Telefony 3G - mini poradnik

Autor: Grzegorz

Telefony 3G

3G jest jednym z tych terminów, które słyszy się dość często, lecz tak naprawdę nie zawsze wiadomo, o co dokładnie chodzi. Dlatego też w naszym artykule wyjaśniamy, czym 3G jest i dlaczego ma duże znaczenie.

Trochę historii

Każda generacja telefonów i sieci komórkowych wnosiła ze sobą coś nowego, zaspokajając przy tym rosnące potrzeby użytkowników. Sieci 1G (pierwszej generacji) wystarczyły w latach 80-tych do łączenia ze sobą telefonów analogowych, aż do chwili gdy technologia 2G wprowadziła transmisję cyfrową, umożliwiając przy okazji wysyłanie wiadomości tekstowych, zwanych potocznie SMS-ami. Sieci 2.5G pozwoliły już na łączność z Internetem, choć z niskimi prędkościami transferu danych. Wystarczyło to co prawda do sprawdzenia wiadomości i wyników meczów, ale nadal transfer danych był zbyt niski do tego, aby można było słuchać muzyki bezpośrednio z Internetu czy oglądać materiały wideo. W chwili obecnej, dzięki sieciom i telefonom 3G, nasze komórki i laptopy pozwalają swobodnie buszować po Internecie dzięki szybkości rzędu 2-7,2 Mbitów na sekundę.

Czym jest 3G?

3G to trzecia generacja technologii komórkowej, co oznacza, że Twój telefon komórkowy lub laptop jest w stanie połączyć się z Internetem i to w dodatku bezprzewodowo. Z sieci 3G można korzystać jedynie z urządzeń, które akceptują kartę SIM, w związku z czym będą to głównie telefony komórkowe lub specjalne adaptery podłączane do laptopów.

Ponieważ technologia 3G jest wykorzystywana w komórkach i laptopach, to właśnie one stanowią najlepszy sposób łączenia się z Internetem w podróży prywatnej lub służbowej, czy też w domu, jeżeli nie ma technicznych możliwości doprowadzenia szerokopasmowego łącza. Przed podpisaniem umowy na korzystanie z sieci 3G warto zastanowić się, w jakim stopniu będziemy korzystać z Internetu z komórki czy laptopa, bowiem operatorzy ustanawiają zazwyczaj limit przesyłu danych (filmów, plików muzycznych oraz poczty elektronicznej). Jeżeli zamierzasz intensywnie korzystać z Internetu, najlepiej wybrać taryfę bez limitu danych, który zazwyczaj tak naprawdę nie daje prawdziwego „nielimitowanego” dostępu, ale ustanowiony limit jest tak duży, że jego przekroczenie jest mało prawdopodobne.

Aktualnie zdecydowana większość smartfonów i laptopów obsługuje standard Wi-Fi, dzięki któremu można łączyć się z Internetem wszędzie tam, gdzie jest ogólnodostępna sieć o tej samej nazwie. Wi-Fi działa w oparciu o zestaw standardów komunikacji sieciowej o nazwie IEEE 802.11, który jest sukcesywnie rozwijany od 1997 roku aż do chwili obecnej. Aktualnie na rynku dostępne są urządzenia w trzech odmianach tego standardu: „b”, „g” i „n” Standard „b” jest najstarszym z trzech ww. i stosunkowo najrzadziej spotykany, ponieważ oferuje najniższą maksymalną prędkość przepływu danych (do 11 Mbit/s) oraz zasięg do 38 lub 140 metrów (odpowiednio w pomieszczeniach i na zewnątrz). Wprowadzony w czerwcu 2003 roku standard „g" zasięg pozostawił bez zmian, natomiast wydatnie zwiększył prędkość przesyłania danych do 54 Mbit/s. Z kolei najnowszy standard oznaczony nota bene literą „n”, zwiększył zarówno zasięg do 70/250 metrów (wewnątrz/na zewnątrz) oraz prędkość transmisji do imponujących 150 Mbitów na sekundę. Należy jednakże pamiętać, że realna prędkość przepływu danych zależy nie tylko od rodzaju znajdujących się w sieci urządzeń, lecz także, a może przede wszystkim od topografii otoczenia, odległości od anteny i związanej z nią siły sygnału.

