Technologia aktywna czy pasywna – czym różnią się od siebie telewizory 3D?

Autor: Ola

Wybierz telewizor 3D, by oglądać filmy w przestrzeni trójwymiarowej. Wcześniej jednak dowiedz się, jaki telewizor 3D kupić – z technologią aktywną czy pasywną. Czym się one różnią i która lepiej sprawdzi się w domowym salonie? Na te pytania odpowiedzieliśmy w artykule. Zapoznaj się z informacjami i obejrzyj najlepsze modele telewizorów 3D w RTV EURO AGD.

telewizor 3d do domu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. co cechuje telewizor 3D z technologią aktywną
  2. co cechuje telewizor 3D z technologią pasywną
  3. jaki telewizor 3D kupić

Co cechuje telewizor 3D z technologią aktywną?

telewizor 3d i okulary 3dDziałanie telewizorów 3D oparte jest na zasadzie podwójnego, nałożonego na siebie obrazu. Każde oko widzi i przesyła do mózgu inny obraz. Następnie są one łączone i odbierane przez widza jako całość. Warto jednak wiedzieć, że technologia 3D w ekranach może występować pod dwiema postaciami.

Częstsza i chętniej stosowana przez producentów jest technologia aktywna. Nie wymaga znacznej ingerencji w produkcję telewizorów – trzeba jedynie podwoić minimalną częstotliwość odświeżania. Do oglądania filmów na takich ekranach niezbędne są specjalne, rozbudowane okulary z osobnym zasilaniem, wykonane z filtru polaryzacyjnego i ciekłych kryształów. Napięcie płynące z baterii powoduje przyciemnienie szkła i zatrzymuje obraz przeznaczony dla drugiego oka. Migawki działają naprzemiennie: otwierają się i zamykają, stąd konieczność zastosowania częstszego odświeżania w telewizorach 3D.

JAKI TELEWIZOR 3D KUPIĆ?

Wybierz model telewizora 3D, który będzie się odznaczał szeroką funkcjonalnością i umożliwiał więcej niż tylko oglądanie filmów w przestrzeni trójwymiarowej. Sprawdź między innymi, czy ma funkcję Smart TV, która umożliwi Ci szybkie i wygodne przesyłanie na ekran treści ze smartfona, jak również łączenie z internetem i korzystanie z biblioteki filmów on-line. Jeśli cenisz granie w gry w doskonałej rozdzielczości, wybierz telewizor 4K UHD.

Co cechuje telewizor 3D z technologią pasywną?

Drugą technologię stosowaną w telewizorach 3D nazywa się pasywną. Wymaga większych ingerencji w ekran podczas produkcji, co przekłada się na wygodę dla użytkownika – nie musi on stosować rozbudowanych okularów z akumulatorem. Zamiast nich sprawdzą się proste okulary anaglifowe z dwukolorowymi szkłami (czerwono-niebieskie bądź czerwono-zielone).

Jak to działa? Dwukolorowe okulary mogą poprawnie odczytać obraz 3D, jako że na telewizorze wyświetlane są dwa warianty obrazu o zróżnicowanych odcieniach. Jeden przeznaczony jest dla jednego oka, drugi dla drugiego.

Inny rodzaj okularów kompatybilnych z telewizorami 3D wykorzystującymi technologię pasywną to okulary polaryzacyjne. Umożliwiają większą swobodę ruchu i zapewniają lepsze odzwierciedlenie kolorów względem modelu anaglifowego. Szkło odczytuje tu nie barwę obrazu, lecz spolaryzowane światło.

CIEKAWOSTKA

Wybrane telewizory 3D umożliwiają oglądanie dwóch filmów na jednym ekranie w tym samym czasie! Jeśli Twój towarzysz założy okulary odbierające inny rodzaj obrazu niż Ty, zobaczy inne treści.

Jaki telewizor 3D kupić – z technologią aktywną czy pasywną?

telewizor 3d Panasonic z technologią aktywną migawkowąW telewizorze 3D z technologią aktywną możesz podziwiać obrazy wysokiej jakości. Model Panasonic TX-65EX780E ma rozdzielczość 4K UHD dla filmów wyświetlanych tradycyjnie oraz pełną rozdzielczość HD 1080p dla każdego oka przy oglądaniu materiałów w 3D.

Jeszcze większą głębię widzenia zapewni Ci Panasonic TX-55CR850E Curved z zakrzywionym ekranem. Przekonaj się, z jakich powodów warto zakupić tego rodzaju telewizor. Pamiętaj jednak, że wybierając model z technologią aktywną, powinieneś dokupić specjalistyczne okulary i pamiętać o trzymaniu w domu baterii na zapas. Musisz też liczyć się z możliwością występowania zakłóceń oraz drobnych problemów z synchronizacją.

Telewizor 3D z pasywną technologią tworzenia przestrzeni trójwymiarowej, taki jak Panasonic TX-55AX900E, to nieco mniejszy wydatek. Okulary do oglądania w 3D są proste i nie wiążą się z migotaniem ekranu. Będziesz jednak oglądał filmy w nieco niższej jakości, a kąty widzenia w pionie będą węższe.

Obejrzyj wszystkie telewizory 3D dostępne w RTV EURO AGD. Zastanów się, która technologia trójwymiarowego obrazu Ci odpowiada, i znajdź model do domu. Poznaj też opinie użytkowników na temat telewizorów 3D z naszej oferty, by ułatwić sobie wybór.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów