Tablet graficzny do 300 zł – co warto wiedzieć?

Autor: Marcin

Tablety są już powszechnie wykorzystywane przez różne grupy użytkowników. Dzięki nim możemy korzystać z portali społecznościowych, oglądać filmy, słuchać muzyki czy przeglądać witryny internetowe. Nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieją także tablety przydatne do tworzenia różnego rodzaju grafik. Jaki model do 300 zł warto wybrać? Czym kierować się przy zakupie?

Dłoń mężczyzny kreśląca rysikiem po tablecie.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa i kto powinien korzystać z tabletu graficznego
  2. na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia
  3. które modele tabletów graficznych do 300 zł warto wybrać

Tablet graficzny – dla kogo się sprawdzi i jak działa?

Kobieta siedząca przy biurku, tworząca projekt na tablecie.

Tablet graficzny jest coraz powszechniej stosowanym urządzeniem, umożliwiającym nie tylko rysowanie, ale także tworzenie różnego rodzaju map, grafik, schematów, a nawet obróbkę zdjęć, obrazów i rysunków. Może stać się dla wielu osób podstawowym narzędziem pracy, dzięki któremu będzie ona jeszcze bardziej efektywna. Otwiera przed użytkownikiem nowe możliwości. Lista branż, które chętnie korzystają z takiego rozwiązania, jest wręcz nieograniczona, począwszy od pracowników branży reklamowej, przez grafików przygotowujących kreację na strony internetowy oraz makiety do aplikacji mobilnych, po osoby redagujące serwisy internetowe. Po tablet graficzny chętnie sięgają także artyści czy inżynierowie.

Warto zwrócić uwagę, że tablet graficzny jest swego rodzaju podkładką roboczą pod wykonywaną specjalnym rysikiem pracę. Taki rysik jest zamiennikiem narzędzi, które służą do tworzenia prac graficznych – np. pędzla, ołówka, kredki. Co więcej, efekt naszych działań jest od razu widoczny na monitorze komputera stacjonarnego lub laptopa, i to w czasie rzeczywistym. Dlatego też bardzo szybko możemy skorygować wszelkie niedociągnięcia i nałożyć poprawki, które będą rzutować na całość prac. Dlatego też nie powinniśmy zapomnieć o podłączeniu tabletu do tych urządzeń. Można to zrobić przewodowo lub bezprzewodowo. Wszystko zależy od naszych preferencji, jak również możliwości technicznych tabletu. Wiele osób sięga także pod tablety graficzne z wyświetlaczem. Takie rozwiązanie sprawia, że urządzenie może być zabrane praktycznie w każde miejsce. Praca na powierzchni wirtualnej jest dużo przyjemniejsza niż tworzenie grafik na fizycznych powierzchniach. Dzięki temu zyskujemy nieograniczoną swobodę w dokonywaniu korekt, czy to poprzez zmianę kolorów, czy przenoszenie poszczególnych elementów w inne miejsca.

Polecane tablety graficzne
  • 199 zł
  • 269 zł
  • 1 799 zł
  • 1 699 zł
  • 299 zł

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, kupując tablet graficzny?

Dłonie kobiety trzymające tablet, obok znajduje się telefon i laptop.

Kupując tablet graficzny, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, m.in. na powierzchnię roboczą oraz rozmiar urządzenia. Parametry powierzchni roboczej powinny być tak dobrane, aby w jak najlepszym stopniu oddać parametry monitora. Tylko w ten sposób będziemy mogli pracować w komfortowy sposób, skupiając się na najdrobniejszych detalach. Nawet minimalne ruchy rysikiem będą widoczne. Większe różnice między parametrami monitora i powierzchni roboczej tabletu negatywnie odbijają się nie tylko na komforcie pracy, ale i na samych efektach. Istotny jest również rozmiar tabletu. Możemy dobrać go wedle naszego uznania i potrzeb. Najczęściej wybieranymi tabletami graficznymi są modele w rozmiarze A4, A5 i A6. Tablet w rozmiarze A4 to świetne rozwiązanie dla osób zaczynający przygodę z tworzeniem grafik w taki sposób. Z jednej strony urządzenie oferuje dość dużą powierzchnię do pracy i ćwiczeń, a z drugiej pozwala zapoznać się, jak wygląda taka praca i w jaki sposób trzeba obsługiwać narzędzie. Po tablety w rozmiarze A5 sięgają nieco bardziej zaawansowani graficy. Modele w rozmiarze A6 przeznaczone są dla profesjonalnych projektantów, którzy wykonują najbardziej zaawansowane prace, często niezwykle dokładne.

Zastanawiając się, jaki tablet graficzny wybrać, warto uwzględnić rysik. Jego dokładność powinna oscylować w granicach 0,5 mm, a idealnie byłoby, gdyby nie przekraczała połowy tej wartości. Mniejsza wartość to większa dokładność rysika, co ma znaczenie w niektórych rodzajach prac, np. projektach technicznych. Istotnymi parametrami są także próbkowanie i czułość nacisku.

Tablet graficzny do 300 zł – jaki model warto wybrać?

Znalezienie tabletu graficznego do 300 zł jest trudnym zadaniem. Tego typu profesjonalne urządzenia są nieco droższe. W tej cenie możemy kupić np. BoogieBoard Magic Sketch, tablicę do rysowania, idealną dla dzieci. Podobnym urządzeniem jest BoogieBoard Scribble and Play. Jeśli interesują nas profesjonalne tablety graficzne, to warto postawić na droższe modele, np. Wacom Intuos M BT (czarny) o rozdzielczości 2540 dpi, Wacom Cintiq 22 lub Wacom Bamboo Folio L (czarny).

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link