Pojawiły się też nowe rozwiązania w autorskim systemie Tizen. Np. teraz po podłączeniu kompatybilnej kamery (kilka modeli Logitecha) na tym pięknym ekranie możesz oglądać siebie ćwiczącego z aplikacją Samsung Health. Dla tych, którzy wolą ćwiczyć z padem w ręku, pojawił się nowy Panel Gracza z najważniejszymi ustawieniami (m.in. FPS, Input Lag czy możliwością zmiany proporcji ekranu na ultraszerokie 32:9), aktywowany po wykryciu konsoli. Nawet najmniejszy Samsung Neo QLED QE50QN91AAT ma oczywiście port HDMI 2.1, dzięki któremu zagrasz na konsolach najnowszej generacji w 120 kl./s i w rozdzielczości 4K. Jeśli korzystasz z komputera wyposażonego w kompatybilną kartę AMD Radeon o synchronizację liczby klatek zadba technologia FreeSync Premium Pro. Mamy tu też naturalnie inne rozwiązania służące płynności rozgrywki na najwyższych obrotach: Auto Low Latency Mode (ALLM) i Variable Refresh Rate (VRR). Ekran da się podzielić dzięki MultiView – i podczas zabawy mieć np. podgląd obrazu z komórki. Z telefonu Samsung Galaxy z Androidem 8.1+ zrobisz to po prostu przeciągnięciem palca.

Na koniec bajer. Zmianie uległ pilot. Na jego odwrocie znajdziesz panel słoneczny – może być ładowany światłem, także pokojowym! Druga opcja zasilania bardziej konwencjonalna, ale wciąż nowoczesna: USB-C. 

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link