Czy telewizory LED 3D wyszły z mody?

Autor: Joanna

Telewizory LED 3D to coś dla tych, którzy poszukują urządzeń, które zapewnią im wrażenia niczym w sali kinowej. Obraz w trójwymiarze daje wrażenie, że jest się w samym środku akcji, więc przeżycia filmowe czy gamingowe są nieporównywalnie lepsze w porównaniu z technologią 2D.

Mężczyzna wpatrujący się w kolorowy ekran

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są rodzaje telewizorów 3D
  2. czy warto wybrać telewizor 3D
  3. dla kogo rekomendowane są monitory LED 3D

Jakie wyróżnia się rodzaje telewizorów 3D?

Piłka nożna w obrazie 3D

Na rynku istnieją trzy typy telewizorów 3D i zasada działania w każdym z nich jest zupełnie inna. Ten o technologii pasywnej wymaga zastosowania specjalnych okularów polaryzacyjnych, dzięki którym można się cieszyć trójwymiarowym i pełnym głębi obrazem. Ich schemat działania jest prosty. Otóż na ekranie pojawiają się dwa obrazy, dla każdego oka oddzielnie. Okulary te powodują, że ludzkie oko widzi je nałożone na siebie. W ten sposób uzyskuje się obraz w trójwymiarze. Drugim typem jest technologia 3D aktywna. W tym przypadku do oglądania filmów na ekranie stosuje się okulary migawkowe, co przekłada się na bardzo wysoką jakość obrazu. Telewizory 3D aktywne wyświetlają klatki naprzemiennie. Dzięki takiemu rozwiązaniu raz odczytuje je jedno, a raz drugie oko, a nie oba jednocześnie, jak we wspomnianej wcześniej technologii pasywnej.

Ostatnim typem jest najbardziej nowoczesna technologia tego typu, czyli autostereoskopia. W tym przypadku nie jest wymagane użycie żadnych okularów dla uzyskania efektu trójwymiaru. Odbiorniki takie są jednak trudno dostępne i niestety zwykle są bardzo drogie.

Telewizory 3D w nowoczesnej technologii – czy warto w nie inwestować?

Zanim ktoś zdecyduje się na telewizor LED 3D, powinien dobrze przemyśleć, w jakim stopniu tak naprawdę będzie z niego korzystać. W ofercie kablówek bowiem próżno szukać programów w technologii trójwymiarowej, a jeśli nawet się one pojawiają, to zwykle są dostępne w droższej ofercie, np. premium, więc niewiele osób może sobie na nie pozwolić. Chcąc więc w pełni cieszyć się obrazem w 3D, użytkownikom pozostaje zakup kolekcji filmów wykonanych w tej technologii. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to dość droga rozrywka i niestety nie dla każdego.

Nowoczesne telewizory oferują użytkownikom znacznie więcej niż tylko technologię 3D. Tym, co najbardziej liczy się dla użytkowników, jest kinowa jakość obrazu i nie chodzi wcale o trójwymiarowość. Przede wszystkim istotna jest rozdzielczość. Standardem powoli stają się więc telewizory 4K UHD, wyróżniające się precyzją odwzorowania szczegółów. Z kolei odbiorniki QLED oferują imponującą paletę odcieni, optymalizację jasności, jak i widoczność na ekranie nawet najmniejszych detali. Takim urządzeniem jest np. Samsung QLED QE55Q67RAT. Jego zaletą jest także inteligentne skalowanie, które eliminuje zakłócenia obrazu i wyostrza krawędzie.

W nowoczesnych telewizorach OLED kluczowy jest na pewno procesor, który zapewnia czystość obrazu i intensywność kolorów, czyniąc go niezwykle realistycznym, jak np. w modelu LG OLED55C8PLA. Z kolei wyświetlacz OLED gwarantuje idealną czerń i kontrast. Zaawansowane modele wyposażone są również w technologię zapobiegającą rozmazywaniu się obrazu. Przykładem jest Sony KD-65XF9005 z X-Motion Clarity. Do tego jakość HDR w tym odbiorniku przekłada się na niesamowite wrażenia z gry, gwarantując żywe kolory i tekstury. Wszystkie wymienione czynniki sprawiają, że obraz jest niezwykle realistyczny i zachwyca odwzorowaniem wszelkich, nawet najmniejszych detali.

Polecane telewizory
  • 3 899 zł
  • 2 049 zł
  • 2 899 zł
  • 7 699 zł
  • 1 499 zł

Monitory LED 3D – komu mogą się przydać?

Mężczyzna w okularach 3D

Solidna dawka adrenaliny podczas oddawania się grom na PS4 lub Xbox czy kinowe wrażenia podczas seansów filmowych – wszystko to daje telewizor LED 3D. Przykładem odbiornika, który posiada taką funkcję, jest Panasonic TX-65EX780E z ekranem Cinema Display. Tej wysokiej klasy 65-calowy telewizor gwarantuje najlepsze przetwarzanie obrazu 4K oraz strojenie z Hollywood. Do tego jego wyjątkowa konstrukcja Switch Design pozwala na regulację nachylenia oraz wysokości odbiornika, przez co można dopasować idealny kąt do oglądania.

Monitory LED 3D sprawdzą się w przypadku osób, które chcą oglądać filmy w trójwymiarze na ekranie swojego komputera. Niewiele osób jednak decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ seanse ulubionych tytułów kinowych zdecydowanie lepiej jest odtwarzać na dużym telewizorze. Dlatego monitory LED 3D to doskonała propozycja przede wszystkim dla fanów gamingu. Wrażenia z gry w trójwymiarze zapewniają solidną dawkę przeżyć. Świetnym monitorem z technologią 3D, idealnym dla graczy, jest ASUS ROG Swift PG248Q 1ms 144Hz. Ma on panoramiczny ekran oraz rozdzielczość Full HD. Model ten gwarantuje doskonałe wrażenia wizualne w trójwymiarze, co z pewnością docenią wymagający gracze.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów