Data publikacji: 16 stycznia 2017
Autor: Zbigniew
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI

Technologiczne trendy na 2017 rok. Co może nas zaskoczyć?

Poleć znajomemu Drukuj

Dalszy rozwój wirtualnej rzeczywistości i cyfrowi asystenci – oto nowe kierunki, którym warto się bacznie przyglądać w 2017. Co jeszcze pod względem technologii przyniesie rok 2017?


Kolejna, 50. edycja targów CES w Las Vegas już się zakończyła. W artykule przyjrzymy się najbardziej nowatorskim i innowacyjnym rozwiązaniom, które wkrótce mogą wkrótce trafić do naszych domów.

Oto wybrane technologie, na które warto zwrócić uwagę w najbliższym roku:

1.  Wirtualna rzeczywistość i rozszerzona rzeczywistość

Od paru lat przewiduje się, że wirtualna rzeczywistość (VR) odmieni nasze codzienne życie co najmniej w taki sam sposób, jak zrobiły to smartfony. Na chwilę obecną możemy zauważyć, że coraz więcej producentów decyduje się na produkcję gogli VR, a ich ceny powoli spadają, co również ma wpływ na popularyzację tej technologii. Wystarczy wymienić popularne okulary VR Samsunga lub Sony PlayStation VR.
 


Poza samymi goglami warto przyglądać się również komputerom i smartfonom przeznaczonym pod rozwiązania VR. Smartfon Asusa – ZenFone AR – jest  jedynym ze szczególnych przykładów. Wyposażono go w system TriCam, który składa się z trzech obiektywów oraz matrycy 23 Mpix.
Wszystkie te elementy mają za zadanie śledzić i analizować głębię, co z kolei umożliwi mapowanie środowiska w 3D  i stworzenie rzeczywistości rozszerzonej. Ponadto ten niezwykły smartfon jest  wspierany przez m.in. technologię Google Tango oraz Daydream VR (czyli okulary Google’a).

Z najbliższych premier warto pamiętać o modelu Phab 2 Pro od Lenovo z Google Tango. Dzięki temu nowemu rozwiązaniu możliwe będzie stworzenie wizualizacji do nowego mieszkania, bez zastanawiania się czy dany mebel będzie na pewno do niego pasować. Z Phab 2 Pro wkroczysz również na nowy poziom rozrywki.  
 

2. Inteligentny asystent cyfrowy

 
Sterowanie głosem to również jeden z trendów, którym trzeba się przyglądać. Głośnik, który wysłuchuje naszych poleceń lub za nas steruje innymi urządzeniami? Wydaje się niemożliwe? To jednak technologia, która może zawładnąć mieszkaniami w XXI wieku. 
 
Ciekawe wydają się przede wszystkim użyteczne sposoby  na wykorzystanie możliwości, jakie dają inteligentni asystenci. Warto wymienić tutaj asystenta od Mattel, ktory czyta bajki dzieciom, natomiast rodzicom pozwala na robienie zakupów online.

3.  Inteligentne rozwiązania do Twojego domu


Sporym zainteresowaniem na pewno będą się cieszyły inteligentne rozwiązania w AGD, dzięki którym poszczególne urządzenia są ze sobą skomunikowane, ale również można nimi sterować za pomocą smartfona.

Warto wymienić inteligentne rozwiązania do kuchni firmy Panasonic, które mają za zadanie skrócić i uprzyjemnić proces przygotowania obiadu czy kolacji. Danie można w całości przygotować według wskazówek wyświetlanych bezpośrednio na lodówce bez konieczności zastanawiania się nad temperaturą czy doborem składników.

Prezentowana lodówka do wina i sake pozwala na przechowywanie na półkach różnych alkoholi w odpowiedniej temperaturze, tak by zaraz po ich wyjęciu były gotowe do spożycia. Ponadto lodówka ta tworzy przepisy na dania, które można wykonać z produktów, które się w niej znajdują. Następnie można zobaczyć krok po kroku, jak przygotować wybraną potrawę. Jest to więc praktyczne rozwiązanie dla wszystkich, którzy często zadają pytanie: „co dzisiaj przygotować na obiad?”. Piekarnik i płyta indukcyjna, czyli pieczenie i gotowanie bez przypaleń czy kipienia. Oba urządzenia dostosowują temperaturę podgrzewania, która będzie idealna, by przygotować wskazane wcześniej danie.


Warto się również przyglądać rozwiązaniom smart home, np. specjalnym kamerom sieciowym, z których pomocą można monitorować mieszkania przez internet. 

4. Technologia na rzecz zdrowia

W najbliższym czasie coraz popularniejsze staną się także opaski oraz smartwatche, które pozwalają dbać o naszą kondycję i analizować postępy w treningach. Eksperci z targów CES przewidują, że przenośna technologia zamknięta opaskach monitorujących czy smartwatchach w najbliższym czasie podwoi liczbę użytkowników.
 


Wśród tego typu urządzeń zapewne będzie następowała specjalizacja w zakresie mierzonych parametrów i stopniowe zmniejszanie rozmiarów. Warto zwrócić uwagę na np. smart pierścionki (The Helios Smart Ring) z sensorami UV, które spełniają funkcję trenera personalnego, liczącego absorpcję witaminy D. Technologia na pewno będzie się stawała coraz większym pomocnikiem w różnych aspektach dbania o kondycję i zdrowie.


Jesteś ciekawy, który ze smartwatchów jest odpowedni dla Ciebie? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

5. Nowości wśród telewizorów

Rok 2017 będzie oznaczać jeszcze lepszą jakość obrazu. Na pewno nazwa QLED będzie pojawiała się coraz częściej obok nazwy OLED. Czym jest QLED? To telewizory LCD, które są podświetlane diodami LED i które korzystają z technologii Quantum Dot, czyli kropek kwantowych.

Stąd też "Q" w nazwie QLED. Cały zabieg ma za zadanie poprawę jakości kątków widzenia obrazu, lepszy kontrast czy jasność. Czy spotka się to z zainteresowaniem wśród klientów? By odpowiedzieć na to pytanie, będziemy musieli poczekać do wiosny. 

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Jaki powinien być pierwszy smartfon, czym kierować się wyborze? Sprawdź najlepsze modele dla dziecka lub seniora.

Zobacz więcej   
 Jak wybrać smartfon niewielkich rozmiarów? Sprawdź czym różnią się najmniejsze modele na rynku i jakie mają zalety.
Zobacz więcej   
 Jeśli pracujesz w trudnych warunkach, sprawdź najbardziej wytrzymałe smartfony na rynku. Czym różnią się dostępne modele?

Zobacz więcej   

Znajdź nas