Szybkie metody na sprawdzenie wydajności komputera

Autor: Anna

Chcesz zweryfikować wydajność komputera i sprawdzić, czy jego podzespoły pracują prawidłowo? Przy użyciu odpowiednich narzędzi możesz łatwo wykonać test wydajności komputera, dowiedzieć się, w jakim stanie jest Twój sprzęt, oraz poznać rzeczywiste parametry każdego z podzespołów. Przeczytaj, jak sprawdzić wydajność komputera!

Testowanie wydajności komputera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak sprawdzić wydajność komputera
 2. jak przeprowadzić test podzespołów komputera
 3. od czego zależy wydajność komputera

Test wydajności komputera – jak go przeprowadzić?

Procesor ma wpływ na wydajność komputeraZastanawiasz się, jak sprawdzić wydajność komputera, by uzyskać wiarygodną informację o możliwościach sprzętu? Służą do tego darmowe narzędzia do badania wydajności komputera. Pozwalają one z dużą precyzją zmierzyć nie tylko to, w jakim stanie znajdują się jego podzespoły, ale też jak cały zestaw w praktyce poradzi sobie z danym obciążeniem.

Przykładowym bezpłatnym narzędziem pozwalającym przeprowadzić ogólny test wydajności komputera jest program PC Mark. To popularna aplikacja służy zarówno do weryfikowania możliwości sprzętowych, jak i systemowych urządzenia. Za pomocą benchmarku komputera można łatwo sprawdzić, jak dany pecet sprawdzi się do zastosowań takich jak na przykład:

 • przeglądanie internetu,
 • edycja tekstu,
 • praca w arkuszu kalkulacyjnym,
 • obsługa programów graficznych,
 • wideokonferencja.

Po wykonanym teście wydajności komputera program pokazuje punktowy wynik – im jest wyższy, tym większe możliwości sprzętu. PC Mark świetnie sprawdza się na przykład w środowisku biurowym, gdzie umożliwia testowanie wyposażenia.

Twój komputer działa zbyt wolno lub jest niestabilny? Poznaj najlepsze metody na przyspieszenie pracy komputera!

CIEKAWOSTKA

Innym sposobem na sprawdzenie możliwości sprzętu jest test komputera online – można go wykonać bez instalacji dodatkowego oprogramowania.

Polecane karty graficzne
 • 9 499 zł
 • 9 299 zł
 • 8 999 zł
 • 8 999 zł
 • 8 499 zł

Benchmark, czyli jak wykonać test podzespołów komputera

Test ogólnej wydajności sprzętu przyda się wtedy, gdy chcesz dowiedzieć się, w jakim stanie jest dany PC lub laptop i jak sprawdzi się do popularnych zastosowań. Jednak, aby poznać bardziej szczegółowe informacje i zdiagnozować ewentualny problem z podzespołami, konieczny będzie benchmark komponentów. Aby sprawdzić zawartość peceta, warto skorzystać np. z tych aplikacji:

 • CPU-Z – przy użyciu tego narzędzia sprawdzisz, jakie dokładnie podzespoły znajdują się w Twoim komputerze, a także przetestujesz wydajność procesora;
 • 3D Mark lub Catzilla – programy idealne do przetestowania możliwości karty graficznej pod kątem zaawansowanych gier;
 • OCCT – proste narzędzie do testowania stabilności pracy PC i temperatur. Aby przeprowadzić test podzespołów komputera, aplikacja obciąża procesor lub kartę graficzną.

Chcesz dowiedzieć się, jakie podzespoły znajdują się w Twoim komputerze? Przeczytaj, jak sprawdzić kartę graficzną i jaką masz płytę główną.

Karta graficzna MSI GeForce GTX1060 GAMING X 6G 6GB GDDR5 192bit

Wydajność komputera – od czego zależy?

Chcąc dowiedzieć się, czy dany komputer poradzi sobie ze skomplikowanymi, obciążającymi operacjami, możesz w pierwszej kolejności sprawdzić dane umieszczonych w nim podzespołów. Dlatego jeśli zależy Ci na stabilności i wydajności komputera, najlepiej pomyśleć o tym na etapie zakupu sprzętu – niezależnie od tego, czy samodzielnie składasz peceta, czy może kupujesz gotowy zestaw. Sprzęt o zaawansowanych parametrach procesora i z wydajną kartą graficzną lepiej sprawdzi się do obsługi wymagających programów, renderowania plików wideo czy grania w gry w rozdzielczości 4K. Z tymi zastosowaniami poradzi sobie też niejeden laptop, np. Acer Predator Helios 300.

60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
60% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link