Teleskop astronomiczny dla amatorów – opis modeli i porady

Autor: Piotr

Zjawiska, które można zaobserwować na nocnym niebie, należą do jednych z najpiękniejszych obrazów, jakie da się zobaczyć, będąc mieszkańcem Ziemi. Aby móc doświadczać tych niezwykłych wizualnych doznań, trzeba się uzbroić w teleskop. Czym się kierować przy jego wyborze?

Człowiek ogląda przez teleskop niezwykłe zjawiska na niebie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak zbudowany jest teleskop;
 2. jakie są rodzaje teleskopów;
 3. jaki teleskop wybrać dla amatora.

Budowa teleskopu

Mężczyzna uczy córkę zasad obserwacji nieba przez teleskop

Kupując teleskop, warto dowiedzieć się co nieco o jego budowie. Dzięki temu można dokonać bardziej świadomego wyboru. Teleskop składa się z następujących elementów:

 • Obiektyw – jest najważniejszą częścią w większości przyrządów optycznych, a więc i w teleskopie. To właśnie on w dużej mierze decyduje o możliwościach teleskopu. Od średnicy obiektywu zależy pole widzenia – im większa średnica, tym więcej widać. Aby zapewnić sobie dobre obserwacje, należy wybrać średnicę nie mniejszą niż 50 mm. Obiektyw decyduje o maksymalnym powiększeniu teleskopu – może ono być 2 razy większe niż średnica obiektywu. Trzeba pamiętać przy tym, że maksymalne powiększenie można osiągnąć tylko przy najbardziej sprzyjających warunkach.
 • Tubus – rura, w której zamontowany jest obiektyw.
 • Wyciąg okularowy – powinien mieć standardową średnicę, czyli 1,25" lub 2". Dzięki temu w przyszłości będzie można bez problemu rozbudować teleskop o nowe, mocniejsze oprzyrządowanie optyczne, np. filtry księżycowe lub planetarne.
 • Statyw – powinien być stabilny, tak aby używanie teleskopu nie było niekomfortowe i aby był on w stanie bezpiecznie utrzymać teleskop. Z drugiej strony statyw nie może być zbyt ciężki, zwłaszcza jeśli zależy nam na mobilności.

Rodzaje teleskopów

Ze względu na rodzaj obiektywu wykorzystywanego przez teleskop astronomiczny, wyróżnia się różne rodzaje teleskopów:

 • Reflektory – podstawą obiektywu, na której ogniskuje się fala świetlna, jest zakrzywione zwierciadło. Wśród tzw. teleskopów zwierciadlanych największe możliwości prezentuje teleskop newtonowski, który zapewnia szerokie pole widzenia nieba dzięki dużej średnicy obiektywu.
 • Refraktory – to teleskopy soczewkowe, a więc światło ogniskuje się na soczewce i skupia w konkretnym punkcie ogniskowym. Dzięki temu refraktory zapewniają dobrą rozdzielczość, a także wysoki kontrast. Świetnie się sprawdzają w obserwacji planet. Wyróżnia się wśród nich:
  • refraktor achromatyczny (achromat) – ma jedną soczewkę o niskiej dyspersji,
  • refraktor apochromatyczny (apochromat) – wykorzystuje układy optyczne złożone z kilku soczewek (co najmniej 3).
 • Teleskopy katadioptryczne – wykorzystują jednocześnie lustra i soczewki, dzięki czemu droga światła zostaje skrócona. Tym samym teleskopy te zapewniają najlepsze obserwacje. Najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane, a jednocześnie najdroższe z nich są teleskopy hybrydowe, które wykorzystują fuzję korektora z elementami lustrzanymi. Ich niewątpliwą zaletą jest również fakt, że są lekkie.
Polecane lornetki
 • 949 zł
 • 519 zł
 • 799 zł
 • 319 zł
 • 649 zł

Jaki teleskop wybrać dla amatora?

Dziewczyna ogląda gwiazdy przez teleskop, w tle widać miejskie światła

Zastanawiając się nad wyborem teleskopu do amatorskich obserwacji, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejszym z nich są warunki obserwacji. Oczywiście są one uzależnione m.in. od pory roku i pogody, ale przede wszystkim – od tego, czy mamy do dyspozycji ciemne niebo (np. na wsi czy w górach), czy też obserwujemy gwiazdy w mieście, gdzie niebo jest jasne od rozproszonego światła ulicznego. Nadmiar światła zdecydowanie przeszkadza w obserwacjach astronomicznych. Można to zresztą stwierdzić nawet patrząc w niebo nieuzbrojonym okiem. Dlatego też w mieście najlepiej sprawdzają się refraktory, ponieważ zapewniają one najlepszy kontrast. Ewentualnie można się zdecydować na teleskop newtonowski, ale trzeba się liczyć z gorszą jakością obrazu. Przykładem dobrego refraktora jest Celestron Travel Scope Travel Scope 70. Dzięki dobremu systemowi optycznemu i sporej średnicy obiektywu (70 mm) teleskop ten umożliwia obserwację m.in.:

 • Księżyca,
 • pierścieni Saturna,
 • mgławicy w Orionie,
 • widowiskowych obiektów mgławicowych.

W ciągu dnia z kolei teleskop ten można wykorzystać jako lunetę widokową, służącą do obserwacji obiektów ziemskich. Ponieważ teleskop jest niezwykle lekki (waży 1,5 kg), można go wszędzie ze sobą zabrać. Transport ułatwiają także: rozkładany statyw oraz plecak dołączony do zestawu przez producenta. Warto zwrócić uwagę na fakt, że firma Celestron dostarcza optykę do teleskopów – od tych najprostszych, po te najbardziej skomplikowane – od kilkudziesięciu lat. Jej produkty cechują się najwyższą jakością. Inną ciekawą propozycją tej firmy jest refraktor wykorzystujący optyczny układ soczewkowy – Celestron PowerSeeker 60-AZ. Jest on nieco cięższy, choć również mobilny – waży 4,5 kg. Natomiast jego niekwestionowanymi zaletami są: wysoka jakość obrazu, spore możliwości i atrakcyjna cena. Teleskop ten pozwala na obserwację m.in.:

 • Księżyca,
 • planet,
 • jaśniejszych komet i planetoid,
 • jasnych obiektów poza Układem Słonecznym (np. galaktyk, mgławic, gromad kulistych i otwartych czy gwiazd podwójnych i wielokrotnych),
 • Słońca (przy zastosowaniu specjalnego filtra).

Obserwowanie nieba to wspaniała przygoda zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci oraz młodzieży. Kupując dzieciom teleskop, rozwijasz w nich miłość do piękna otaczającego nas świata oraz zainteresowanie astronomią.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link