Tablet dla dziecka – jaki tablet edukacyjny, a jaki do gier?

Jarek Osłowski

Tablet dla dziecka to urządzenie, które ma walory edukacyjne, ale może też zapewnić rozrywkę. Wspiera zarówno rozwój intelektualny malucha, jak i motoryczny. Udostępniając dziecku tablet na określony czas, rodzice nie powinni się obawiać uzależnienia pociechy od elektroniki. Producenci oferują bogaty wybór tabletów, których maluch może używać. Sprawdź, jaki tablet dla dzieci warto wybrać.

Współczesne dzieci to tzw. cyfrowi tubylcy, czyli osoby urodzone w świecie, w którym nowe technologie są czymś powszechnym. Nie dziwi więc, że gdy widzą w rękach dorosłych jakieś urządzenie, np. tablet, również chcą z niego korzystać. I co prawdopodobne, mogą opanować jego obsługę szybciej niż rodzice. Nie ma czegoś takiego jak odpowiedni wiek, aby dać dziecku do używania tablet, ale za każdym razem, gdy zdecydujesz się to zrobić, porozmawiaj z dzieckiem o zachowaniu bezpieczeństwa w internecie i rozsądnym spędzaniu czasu przed ekranem. Na początku sprawdzaj, czy dziecko stosuje się do tych zaleceń, i załóż na urządzeniu kontrolę rodzicielską.

 

Jakie parametry wziąć pod uwagę, kupując tablet dla dzieci?

Gdy wybierasz odpowiednie urządzenie dla twojego malucha, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Weź też oczywiście pod uwagę budżet, jakim dysponujesz.


Przekątna ekranu

Tablet dla 3-latka czy tablet dla 5-latka nie powinien być zbyt duży, gdyż dziecko będzie miało problem z jego trzymaniem. W przypadku tego przedziału wiekowego najlepsza będzie jak najmniejsza przekątna ekranu, czyli 7 lub ewentualnie 8 cali. Dla starszych dzieci ekran może być większy – lepiej sprawdzi się podczas „poważniejszej” nauki oraz w grach.


Czas pracy na jednym ładowaniu (pojemność baterii)

To niezwykle istotny parametr. Pojemna bateria zapewnia dłuższy czas nieprzerwanej nauki lub grania w gry. Jest szczególnie ważna podczas podróży – w tym przypadku zazwyczaj jest trudno o doładowanie baterii.
 

Wytrzymałość

Jeśli chodzi o tablet dla dziecka – szczególnie gdy maluch jest bardzo młody – warto, aby był odporny na wstrząsy i upadki. Niektóre urządzenia mają specjalne, wytrzymałe szkło. Spotyka się również tablety z gumowymi zabezpieczeniami obudowy. Jeśli jednak tablet ich nie ma, to nic straconego – możesz dokupić specjalne gumowe nakładki i etui.

 

Pamięć wewnętrzna

Najlepiej, aby było jej jak najwięcej, nie tylko w przypadku tabletu dla dzieci. Umożliwia to zapisanie na urządzeniu jak największej liczby danych, filmów, aplikacji i gier. Minimum 64 GB wydaje się rozsądną opcją. Wiele tabletów ma jednak możliwość rozszerzenia pamięci wewnętrznej za pomocą karty pamięci.

 

System operacyjny

Tablety zazwyczaj korzystają z jednego z dwóch systemów operacyjnych: Android lub iOS (na urządzeniach firmy Apple). Kupując tablet dla dziecka, wybierz taki, który korzysta z tego samego systemu operacyjnego, co inne urządzenia w domu – tak aby był z nimi kompatybilny.
 

Procesor i pamięć RAM

Decydują o tym, czy na urządzeniu uda się uruchomić zaawansowane gry i aplikacje, a także jak płynnie będą działały. Im wyższe parametry, tym lepiej, są jednak istotne przede wszystkim w przypadku starszych dzieci.

Kończąc akapit o parametrach, wspomnijmy o tym, że warto pamiętać, aby tablet dla dziecka miał przyjazny interfejs i był jak najprostszy w obsłudze.

