Data publikacji: 14 lutego 2019
Autor: Ola
ARTYKUŁ - PORADNIK

Telewizory OLED czy QLED? Które są lepsze?

Poleć znajomemu Drukuj

Szukając nowego telewizora, z pewnością zauważysz, że producenci tych urządzeń sięgają po coraz to nowsze technologie – szczególnie, gdy chodzi o matrycę, ponieważ to właśnie ta część odpowiada za jakość obrazu. Zastanawiasz się, czym różnią się najnowocześniejsze telewizory OLED od modeli z ekranem QLED? Wyjaśniamy ich najważniejsze cechy i podpowiadamy, który z nich lepiej wybrać.

Telewizor z ekranem OLED

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest telewizor z matrycą OLED,

- co to znaczy QLED TV,

- czym różni się telewizor QLED od takiego z ekranem OLED.

Co to jest ekran OLED?

Telewizor z ekranem OLEDChoć jeszcze kilka lat temu wszystkie płaskie telewizory wykorzystywały technologię plazmy, dziś standardem są ekrany LCD. Matryca ciekłokrystaliczna jest obecnie podświetlana za pomocą diod LED umieszczonych na krawędziach bądź bezpośrednio za matrycą. Wyświetlacze LED pozwalają uzyskać ostry obraz w wysokiej rozdzielczości i jednocześnie utrzymać niskie rachunki za prąd.

Czym więc jest ekran OLED? Jest to nowoczesna klasa wyświetlaczy, które do podświetlenia matrycy ciekłokrystalicznej wykorzystują organiczne diody elektroluminescencyjne. W tej technologii nie jest potrzebne dodatkowe podświetlenie ekranu, co pozytywnie wpływa na cechy obrazu takie jak kontrast i zapewnia idealną głębię czerni. Dzięki braku dodatkowej warstwy telewizory OLED mogą też być jeszcze cieńsze od tradycyjnych. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Czym jest telewizor OLED.

Czym jest QLED TV?

Jak w takim razie rozszyfrować inny skrót – QLED? To kolejna technologia bazująca na panelach LCD, która w ostatnim czasie zawojowała rynek telewizorów wysokiej klasy. Pomimo podobnej nazwy, różni się ona jednak od OLED.

Telewizory QLED TV to takie, w których – w zmodyfikowanej konstrukcji matrycy ciekłokrystalicznej – zastosowano technologię kropek kwantowych (Quantum Dot). Są to bardzo małe kryształki o wielkości kilku nanometrów umieszczone pomiędzy źródłem podświetlenia a filtrem kolorów. Niebieskie światło z diod LED zostaje więc przepuszczone przez kropki kwantowe, a te zmieniają je na dodatkowe kolory podstawowe (czerwony i zielony). W ten sposób powstają wszystkie 3 barwy RBG, od których zależy profil kolorystyczny obrazu.

Jakie korzyści przynosi to użytkownikowi telewizora? Przede wszystkim znacznie lepsze odwzorowanie kolorów – ekrany QLED posiadają szerszy zakres barw, które wyróżnia większa intensywność niż przy tradycyjnej matrycy LCD.

Proponowane produkty:
LG OLED65W8PLA <%– –%>
LG OLED77C8PLA <%– –%>
Philips 65OLED903/12 <%– –%>
Panasonic TX-65FZ950E <%– –%>

OLED a QLED TV – co jest lepsze?

Planujesz zakup telewizora klasy premium i nie wiesz, na co się zdecydować? Niezależnie od tego, którą technologię i producenta wybierzesz, na pewno możesz spodziewać się świetnej jakości obrazu.

WARTO WIEDZIEĆ

Telewizory OLED są dostępne wyłącznie w rozmiarach o przekątnej 55, 65 i 77 cali, podczas gdy Samsung QLED TV występuje w wariantach 49, 55, 65, i 75 cali.

Telewizor Samsung QLED QE55Q6FNAWybierając model z diodami organicznymi, na przykład telewizor OLED LG 55 cali, możesz liczyć na idealną głębię czerni oraz znacznie lepszą jasność niż w tradycyjnych ekranach. Ważną zaletą ekranów OLED jest też nieskończony kontrast oraz szerokie kąty widzenia. Jakie są minusy tego rozwiązania? Najważniejszym z nich jest żywotność i tzw. efekt wypalania. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak w praktyce sprawdzają się telewizory OLED, opinie użytkowników znajdziesz w tym artykule.

Jeśli z kolei zależy Ci na jasnym, naturalnym obrazie i doskonałym odwzorowaniu barw, zwróć uwagę na telewizory Samsung QLED TV. Ekrany te najlepiej sprawdzą się, jeśli masz zamiar oglądać filmy i programy w oświetlonym pomieszczeniu. To oczywiście rozwiązanie dla tych klientów, którzy chętnie kupują urządzenia tej marki – technologia QLED występuje na tę chwilę tylko w wyświetlaczach Samsunga.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły

Zobacz, dlaczego warto pić wodę!

Zobacz więcej   
Zastanawiasz się, czy woda z kranu nadaje się do picia? Odpowiadamy!
Zobacz więcej   
Zobacz, jak być eko i zużywać mniej plastików z dzbankami filtrującymi!
Zobacz więcej   

Znajdź nas