Kupujemy tablet graficzny do 600 zł. Jakim parametrom powinniśmy się przyjrzeć?

Autor: Marcin

Tablet graficzny to sprzęt, który z pewnością przyda się zaawansowanym artystom, ale także amatorom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z digital paintingiem. Wybór tabletu graficznego do 600 zł to niełatwa sprawa, jednak możemy znaleźć świetne modele, które z pewnością spełnią swoje zadanie nawet w rękach profesjonalistów. Kupując tablet do rysunku, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych cech.

Mężczyzna pracujący za pomocą tableta graficznego

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest tablet graficzny
  2. jakie są wady i zalety tabletów graficznych
  3. które modele tabletów graficznych do 600 zł warto wybrać
  4. na co zwrócić uwagę podczas zakupu tabletu graficznego do 600 zł

Czym jest tablet graficzny? Jakie są jego wady i zalety?

Zbliżenie na dłonie kobiety pracującej na tablecie na białym biurku

Tablet graficzny to sprzęt przeznaczony dla rysowników lub grafików, którzy tworzą różnego rodzaju grafiki czy rysunki. Nie jest to jednak urządzenie skierowane jedynie do profesjonalistów. Tablety graficzne to bardzo łatwe w obsłudze gadżety, na których możemy nauczyć się digital paintingu od podstaw. Jest to więc świetny sprzęt zarówno dla osób zaawansowanych w rysunku, jak i tych, które dopiero zaczynają naukę. Ponadto ten sprzęt pozwala na edycję i retusz zdjęć. Jest najczęściej obsługiwany przez specjalny rysik, który przypomina wyglądem ołówek.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje tabletów – klasyczne oraz z własnym ekranem. Chcąc zakupić taki sprzęt za nie więcej niż 600 zł, znajdziemy modele jedynie klasyczne. Charakteryzują się one tym, że musimy je podłączyć do komputera lub laptopa, aby móc z nich korzystać. Nie mają własnego ekranu – możemy więc poczuć się, jakbyśmy rysowali na kartce papieru… jednak efekty zobaczymy dopiero na ekranie monitora. Jest to najpopularniejszy typ tabletu graficznego, który zazwyczaj wykorzystują początkujący twórcy.

Oddzielnym urządzeniem, coraz bardziej popularnym i niedrogim, jest cyfrowy notatnik. Wyglądem przypomina tablet graficzny. Jego funkcje są jednak nieco inne, ponieważ wszelkie rysunki czy zapiski widzimy bezpośrednio na ekranie. Nie potrzebujemy połączenia z komputerem. Jest to mobilny sprzęt, który umożliwia tworzenie notatek jak na kartce papieru. Niektóre modele tego rodzaju umożliwiają przesyłanie notatek na smartfon.

Polecane tablety graficzne
  • 169,99 zł
  • 299 zł
  • 1 969 zł
  • 1 949 zł
  • 899 zł

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu tabletu graficznego do 600 zł?

Zbliżenie na czarny tablet graficzny na drewnianym tle

Zakup tabletu graficznego do 600 zł to niełatwe zadanie, jednak w wykonaniu go pomoże nam znajomość podstawowych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Pierwszym z nich jest rozmiar tabletu. W tym przedziale cenowym znajdziemy modele o wymiarach 152 × 95 mm lub 216 × 135 mm. Na rynku dostępne są jednak urządzenia o większym obszarze roboczym. Wspomniane wcześniej tablety mają rozmiar S. Jest to więc świetny wybór dla osób, które zaczynają naukę rysunku i dopiero oswajają się z tego typu sprzętem.

Drugim niezwykle istotnym parametrem jest rozdzielczość, jaką obsługuje sprzęt. Im wyższa rozdzielczość tabletu graficznego, tym lepiej. Wpływa to na tworzenie bardziej szczegółowych rysunków, które będą zapisywane w dużym formacie. Większa rozdzielczość znacznie zwiększa nasze możliwości. Tablety z przedziału cenowego do 600 zł charakteryzują się rozdzielczością 2540 dpi.

Kolejną cechą tabletów graficznych, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest zasilanie. Niektóre modele mają wbudowaną baterię, dzięki której możemy używać ich bez konieczności podłączenia do komputera. W takim przypadku oferują łączność za pomocą Bluetooth i wytrzymują nawet do kilkunastu godzin zdalnej pracy. Jest to świetna funkcja dla wszystkich osób, które tworzą dzieła np. podczas podróży lub rozsiadając się wygodnie w kanapie. Większość tabletów graficznych wykorzystuje jednak połączenie z komputerem za pomocą kabla USB.

Ostatnimi parametrami, na które powinniśmy zwrócić uwagę, jest kompatybilność z urządzeniami wykorzystującymi różne systemy oraz załączony program graficzny. Jeżeli chodzi o współpracę z innymi systemami, przed zakupem powinniśmy przyjrzeć się temu, czy tablet będzie obsługiwany przez nasz komputer. Niemal wszystkie modele tabletów graficznych współpracują zarówno z systemami Windows, jak i MacOS. Mówiąc o dołączonym do urządzenia programie graficznym, warto zwrócić uwagę na okazję tworzenia na oryginalnym i profesjonalnym oprogramowaniu. Wiele modeli tabletów graficznych umożliwia zarejestrowanie naszego sprzętu na oficjalnej stronie producenta, dzięki czemu możemy uzyskać dostęp do programu graficznego.

Tablet graficzny do 600 zł – który warto wybrać?

Wybór tabletu graficznego do 600 zł to niełatwa sprawa, jednak zwracając uwagę na wcześniej wspomniane parametry, zadanie będzie znacznie łatwiejsze. Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli tabletów graficznych, których cena nie przekracza 600 zł.

Pierwszym modelem, który polecamy, jest Wacom Intuos S (czarny). Jest to sprzęt o obszarze roboczym 152 × 95 mm, czyli w rozmiarze S, o rozdzielczości 2540 dpi. Łączy się z komputerem za pomocą kabla USB. W zestawie znajdziemy wygodne pióro oraz dodatkowe programy graficzne, które otrzymamy po zarejestrowaniu sprzętu na stronie producenta. Drugą propozycją jest Wacom One By Medium (CTL672N) + Corel Painter Essentials. Jest to urządzenie z dołączonym w opakowaniu kodem to programu Corel Painter Essentials. Świetny starter pack dla osób, które zaczynają przygodę z rysunkiem. Ten model ma nieco większy obszar roboczy niż poprzednik – 216 × 135 mm. Kolejnym modelem, który polecamy, jest Wacom Intuos S BT (czarny). Ten sprzęt jako jedyny pozwala na zdalną pracę – ma wbudowaną baterię, która wytrzyma nawet do 15 godzin pracy. Możemy także używać sprzętu w tradycyjny sposób za pomocą kabla USB. Tablet dostępny jest w kolorze czarnym oraz pistacjowym.

Warto wspomnieć o cyfrowych notatnikach, które z pewnością przydadzą się osobom, które lubią sporządzać notatki. Jest to również dobre rozwiązanie dla dzieci! Trust Wizz oraz Natec Snail 8,5" to przykłady takich urządzeń. Mają funkcję szybkiego czyszczenia oraz są odporne na uszkodzenia. Nie zapewniają jednak przesyłu notatek na inne sprzęty.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link