 


Jaki tablet dla dzieci do nauki kupić?

Tablet edukacyjny dla dzieci to urządzenie, które pomoże w nauce i będzie wspierać rozwój intelektualny twojej pociechy. Oczywiście maluch nie powinien z niego korzystać w nadmiarze – umiejętne dawkowanie korzystania z urządzenia przyniesie wyłącznie korzyści. Tablet edukacyjny dla 3-latka nie powinien być duży i ciężki, musi być prosty w obsłudze, a przede wszystkim mieć zainstalowane odpowiednie aplikacje. Takie, które pozwolą dziecku oswoić się z technologią czy pomogą w nauce poprawnego pisania oraz liczenia. Zainstaluj na urządzeniu łatwe i wciągające edukacyjne gry, które rozwiną zapamiętywanie i logiczne myślenie dziecka. Pomogą także wykształcić spostrzegawczość, a nawet zręczność i koordynację ruchową.

Tablet edukacyjny dla 6-latka czy dziecka w wieku szkolnym powinien być bardziej zaawansowany. Maluch może już wówczas sprawnie posługiwać się większym i bardziej skomplikowanym tabletem. Podkreślmy jeszcze raz – obecnie dzieci bardzo szybko się uczą i przyswajają obsługę nowych technologii. Kiedy dzieci są zaabsorbowane tym, czego się uczą, jest bardziej prawdopodobne, że przyswoją wiedzę i będą zmotywowane do dalszej nauki. Większy ekran, lepsze właściwości procesora i rozdzielczość  pozwalają na używanie rozbudowanych aplikacji, a tym samym w jeszcze większym stopniu wykorzystać tablet dla dzieci do nauki.

Bardziej zaawansowany tablet pozwala dziecku zająć się także innymi aktywnościami. Między innymi: robieniem zdjęć i nagrywaniem filmów, czytaniem e-booków czy graniem w bardziej złożone gry. Ponadto tablet edukacyjny dla dzieci w wieku szkolnym powinien obsługiwać aplikacje używane przez szkołę (jak np. dzienniki), a także zapewniać szybki dostęp do internetu do wyszukiwania przydatnych informacji.

Do tabletu dla dzieci do nauki można też dokupić klawiaturę oraz myszkę (podłączane za pomocą Bluetooth lub USB) i używać go jak laptopa. To najczęściej tańsza opcja niż kupowanie nowego komputera przenośnego, a może w znacznym stopniu usprawnić poruszanie się po programach i aplikacjach, a tym samym naukę.

Polecane tablety
  • 1 299 zł
  • 899 zł
  • 799 zł
  • 449 zł
  • 2 199 zł
  • 1 599 zł
  • 1 949 zł
  • 769 zł
  • 599 zł
  • 1 449 zł
 

Tablet do gier dla dziecka – jak wybrać?

Gry na tablety zapewniają dziecku zabawę i ekscytację. Dzięki temu maluchy mogą się skupić na graniu i dać rodzicom odrobinę wytchnienia od zajmowania się nimi. Jeśli nie szukasz tabletu dla 5-latka, tylko trochę starszego malucha, to generalnie im większy ekran, tym lepsze doświadczenia, jeśli chodzi o granie w gry. Podobnie ma się sprawa, jeśli chodzi o tablet do oglądania bajek – większy ekran pozwoli dziecku bardziej zagłębić się w wyświetlaną historię.

Tablet do gier dla dziecka powinien mieć „przyzwoite” parametry techniczne. Jeśli chodzi o pamięć operacyjną, to przydałyby się co najmniej 2 GB RAM, a najlepiej 4 GB. Serce urządzenia, czyli procesor, powinien mieć kilka rdzeni – co najmniej cztery, a najlepiej osiem (lub oczywiście więcej) oraz taktowanie od 1,4 GHz wzwyż.

