Jaka szczoteczka elektryczna jest najlepsza? Czym się kierować przy wyborze?

Autor: Klaudia

Szczoteczka elektryczna to dzisiaj podstawa pielęgnacji jamy ustnej. Wszyscy powoli zdajemy sobie sprawę, że ręczne szczotkowanie zębów jest zdecydowanie mniej efektywne niż skorzystanie z pomocy urządzeń elektrycznych. Pojawia się jednak pytanie, jaką szczoteczkę elektryczną wybrać?

Końcówki do szczoteczek elektrycznych

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakiego rodzaju szczoteczki elektryczne mamy do wyboru
 2. jakie parametry należy wziąć pod uwagę
 3. jakie przydatne funkcje powinna mieć szczoteczka elektryczna

Jaką szczoteczkę elektryczną wybrać? Dostępne rodzaje

Braun Oral-B Pro 400 CrossAction Limited Color (zielony)

To, jaką szczoteczkę elektryczną wybierzesz, w dużej mierze zależeć będzie nie tylko od zasobności Twojego portfela, lecz także zidentyfikowanych przez dentystę potrzeb Twoich zębów. Te zęby, na których szybko osadza się kamień, z pewnością będą potrzebowały wyjątkowo silnego oczyszczenia. Wrażliwe z kolei będą wymagały od Ciebie poszukiwania rozwiązań efektywnych i jednocześnie bardzo delikatnych. Poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jaką szczoteczkę wybrać, warto jednak rozpocząć od przeglądu dostępnych na rynku modeli.

 • Szczoteczki rotacyjne – wybierane przez największą grupę klientów, zdecydowanie najpopularniejsze. Zasadą ich działania jest końcówka obracająca się z dużą prędkością, co doprowadza do usunięcia zanieczyszczeń nawet z trudno dostępnych miejsc. Oprócz tego idealnie ściera zalegający osad.
 • Szczoteczki rotacyjno-pulsacyjne – wzbogacone o drgania o wysokiej częstotliwości, co sprawia, że szczoteczka elektryczna porusza się jednocześnie obrotowo i pulsacyjnie, do i od zębów. Wybór takiej szczoteczki gwarantuje, że idealnie będzie ona usuwać płytkę nazębną – najpierw ją obluzuje, a potem wygarnie z przestrzeni międzyzębowej.
 • Szczoteczki soniczne – modele najbardziej zaawansowane, tak mocno proponowane przez producentów. Natomiast za reklamą idą także konkretne efekty. Taka szczoteczka to bowiem niezwykle zaawansowane urządzenie z podłużną końcówką, które wykonuje ruchy wymiatające. Dzięki nowoczesnej technologii jest ona w stanie wygenerować drgania powodujące odrywanie się płytki nazębnej od powierzchni zębów bez ryzyka jakiegokolwiek mechanicznego ich podrażnienia. Jest to szczególnie istotne dla osób borykających się z problemem wrażliwych dziąseł (np. Philips Sonicare Protective Clean HX6830/44, Braun Oral-B Pro 750).
 • 899 zł
 • 99,99 zł
 • 179 zł
 • 199 zł
 • 1 049 zł

Szczoteczka elektryczna – jakie parametry wziąć pod uwagę?

Mycie zębów szczoteczką elektryczną

To, jaką szczoteczkę soniczną należy wybrać, w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań osoby, która ma korzystać z tego urządzenia. Jest jednak co najmniej kilka podstawowych parametrów, które warto wziąć pod uwagę.

 • Prędkość i rodzaj ruchów – wybieraj szczoteczki, które bazują na połączeniu oscylacji, obrotów i pulsacji. Nie bez znaczenia dla wyboru szczoteczki elektrycznej powinna być także jak największa prędkość ruchów przy każdym z wymienionych typów.
 • Rozmiar szczoteczki – należy dopasować rozmiar szczoteczki do potrzeb osoby, która będzie używać urządzenia. Zupełnie innego modelu szczoteczki elektrycznej będziemy szukać dla dziecka, a innego dla siebie. Główka szczoteczki nie powinna być dłuższa niż szerokość 2–3 zębów.
 • Typ i dostępność końcówek – wybieraj wyłącznie szczoteczki z wymiennymi końcówkami. Dzięki temu, kiedy zużyje się pierwsza, bez problemu wymienisz ją na nową bez konieczności zakupu całego urządzenia. Jest to także ciekawy sposób na domową szczoteczkę, do której każdy członek rodziny ma własną końcówkę.
 • Tryby pracy – zaawansowane szczoteczki elektryczne posiadają różne programy: tryb codzienny, wybielanie (np. w Philips Sonicare Protective Clean HX6830/35), czyszczenie języka (np. w Braun ORAL-B Genius 10000 Rose Gold), delikatne dziąsła czy dokładne usuwanie płytki nazębnej. Dzięki nim jeszcze lepiej możesz dopasować pracę urządzenia do swoich potrzeb.
 • Zasilanie – najpopularniejsze są szczoteczki akumulatorowe, ale znajdziesz też takie zasilane sieciowo oraz na baterie. Ciekawym rozwiązaniem są również stacje, etui, a nawet kubki ładujące.

Jakie funkcje ma najlepsza szczoteczka elektryczna?

Nowoczesne szczoteczki elektryczne są wyposażone w liczne funkcje, dzięki którym używanie ich jest bardziej komfortowe i jeszcze skuteczniejsze. Warto chociażby, by na uchwycie znalazł się wskaźnik naładowania akumulatora, dzięki któremu nie zapomnisz na czas podłączyć szczoteczki do prądu. Dobrze jest zwrócić uwagę na sygnalizator czasu mycia, który zmobilizuje Cię do odpowiednio długiego wykonywania tej czynności. Część modeli jest wyposażona również w czujnik siły nacisku. Bardzo wartościowe są także stacje dezynfekujące. Aplikacja na smartfony przypomni Ci też np. o wymianie końcówki.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link