W wielu aspektach Wi-Fi posiada przewagę nad 3G: nie pobiera tak dużo energii z akumulatora Twojej komórki, jest często tańszy w użytkowaniu i dostępny w większej liczbie urządzeń (np. odtwarzaczach MP3). Minusem jest działanie tylko w tych miejscach, w których aktywna jest sieć Wi-Fi, czyli tzw. hotspot – jeżeli go nie ma, korzystanie z Internetu nie będzie możliwe. Z kolei  3G działa na znacznie szerszym obszarze, w zasadzie wszędzie tam gdzie jest sygnał 3G z nowoczesnej sieci komórkowej. Najlepszy zasięg jest w dużych miastach, gorszy lub żaden na obszarach wiejskich. W związku z tym przed podpisaniem umowy z wybranym operatorem warto sprawdzić zasięg sieci 3G w wybranym miejscu.

Jak sama nazwa wskazuje, 3G jest nowszym i szybszym rozwiązaniem technicznym od 2.5G, dzięki czemu bardzo skraca czas pobierania danych. Dlatego też telefon 3G będzie dobrym wyborem jeżeli dostęp do Internetu, poczty elektronicznej czy oglądanie filmów są wysoko na liście Twoich priorytetów.

Dodatkowe zalety 3G

Telefon 3G to nie tylko przeglądanie Internetu, lecz także łatwe utrzymywanie kontaktów z rodziną i przyjaciółmi poprzez e-mail oraz prowadzenie wideo rozmów. Tym, którzy nie lubią się nudzić podczas długich podróży telefon 3G pozwoli ściągać i odtwarzać filmy, gry i ulubioną muzykę i to wszędzie tam, gdzie będzie zasięg sieci 3G.

 4G już niebawem

Technologia 4G, która ma być gotowa na początku 2011 roku, pozwoli na dostęp do sieci z prędkością 20-100 Mb na sekundę. Dla porównania, w chwili obecnej taka prędkość nie jest możliwa do uzyskania nawet w domowych sieciach bezprzewodowych.

Tak duża prędkość transferu danych umożliwi znacznie szybszy i bardziej komfortowy dostęp do gier, filmów oraz programów telewizyjnych nadawanych w wysokiej rozdzielczości HD. Aby zrozumieć skalę tego jakościowego przełomu, przypomnijmy, że obecnie na ściągnięcie filmu o jakości DVD potrzeba około trzech godzin, podczas gdy w sieci 4G czas pobrania filmu o jakości DVD zmniejszy się do 3,5 minuty (przy szybkości 50 Mb/s) lub do 15 minut, jeżeli zdecydujemy się pobrać film w jakości HD (rzeczywiste prędkości będą zależeć od rodzaju i jakości sieci wykorzystywanej przez danego operatora).

Nowe możliwości

Wraz z wprowadzaniem i rozpowszechnieniem się telefonów i sieci 4G dalszą rewolucję w korzystaniu z plików i aplikacji zapewni tzw. “przetwarzanie w chmurze” (ang. cloud computing). To rozwiązanie sprawi, że nasze dane osobiste jak kontakty, zdjęcia, czy filmy nie będą już musiały być przechowywane w komórce, czy komputerze lecz w Internecie. Dzięki temu w naszych urządzeniach zwolni się więcej miejsca na nowe zdjęcia czy filmy, a dostęp do „starych” danych znajdujących się w Internecie będzie znacznie łatwiejszy dzięki ich synchronizacji pomiędzy różnymi urządzeniami. I tak, do sprawdzenia poczty nie będzie już potrzebny laptop czy komórka, których np. zapomnieliśmy zabrać ze sobą, bowiem w krytycznych sytuacjach będzie można sprawdzić pocztę nawet z poziomu nowoczesnego odtwarzacza MP3. Co więcej, nie będziemy już musieli wszędzie taszczyć ze sobą ciężkiego służbowego laptopa, na którym zainstalowano unikalną firmową aplikację, bowiem w erze 4G i przetwarzania w chmurze aplikacje przeniosą się z dysków lokalnych na serwery w sieci, co pozwoli nam korzystać z nich w dowolnym miejscu i na dowolnym sprzęcie – jedynym warunkiem będzie przeglądarka internetowa. Oczywiście tego typu funkcje są dostępne już dziś, ale dopiero po wprowadzeniu szybkich sieci i urządzeń czwartej generacji (4G), korzystanie z nich stanie się szybkie i wygodne, zmieniając niemal całkowicie nasze dotychczasowe nawyki i przyzwyczajenia.


Zobacz pełną ofertę telefonów 3G w naszym sklepie!


  • 2 499 zł
  • 1 499 zł
  • 899 zł
  • 2 979 zł
  • 999 zł

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów