Data publikacji: 26 lipca 2013
ARTYKUŁ - AKTUALNOŚCI

Tablet dla dziecka - na co zwrócić uwagę?

Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Poleć znajomemu Drukuj

Cyfryzacja powoli zagarnia kolejne dziedziny naszego życia – edukacja, hobby czy rozrywka coraz częściej jest nierozerwalnie związana z urządzeniami elektronicznymi. Najmłodsze pokolenia od lat dziecięcych mają kontakt ze sprzętami pozwalającymi na dotarcie do każdej informacji. Dlatego tak ważne jest wyrobienie odpowiednich nawyków, dzięki którym granica między siecią a światem rzeczywistym pozostanie jasna i klarowna.


Przed postępem technologicznym nie sposób jednak uciec. Kiedy komputery, również te przenośne, stały się standardem, obiektem pożądania zostały coraz nowocześniejsze smartfony i tablety. Średniej klasy urządzenie mobilne ma dziś większą moc obliczeniową niż cała NASA wysyłająca pierwszy załogowy lot na księżyc. Dajemy sobie tym samym możliwość dotarcia do każdej ogólnodostępnej informacji w kilka chwil, wciąż jednak sporo prawdy jest w popularnym żarcie, którego puentą jest stwierdzenie, że mobile i tak wykorzystujemy głównie do grania.
Jeśli jednak obok roli czysto rozrywkowej tablet czy też smartfon jest w stanie co jakiś czas spełnić funkcję edukacyjną, warto to wziąć pod uwagę. Świadomość, że w naszej kieszeni spoczywa dorobek intelektualny kilkudziesięciu pokoleń jest wystarczającą motywacją, by jak najszybciej zacząć z niego korzystać. Rzecz jasna jakość ma swoją cenę – rynek sprzedaży ustabilizował się już na tyle, że w zasadzie każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jakie czynniki zatem powinniśmy wziąć pod uwagę decydując się na zakup tabletu dla dziecka?

Popularne jest powiedzenie, że rozmiar nie ma znaczenia, jednak nie w tym przypadku. Nasza uwaga powinna się skupić raczej na urządzeniach z ekranem o rozdzielczości 7 cali – większe może się obsługiwać niewygodnie w małych dłoniach. Jedną z najlepszych propozycji w tym segmencie jest wciąż popularny Samsung Galaxy Tab 2. Niezłej klasy dwurdzeniowy procesor oraz 1 GB pamięci RAM zapewniają płynną pracę w sieci oraz na multimediach. Dodatkowo z tabletem można w łatwy sposób połączyć inne sprzęty popularnego producenta, a przedostatnia wersja systemu Android, który zarządza pracą urządzenia, daje wciąż bardzo dużo możliwości; otrzymamy również opcję zaktualizowania systemu do najnowszej, dostępnej wersji. Dzięki temu zyskamy dostęp chociażby do usługi Google Now, która jest swego rodzaju rewolucją i przydaje się w wielu przypadkach, a jednocześnie jest niezwykle intuicyjna w obsłudze, co sprawia, że najmłodsi nie będą z nią mieli żadnych problemów. Jedynym ograniczeniem tańszej wersji jest brak wbudowanego modemu, zatem żeby połączyć się z Internetem za pomocą Galaxy Tab 2 musimy się znaleźć w zasięgu sieci WiFi. Niewątpliwą zaletą jest jednak bardzo solidne wykonanie – to jedna z najważniejszych kwestii, które powinniśmy wziąć pod uwagę. By dać sobie pewność, że urządzenie posłuży dłużej, warto już w momencie zakupu zaopatrzyć się w odpowiedni pokrowiec.
Jeśli zależy nam na tańszym urządzeniu, które ma wbudowany modem sieci 3G powinniśmy wziąć pod uwagę kupno tabletu Lenovo z linii IdeaPad. Będziemy musieli jednak zgodzić się na pewien kompromis – jednordzeniowy procesor i 1 GB pamięci RAM sprawia, że praca i zabawa nie jest już tak płynna, ma też o połowę mniej miejsca na dysku. Można ją jednak rozbudować dzięki karcie pamięci, co dla młodych kolekcjonerów cyfrowych dóbr jest bardzo dobrą informacją. Lenovo potrafi długo działać na jednym cyklu ładowania, zastrzeżenia można jednak mieć co do trwałości obudowy. O ile w przypadku Galaxy Taba dokupienie pokrowca było jedynie dobrym zwyczajem, tak w przypadku IdeaPada jest kwestią obowiązkową – najmłodsi słyną raczej z mniejszej dbałości o delikatne urządzenia elektroniczne, warto zatem zadbać, by ryzyko uszkodzenia było jak najmniejsze.
Tablet dla najmłodszych powinien się charakteryzować łatwą obsługą. Nie trzeba długo szukać, by znaleźć firmę, która z intuicyjności zrobiła jedną z głównych cech komunikacyjnych – jest nią Apple. iPad Mini to doskonałe rozwiązanie – najbardziej stabilny na rynku system (co wcale jednak nie oznacza, że Android OS sprawia problemy), szalenie łatwy w obsłudze, a także doskonały pod względem hardware’u. Wszystko to jednak ma swoją cenę, niemniej zakup iPada w wersji Mini warto rozważyć choć przez chwilę, bowiem jest to sprzęt na lata. Apple ma w ofercie kilka wersji tego urządzenia, dzięki czemu będziemy mogli wybrać to, które najbardziej odpowiada wymaganiom naszej pociechy.


Internet to teraźniejszość i przyszłość, warto zatem edukować najmłodszych w tym zakresie najszybciej jak to możliwe. Dzieci pozostawione samym sobie mogą mieć problem ze znalezieniem tej cienkiej granicy, która oddziela sieć i rzeczywistość – najnowsze obserwacje dowodzą, że marna filtracja treści i wysoki próg zaufania we wszystko, co widnieje na witrynach internetowych mało korzystnie wpływa na światopogląd obecnych gimnazjalistów. Warto zatem podjąć trud, by naszą pociechę przystosować do życia na pograniczu Internetu i rzeczywistości za pomocą urządzeń, które są obecnie modne i przystępne.

Proponowane Towary:

Huawei MediaPad T3 10 16GB Wi-Fi (szary)
Huawei MediaPad M3 Lite 10 32GB LTE (szary) + etui
Lenovo TAB 2 A7-10F
Lenovo TAB 10 TB-X103F (czarny)
Huawei MediaPad T3 8 16GB Wi-Fi (szary)

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?
3 2
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest Dodaj do Google+
Zgłoś błąd na stronie
Prześlij uwagi
Zobacz inne porady dotyczące wyboru sprzętu
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij

Ostatnio

dodane artykuły

Najgorętsze premiery gier w październiku

Poznaj najbardziej wyczekiwane premiery gier w październiku.
Zobacz więcej   

10 najwydajniejszych smartfonów wg AnTuTu (sierpień 2017)

Ranking AnTuTu przedstawia najszybsze smartfony. Które smartfony znajdują się w zestawieniu? Który z nich zajął 1. miejsce w sierpniu 2017? Przeczytaj nasz artykuł.
Zobacz więcej   

Kalendarz przetworów

Zastanawiasz się, jak rozplanować przygotowanie przetworów? Zapoznaj się z pomocnym kalendarzem. 
Zobacz więcej   

Znajdź nas