Jak skompletować zestaw car audio? Od czego zacząć budowę nagłośnienia samochodu?

Autor: Sara

Dobrze skomponowany zestaw car audio pozwala cieszyć się wysokiej jakości muzyką podczas jazdy samochodem. Jego podstawą jest dobre radio – bez niego nawet najlepsze głośniki i wzmacniacz nie wydobędą dobrego dźwięku. Warto zatem wiedzieć, od czego zacząć budowę nagłośnienia samochodu.

Radio do samochodu

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. od czego zacząć kompletowanie zestawu car audio
  2. jakie głośniki powinien zawierać zestaw car audio
  3. jaki wzmacniacz do zestawu car audio wybrać
  4. czy można skompletować zestaw car audio do 500 zł

Od czego zacząć kompletowanie zestawu car audio?

Głośniki do samochodu

Zestaw car audio to nic innego, jak nagłośnienie samochodu. W autach są fabrycznie zamontowane głośniki oraz radio. Istnieje także możliwość rozbudowania standardowej instalacji, trzeba się jednak liczyć z wysokim kosztem. Nie zawsze też da się to zrobić, np. Nie jest to możliwe w przypadku zakupu używanego samochodu. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne skomponowanie zestawu car audio. Nie jest to wcale trudne, a koszty zależą przede wszystkim od oczekiwań użytkownika – im bardziej profesjonalny sprzęt, tym drożej. Jednak jakość dźwięku i przyjemność ze słuchania muzyki podczas podróży jest nie do opisania.

Przed rozpoczęciem kompletowania zestawu car audio należy zastanowić się nad tym, jakie są oczekiwania co do nagłośnienia w samochodzie oraz czego obecnie w nim brakuje. Kolejną rzeczą jest ustalenie budżetu oraz zdecydowanie, czy można pozwolić sobie na to, aby zestaw car audio skompletowała profesjonalna firma. To rozwiązanie nie jest konieczne, jednak na pewno bardzo wygodne.

Budowanie nagłośnienia samochodu warto rozpocząć od uszczelnienia kabiny. Dzięki temu stworzone zostaną dobre warunki akustyczne, w których dźwięk będzie się bardzo dobrze roznosił, szczególnie bas. W sklepach dostępne są specjalne maty z aluminium lub gumy butylowej. Następnym krokiem jest wybór sprzętu. Podczas kompletowania zestawu car audio nie należy kierować się zasadą „im więcej, tym lepiej”. Zamiast tego warto postawić na jakość.

Zestaw car audio powinien mieć dobry radioodtwarzacz. Jest to podstawa przy budowaniu nagłośnienia. Sprzęt niskiej jakości sprawi, że nawet głośniki lub wzmacniacz z wyższej półki nie będą w stanie wydobyć zadowalającego dźwięku. Nie musi on odtwarzać formatu MP3, ponieważ lepiej brzmi muzyka z płyt CD. Kolejnym krokiem jest wybór głośników. Montuje się je z przodu lub na tylnej półce (w przypadku większego i bardziej profesjonalnego sprzętu). Na koniec do zestawu car audio można dobrać wzmacniacz lub subwoofer. Pozwolą one wydobyć więcej mocy z głośników.

  • 119,99 zł
  • 649 zł
  • 89,99 zł
  • 429 zł
  • 1 699 zł

Jakie głośniki powinien zawierać zestaw car audio?

Pioneer TS-WX300A

Głośniki samochodowe do zestawu car audio są tak samo ważne, jak dobry radioodtwarzacz. Podstawowe modele to urządzenia szerokopasmowe, w których cały zakres tonów emitowany jest przez jeden głośnik. Zdecydowanie lepszy dźwięk wydobywa się z głośników dwudrożnych (np. Kenwood KFC-S1056), trójdrożnych (np. Alpine SXE-2035S) lub czterodrożnych, ponieważ za niskie, średnie i wysokie tony odpowiadają osobne głośniki, których parametry są odpowiednio dostosowane do danego zakresu częstotliwości.

Parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę w głośnikach samochodowych do zestawu car audio, jest także moc wyjściowa określana w watach. To od niej zależy głośność, głębia, dynamika i czystość dźwięku. Im jest ona wyższa, tym lepiej (np. 300 W w Pioneer TS-A1370F). Ponadto nie można zapomnieć o dopasowaniu kształtu i rozmiaru głośników do miejsca, w którym będą zamontowane.

Jaki wzmacniacz do zestawu car audio wybrać?

Wzmacniacz samochodowy do zestawu car audio jest potrzebny, aby wydobyć więcej mocy z głośników. W przeciwnym razie mogą one grać nieczysto i bez dynamiki. Ważnym parametrem w tego rodzaju sprzęcie jest liczba kanałów. Określa ona elastyczność instalacji, np. pod względem możliwości podłączenia w przyszłości dodatkowych głośników. Najczęściej spotykane są wzmacniacze dwukanałowe (np. Hertz HCP 2 lub JBL Stage A6002) i czterokanałowe (np. Alpine KTP-445A lub Pioneer GM-A4704). Warto zwrócić też uwagę na jego moc skuteczną, czyli moc przy ciągłej pracy i impedancji 2 lub 4 ohmów.

Zestaw car audio do 500 zł

Wiele osób zastanawia się, czy można skomponować zestaw car audio do 500 zł. Oczywiście, można znaleźć dobre głośniki samochodowe w niskiej cenie (np. Pioneer TS-G1030F lub Kenwood KFC-S1766) oraz dopasować do nich radioodtwarzacz. Należy jednak liczyć się z tym, że nie będzie to taki sam efekt, jak w komplecie ze wzmacniaczem lub subwooferem. Jednakże osoba, która decyduje się na zestaw car audio do 500 zł, na pewno usłyszy różnicę w porównaniu z fabrycznym nagłośnieniem samochodu i będzie zadowolona z dokonanych zmian.

20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link