Telewizor OLED i QLED - czym się różnią i który jest lepszy?

Autor: Ola

Szukając nowego telewizora, z pewnością zauważysz, że producenci tych urządzeń sięgają po coraz to nowsze technologie – szczególnie, gdy chodzi o matrycę, ponieważ to właśnie ta część odpowiada za jakość obrazu. Zastanawiasz się, czym różnią się najnowocześniejsze telewizory OLED od modeli z ekranem QLED? Wyjaśniamy ich najważniejsze cechy i podpowiadamy, który z nich lepiej wybrać.

Telewizor z ekranem OLED

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- czym jest TV OLED,

- co to znaczy QLED TV,

- czym różni się telewizor QLED od takiego z ekranem OLED.

Technologia OLED – czym jest i jak działa?

Telewizor z ekranem OLEDChoć jeszcze kilka lat temu wszystkie płaskie telewizory wykorzystywały technologię plazmy, dziś standardem są ekrany LCD. Matryca ciekłokrystaliczna jest obecnie podświetlana za pomocą diod LED umieszczonych na krawędziach bądź bezpośrednio za matrycą. Wyświetlacze LED pozwalają uzyskać ostry obraz w wysokiej rozdzielczości i jednocześnie utrzymać niskie rachunki za prąd.

Czym więc jest matryca OLED? Jest to nowoczesna klasa wyświetlaczy, które do podświetlenia matrycy ciekłokrystalicznej wykorzystują organiczne diody elektroluminescencyjne. W tej technologii nie jest potrzebne dodatkowe podświetlenie ekranu, co pozytywnie wpływa na cechy obrazu takie jak kontrast i zapewnia idealną głębię czerni. Dzięki braku dodatkowej warstwy telewizory OLED mogą też być jeszcze cieńsze od tradycyjnych. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Czym jest telewizor OLED.

QLED TV – co warto o tym wiedzieć?

Jak w takim razie rozszyfrować inny skrót – QLED? To kolejna technologia bazująca na panelach LCD, która w ostatnim czasie zawojowała rynek telewizorów wysokiej klasy. Pomimo podobnej nazwy, różni się ona jednak od OLED TV.

Telewizory QLED TV to takie, w których – w zmodyfikowanej konstrukcji matrycy ciekłokrystalicznej – zastosowano technologię kropek kwantowych (Quantum Dot). Są to bardzo małe kryształki o wielkości kilku nanometrów umieszczone pomiędzy źródłem podświetlenia a filtrem kolorów. Niebieskie światło z diod LED zostaje więc przepuszczone przez kropki kwantowe, a te zmieniają je na dodatkowe kolory podstawowe (czerwony i zielony). W ten sposób powstają wszystkie 3 barwy RBG, od których zależy profil kolorystyczny obrazu.

Jakie korzyści przynosi to użytkownikowi telewizora? Przede wszystkim znacznie lepsze odwzorowanie kolorów – ekrany QLED posiadają szerszy zakres barw, które wyróżnia większa intensywność niż przy tradycyjnej matrycy LCD.

OLED TV a QLED TV – co jest lepsze?

Planujesz zakup telewizora klasy premium i nie wiesz, na co się zdecydować? Niezależnie od tego, którą technologię i producenta wybierzesz, na pewno możesz spodziewać się świetnej jakości obrazu.

WARTO WIEDZIEĆ

Telewizory OLED są dostępne wyłącznie w rozmiarach o przekątnej 55, 65 i 77 cali, podczas gdy Samsung QLED TV występuje w wariantach 49, 55, 65, i 75 cali.

Telewizor Samsung QLED QE55Q6FNAWybierając model z diodami organicznymi, na przykład telewizor OLED LG 55 cali, możesz liczyć na idealną głębię czerni oraz znacznie lepszą jasność niż w tradycyjnych ekranach. Ważną zaletą ekranów OLED jest też nieskończony kontrast oraz szerokie kąty widzenia. Jakie są minusy tego rozwiązania? Najważniejszym z nich jest żywotność i tzw. efekt wypalania. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak w praktyce sprawdzają się telewizory OLED, opinie użytkowników znajdziesz w tym artykule.

Jeśli z kolei zależy Ci na jasnym, naturalnym obrazie i doskonałym odwzorowaniu barw, zwróć uwagę na telewizory Samsung QLED TV. Ekrany te najlepiej sprawdzą się, jeśli masz zamiar oglądać filmy i programy w oświetlonym pomieszczeniu. To oczywiście rozwiązanie dla tych klientów, którzy chętnie kupują urządzenia tej marki – matryca QLED występuje na tę chwilę tylko w wyświetlaczach Samsunga.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów