Data publikacji: 15 października 2018
Autor: Klaudia
ARTYKUŁ - PORADNIK

Technologia mesh w routerach – poznaj WiFi nowej generacji

Poleć znajomemu Drukuj

Kłopoty z zasięgiem sieci bezprzewodowej występują nie tylko tam, gdzie Wi-Fi musi działać na dużej powierzchni. Sygnał z routera Wi-Fi może słabnąć i urywać się, utrudniając płynną pracę, również w jednopoziomowych mieszkaniach. Sposobem na uciążliwe martwe strefy jest zastąpienie standardowego routera nowoczesną siecią mesh Wi-Fi. Sprawdź, nas czym polega ta technologia!

Kobieta korzysta z WiFi w domu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są przyczyny słabego zasięgu Wi-Fi,

- czym jest technologia mesh Wi-Fi,

- czym się różni zwykły router Wi-Fi od routera mesh.

Słabnący zasięg Wi-Fi w mieszkaniu – przyczyny

https://www.euro.com.pl/routery/tenda-ac15.bhtmlW takiej sytuacji prędkość internetu spada, a połączenie staje się niestabilne – szczególnie, gdy oddalisz się z laptopem czy tabletem od urządzenia nadającego sygnał. Problem dotyczy jednak nie tylko dużych domów – nawet w jednopoziomowym mieszkaniu fale z routera Wi-Fi napotykają na liczne przeszkody w postaci ścian i mebli. Do powstawania „martwych stref” – miejsc w domu, gdzie zasięg sieci ginie, przyczynia się też nagromadzenie urządzeń elektronicznych zaburzających sygnał z routera.

Aby wiedzieć, w jaki sposób zapewnić stały zasięg Wi-Fi w całym budynku, trzeba zrozumieć, jak skonstruowana jest standardowa sieć lokalna. Najczęściej punktem dostępu w domu jest standardowy router bezprzewodowy, z którym urządzenia, takie jak komputery, tablety, smartfony, drukarki czy serwery NES tworzą indywidualne połączenia.

WSKAZÓWKA

Na zasięg Wi-Fi może wpływać tak prosty czynnik, jak ustawienie routera. Aby sygnał równomiernie się rozchodził, urządzenie powinno zostać usytuowane na środku mieszkania, jednak taka aranżacja często jest niemożliwa. Ten problem rozwiązują routery mesh, które możesz swobodnie rozstawiać w wielu pomieszczeniach.

Router Wi-Fi jest ustawiony w jednym, dogodnym miejscu w domu, a siła jego sygnału zależy od tego, jak blisko znajduje się podłączone do niego urządzenie. Może się więc zdarzyć, że internet działa szybko i płynnie w Twoim salonie na parterze domu, lecz jego zasięg ginie w sypialni na piętrze – z powodu niewystarczającego sygnału powstaje tam „martwa strefa”.

Sieci Mesh – nowoczesna technologia Wi-Fi

W standardowej sieci bezprzewodowej, aby doszło do zwiększenia zasięgu Wi-Fi, można zastosować np. wzmacniacze sygnału. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne między innymi dlatego, że stabilność połączenia w dalszym ciągu będzie zależeć od odległości Twojego komputera od urządzenia sieciowego. Więcej o sposobach na wzmocnienie sygnału routera przeczytasz w tym artykule.

Technologia mesh Wi-Fi, dotąd stosowana przede wszystkim w wielkopowierzchniowych biurach, pozwala na łatwe rozwiązanie problemu słabnącego sygnału. W domowym systemie meshowym marki Tenda sieć lokalna składa się z kilku połączonych ze sobą routerów, które tworzą „siatkę”. W zależności od zapotrzebowania możesz dowolnie dodawać i odejmować kolejne urządzenia. W praktyce oznacza to, że walka z „martwymi strefami” jest znacznie łatwiejsza – kiedy zauważysz, że zasięg w którymś pokoju słabnie, wystarczy postawić tam jeszcze jednostkę. Dzięki temu możesz samodzielnie zadbać o to, by siła sygnału była taka sama w całym mieszkaniu.

Zwykły router a mesh Wi-Fi – czym się różnią?

Routery mesh wifi Tenda NovaZastanawiasz się, jaka jest w praktyce różnica między jednostkami w sieci mesh a standardowymi routerami Wi-Fi? Najważniejsze cechy, które odróżniają routery Tenda Nova od typowych urządzeń sieciowych, to:

  • martwe strefy” – podczas gdy przy korzystaniu ze zwykłego routera istnieje ryzyko zanikania sygnału w pewnych miejscach w domu, w sieci mesh problem ten rozwiążesz na bieżąco, dostawiając jednostki tam, gdzie są potrzebne,
  • maksymalny zasięg Wi-Fi – stosując routery mesh, nie musisz się martwić o to, jak duży obszar obejmie sygnał, bo wystarczy podłączyć następną jednostkę,
  • podłączenie i konfiguracja routera – jednostki meshowe łączą się ze sobą bezprzewodowo, a całą sieć obsługujesz za pomocą intuicyjnej aplikacji mobilnej, bez konieczności skomplikowanego logowania do panelu sterowania routera,
  • ilość przewodów i sprzętu – korzystając ze zwykłych routerów, często musisz liczyć się z wieloma plączącymi się kablami, które zasilają i łączą ze sobą urządzenia sieciowe. W sieci mesh kabel internetowy podłącza się wyłącznie do głównej jednostki,
  • estetyka – nowoczesne routery mesh mają formę eleganckich, minimalistycznych kostek, dlatego stanowią oryginalną ozdobę. Nie musisz już chować routera w szafce!

Chcesz poznać wygodę, jaką daje połączenie internetowe w sieci mesh? Wypróbuj komplet routerów bezprzewodowych z serii Tenda Nova!

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Sprzątanie wokół rozstawionych kolumn głośnikowych nigdy nie jest łatwe. Wtyki bananowe skutecznie rozwiązują ten problem.
Zobacz więcej   
 

Maszynka do strzyżenia zwierząt pozwoli podkreślić piękno Twojego pupila. Jakie parametry powinna mieć dobra maszynka?


Zobacz więcej   
 

Inteligentne gniazdko to urządzenie coraz częściej spotykane w naszych domach. Pozwala zaoszczędzić na energii elektrycznej.


Zobacz więcej   

Znajdź nas