W przypadku rozdzielczości ekranu – dużo widocznych na wyświetlaczu detali (a tym samym świetne doświadczenia i rozrywkę) zapewnia co najmniej Full HD, czyli 1980 x 1080 px. Rozdzielczość Full HD wydaje się optymalna, jeśli chodzi o tablet do gier dla dziecka – większa, czyli 2K lub 4K, to już też większe obciążenie dla budżetu, a i nie wszystkie gry ją wykorzystują. W przypadku niewielkich przekątnych ekranu, czyli 7-calowych, rozdzielczość może być niższa – 1280 x 800 px. Podobne zasady obowiązują, jeśli chodzi o tablet do bajek.

Na systemy operacyjne Android oraz Apple iOS dostępnych jest wiele gier, zarówno tych edukacyjnych, jak i zapewniających czystą rozrywkę. Pamiętaj jednak, żeby mieć kontrolę nad tym, jakie gry są zainstalowane na urządzeniu, z którego korzysta twoja pociecha.

 

Dostęp do internetu i blokada rodzicielska

Tablet dla dzieci z Wi-Fi? Praktycznie wszystkie dostępne urządzenia są wyposażone w ten sposób łączności. Łączność Wi-Fi jest niezwykle przydatna w przypadku nauki zdalnej i pozwala tabletowi zastąpić komputer stacjonarny czy laptop.

Jeśli dziecko będzie używało tabletu w miejscach, w których może być problem z dostępem do sieci bezprzewodowej (czy też często w podróży), warto się zainteresować urządzeniem wyposażonym także w łączność LTE. Taki tablet, po włożeniu karty SIM lub eSIM, będzie miał dostęp do internetu, niezależnie od tego, czy jest połączony z jakąś siecią Wi-Fi, czy też nie.

Tablet dla dzieci z Wi-Fi (i w ogóle tablet dla dziecka) powinien mieć blokadę rodzicielską. To niezwykle ważne, gdyż dziecko w internecie może się natknąć na nieodpowiednie dla niego treści. Blokada rodzicielska pozwoli ci mieć kontrolę nad tym, co ogląda twoje dziecko, oraz nad tym, czy samo nie pobiera jakichś aplikacji i gier. Większość tabletów dla dzieci powinna mieć taką funkcję, jeśli jednak urządzenie jej nie ma, to nic straconego. Dostępne są aplikacje, które pozwolą korzystać z blokady rodzicielskiej.

 

Jaki tablet dla dziecka wybrać? – podsumowanie

Jeszcze raz podkreślmy – nie ma idealnego wieku, od którego dziecko może czy też powinno korzystać z tabletu. Rolą rodzica jest, aby odbywało się to bezpiecznie i bez jakichkolwiek złych doświadczeń. Umiejętnie wykorzystywany tablet może być nieocenionym narzędziem w rozwoju dziecka. Szczególnie młodszego, do 5 lat. Tym starszym z kolei zapewni pomoc w nauce, szczególnie w czasach pandemii, gdy nigdy nie wiadomo, czy nie zostanie wprowadzona nauka zdalna.

Tablet dla dzieci to również gry. Te edukacyjne, które wpływają na rozwój poznawczy malucha, oraz te dostarczające czystej rozrywki – ale wraz nią wpływające również na rozwój psychomotoryczny dziecka. Umiejętnie dawkowane nie uzależnią dziecka od urządzenia, przyniosą zaś wiele korzyści. Pozwolą także przykuć uwagę dziecka, a tym samym dadzą tobie odrobinę oddechu od zabawy z pociechą i czas na zajęcie się sprawami, które nie cierpią zwłoki. Podobnie chwile wytchnienia zapewni także oglądanie przez dziecko bajek na tablecie, np. podczas podróży.

Wskazówki, jaki tablet dla dziecka wybrać, podaliśmy wyżej. Kierując się nimi oraz mając na uwadze dostępny budżet, musisz sam zdecydować, jaki konkretnie model wybrać. Choć warto wspomnieć o jeszcze jednej funkcji. Jeśli to możliwe, warto, aby tablet dla dzieci miał filtr światła niebieskiego. Chroni on oczy przed zmęczeniem (a tym samym potencjalnym pogorszeniem wzroku) i zapobiega zaburzeniom snu, które mogą wystąpić, gdy tablet jest używany wieczorem.

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki RTV EURO AGD, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@euro.com.pl, telefon: 855 855 855, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!