Telefon dla seniora – na te funkcje warto zwrócić uwagę

Autor: Ola

Smartfony mają wiele funkcji i możliwości, lecz ich opanowanie przez osoby starsze może być niemożliwe. Jaki telefon dla seniora wybrać? Na rynku dostępne są modele z odpowiednio większą klawiaturą, kontrastowym, czytelnym wyświetlaczem i funkcją SOS. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Senior słuchający muzyki na smartfonie

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jaki powinien być telefon dla seniora
  2. jakie są przydatne funkcje w smartfonach dla seniora

Jaki powinien być telefon dla seniora?

Seniorka korzystająca ze smartfona

Telefon dla seniora powinien być przede wszystkim prosty w obsłudze. Musi mieć wyraźny wyświetlacz, wygodną klawiaturę oraz wytrzymałą obudowę odporną na wstrząsy i upadki. Jednym z modeli łączącym wszystkie te cechy jest Maxcom MM462BB. Został on zaprojektowany z myślą o starszych użytkownikach. Duże i wygodne klawisze gwarantują łatwe wybieranie numeru oraz pisanie SMS-ów, a 1,8-calowy kolorowy wyświetlacz z powodzeniem pozwala na komfortowe odczytywanie powiadomień i odbieranie MMS-ów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na obecność slotu microSD/SDHC, dzięki czemu można szybko przenieść zdjęcia zarówno na telefon i z telefonu.

Dużym plusem jest fizyczny przycisk alarmowy SOS. Odpowiednio skonfigurowany powiadomi rodzinę, lekarza lub najbliższych przyjaciół. Bardziej kompaktową propozycją jest Panasonic KX-TU466EXBE. To telefon dla seniora z klapką, który nie tylko jest intuicyjny w obsłudze, ale gwarantuje także wodoodporność i pyłoszczelność. W tym telefonie komórkowym dla seniora komunikaty o nieodebranych połączeniach, nieprzeczytanych wiadomościach czy stanie baterii wyświetlane są na frontowej klapce pod postacią kolorowych ikon.

Prosty w obsłudze telefon komórkowy to nie tylko ten wyposażony w fizyczną klawiaturę. Maxcom MS459 Harmony jest smartfonem dla seniora, który oferuje oprogramowanie z najważniejszymi funkcjami pod jednym kliknięciem. Interfejs został uproszczony, dzięki czemu łatwo odnaleźć w nim najważniejsze funkcje, takie jak Telefon, SMS czy Aparat. Dla większego komfortu producent zastosował fizyczne klawisze odpowiedzialne za Menu, Wstecz czy uruchomienie latarki. Maxcom MS459 Harmony oferuje także Przycisk Pomocy, który działa nawet przy zablokowanym telefonie. Służy on m.in. do wezwania pomocy, zadzwonienia pod numer alarmowy 112, wysłania swojego położenia do ICE oraz wyświetlenia takich informacji jak dane personalne, grupa krwi, alergie, choroby oraz przyjmowane leki.

PORADA EKSPERTA

Wybierając telefon dla seniora, zwróć uwagę na czas czuwania deklarowany przez producenta. Dzięki temu dowiesz się, jak długo urządzenie wytrzyma na jednym ładowaniu.

  • 899 zł
  • 1 599 zł
  • 1 499 zł
  • 1 999 zł
  • 1 999 zł

Jakie są przydatne funkcje w smartfonach dla seniora?

Starszy pan rozmawiający przez telefon

Dobrym wyborem na telefon dla seniora będzie również smartfon. Funkcje, jakie w nich znajdziemy, takie jak płatności zbliżeniowe, galeria zdjęć czy dostęp do bankowości internetowej, ułatwiają życie i sprawiają, że stanie się ono bezpieczniejsze. Telefon dotykowy dla seniora oferuje zdecydowanie więcej możliwości niż podstawowe modele z klawiaturą fizyczną. Najnowsze urządzenia, jak na przykład Xiaomi Redmi Note 8 Pro, gwarantują dostęp do najnowszych wiadomości lub telewizji internetowej na wyciągnięcie ręki. Świetnie sprawdzi się także podczas wakacji bądź pobytu w sanatorium. Aparat wielkości 64-megapikseli uchwyci najważniejsze momenty, a 120-stopniowa optyka zapewnia, że na zdjęciu pomieści się nawet największa rodzina. Dla seniorów ważnym aspektem będzie także 6,53-calowy wyświetlacz, który zajmuje niemalże w całości frontowy panel, co ułatwi przeglądanie wiadomości oraz granie w proste gry typu pasjans lub mahjong. Na szczególną uwagę zasługuje w tym przypadku certyfikat TUV Rheinland, który skutecznie ogranicza ilość światła niebieskiego. Dzięki temu łatwiej zachować dobre samopoczucie i zapewnić sobie zdrowy sen. Bateria o pojemności 4500 mAh z powodzeniem sprawdzi się podczas wielogodzinnych wideorozmów z rodziną, a także wystarczy na kilkudniowe zrównoważone użytkowanie na jednym ładowaniu.

Intuicyjne w obsłudze są również urządzenia Apple. IPhone 11 nadaje się do użytku już po wyjęciu z pudełka. Wszystkie najważniejsze programy znajdują się na ekranie głównym, a ich ikony są wyraźne i jednoznacznie wskazują, co się pod nimi kryje. IPhone 11 jest odporny na pył oraz wodę na głębokości do 2 metrów. Dzielnie znosi zachlapania oraz przypadkowe zalania. Technologia Apple Pay z kolei umożliwia wykonywanie bezpiecznych płatności zbliżeniowych w sklepie i pozwala zrezygnować z gotówki, co minimalizuje ryzyko utraty karty płatniczej.

PORADA EKSPERTA

Obecne telefony i smartfony oferują o wiele więcej niż dziesięć lat temu. Wybierając telefon dla seniora, warto poświęcić kilka chwil na jego wstępną konfigurację, a następnie na wspólną naukę. Wskazanie najważniejszych funkcji jest kluczowe, by nie pogubić się w gąszczu możliwości.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów