Chcesz telefon z najlepszym aparatem? Wybierz jeden z nich

Autor: Piotr

Smartfony oferują już tak wysoką jakość zdjęć, że często profesjonalny sprzęt foto zostawiamy w domu na specjalne okazje. Które modele są najlepsze?

Dziewczyna robi sobie zdjęcie z psem

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co wpływa na jakość zdjęć
  2. jaki telefon z dobrym aparatem wybrać

Co wpływa na jakość zdjęć?

Smartfon z potrójnym aparatem trzymany przez kobietę

Smartfony służą nam do upamiętniania wspaniałych chwil za pomocą zdjęć. Warto wiedzieć, jakie czynniki wpływają na ich jakość. Jednym z nich jest apertura, która determinuje ilość światła wpadającego do soczewki. Im większa, tym więcej światła zostaje dopuszczone i tym samym wykonane zdjęcie jest jaśniejsze. Ten aspekt jest szczególnie istotny, jeśli fotografie robimy w nienaturalnych warunkach oświetleniowych lub po zmroku. Przysłona opisywana jest w prostej do odczytania formie, np. f/2, f/1.4, f/1.8. Koniecznie zapamiętaj, że im niższa wartość, tym więcej światła wpadającego do soczewki. Jeśli więc zależy ci na zdjęciach wysokiej jakości, ostrych i szczegółowych, lepiej wybierz aperturę f/1.5. Jeden z jaśniejszych obiektywów o jasności f/1.5 znajduje się w Samsungu Galaxy S10.

Innym istotnym elementem jest wielkość matrycy światłoczułej. W tym przypadku im większa, tym lepiej. Odpowiada ona za przetwarzanie obrazu, który pada na obiektyw i zamianę jego w sygnał elektryczny. Większa matryca jest w stanie poradzić sobie z większą ilością megapikseli, a to oznacza, że jakość oraz szczegółowość danego zdjęcia będzie wyższa.

Nie należy także zapominać o podstawowym parametrze, jakim są megapiksele. To z pojedynczych punktów, tzw. pikseli, składa się każda fotografia. Im ich więcej, tym jest ona bardziej szczegółowa i wyraźna. Megapiksele oprócz jakości odpowiadają także za wielkość zdjęcia. Planując wykonać fotografię większego formatu, należy sprawdzić wybraną wartość w ustawieniach aparatu. W tym aspekcie warto zwrócić uwagę na pięcioobiektywowego Samsunga Galaxy A71, którego jedna soczewka oferuje aż 64 megapiksele.

  • 549 zł
  • 4 799 zł
  • 1 599 zł
  • 799 zł
  • 449 zł

Jaki telefon z dobrym aparatem wybrać?

Mężczyzna nagrywa smartfonem wideo w mieście

Telefon z najlepszym aparatem to priorytet w przypadku chęci zapisywania swoich wakacyjnych wspomnień czy imprez rodzinnych w najwyższej jakości. Na rynku smartfonów znajdziemy wiele modeli, które oferują wysokiej klasy zarówno nagrania wideo, jak i zdjęcia. Wyposażony w potrójny aparat iPhone 11 Pro Max to gwarancja uchwycenia każdego, najdrobniejszego szczegółu. Trzy obiektywy pozwalają wykonywać zdjęcia tradycyjnie, ultraszerokokątne oraz z przybliżeniem. Automatycznie uruchamiający się tryb nocny z kolei odpowiada za doświetlenie zdjęć robionych w gorszych lub sztucznych warunkach oświetleniowych. Z iPhone 11 Pro Max nie tylko zrobisz zdjęcia niczym profesjonalny fotograf, ale także dzięki funkcji QuickTake w błyskawiczny sposób będziesz mógł przeskakiwać z trybu nagrywania na opcję fotografowania. Dla fanów selfie przygotowano 12-megapikselową soczewkę z technologią TrueDepth, która radzi sobie również z rejestrowaniem filmów w rozdzielczości 4K.

Samsung Galaxy Note 10 z kolei to propozycja, z którą nie tylko uchwycisz niesamowite kadry, ale także poddasz je wstępnej obróbce na ekranie smartfona z pomocą rysika S Pen. Galaxy Note 10 wyposażony został w potrójny aparat złożony z obiektywu 16-megapikselowego oraz dwóch 12-megapikselowych. Warto zwrócić uwagę na dziesięciokrotne zbliżenie cyfrowe, dwukrotne zbliżenie optyczne, funkcję Live Focus Video oraz HDR 10+. Samsung Galaxy Note 10 został zaprojektowany także do nagrywania filmów w wysokiej rozdzielczości 4K. W celu zapewnienia najwyższej jakości dźwięku wyposażono go w trzy mikrofony. Oprogramowanie dostarczone przez producenta automatycznie wybiera najlepsze parametry i wartość przysłony, dzięki czemu zarówno zdjęcia dzienne, jak i nocne są pełne szczegółów i naturalnych kolorów. Obiektyw szerokokątny pozwala na uchwycenie panoramicznej sceny obejmującej aż 123 stopnie pola widzenia.

Porada eksperta: wielu producentów oferuje autorskie rozwiązania poprawiające jakość zdjęć i nagrań wideo. Warto sprawdzić w ustawieniach aparatu, jakie niespodzianki zostały tam ukryte i podnieść poziom wykonywanych fotografii już teraz.

Telefon z dobrym aparatem powinien wykonać wszystko. Tak wszechstronnym urządzeniem jest również Huawei P30 Pro, który może pochwalić się innowacyjnym aparatem składającym się z 4 obiektywów Leica oraz czułego sensora SuperSpectrum o rozdzielczości 40 megapikseli. Huawei P30 Pro oferuje 10-krotny zoom hybrydowy, który przybliży dalekie obiekty, a także tryb SuperMacro radzący sobie z kadrami z odległości nawet 2,5 centymetra! Ważnym aspektem, o którym nie należy zapominać, jest stabilizacja podczas nagrywania wideo. W Huawei P30 Pro zaimplementowano sztuczną inteligencję oraz usprawnione systemy stabilizujące w technologii AIS oraz OIS, dzięki czemu nawet w najwyższej rozdzielczości 4K nie widać żadnych drgań ani poruszeń.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów