Żelazko z systemem antywapiennym – jak wybrać?

Autor: Anna

Wydaje się, że zakup żelazka nie jest niczym skomplikowanym. Jednak od jego funkcjonalności i parametrów zależy to, czy będzie służyło nam ono przez lata w sposób bezawaryjny. W specyfikacji tego drobnego urządzenia AGD powinna znajdować się informacja o systemie antywapiennym. Czym on jest i jak wpływa na pracę żelazka?

Żelazko wypuszczające parę wodną gotowe do prasowania

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest system antywapienny w żelazku
 2. jak wybrać dobre jakościowo żelazko
 3. jakie są polecane modele żelazka z systemem antywapiennym

Czym jest system antywapienny w żelazku?

Młoda kobieta prasuje wypraną odzież

Odkładanie się osadu w kanalikach parowych żelazka może doprowadzić nie tylko do nieestetycznego brudzenia tkanin, ale także negatywnie wpływa na pracę urządzenia. Zmniejsza się wówczas ilość wyrzutu pary, co zwiększa ryzyko całkowitego uszkodzenia żelazka. System antywapienny może być na stałe wbudowany w urządzenie lub stanowić element wymienny. Dobrze działający system antywapienny zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się osadu w kanalikach parowych, co przekłada się na sprawne działanie tego małego AGD.

Jak wybrać dobre jakościowo żelazko?

Wybór dobrego jakościowo żelazka pozwoli nam przez wiele lat korzystać z niego bezawaryjnie. Na jakie parametry należy zwracać uwagę, gdy stoimy przed dylematem kupna nowego modelu? Warto zaznaczyć, że istotne są zarówno jego elementy zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Najważniejsze w specyfikacji są:

 • uchwyt – musi być przede wszystkim ergonomiczny i dopasowany do dłoni. Ważne jest, aby nie wyślizgiwał się z ręki, bowiem może to stanowić ryzyko poważnych poparzeń;
 • stopa – powinna wyróżniać się solidnością wykonania, a także odpornością na zarysowania, które mogą powstać podczas prasowania odzieży wyposażonej w guziki, metalowe elementy czy napy. Charakterystyczny dla dobrej jakościowo stopy jest też jej zwężony kształt z przodu urządzenia. Dzięki temu możemy dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i ułatwia to prasowanie falbanek, plisów i mankietów. Otwory, z których wydostaje się para, muszą być zlokalizowane po bokach stopy. Najczęściej stopa jest wykonana z aluminium, lecz może to być również stal, teflon czy szafir. Nagrzewa się w parę chwil i dobrze przewodzi ciepło;
 • moc – to jeden z najważniejszych parametrów. Im jest on wyższy, tym żelazko szybciej się nagrzewa i bez problemu rozprasowuje trudne zagniecenia. Optymalna moc urządzenia powinna wynosić minimum 2000 W. Taka wartość powoduje nagrzewanie żelazka w kilka sekund. Warto jednak pamiętać o tym, że większa moc wiąże się z wyższym rachunkiem za prąd;
 • regulacja temperatury – ułatwia prasowanie różnego rodzaju tkanin, nawet najbardziej delikatnych;
 • objętość pojemnika na wodę – jest kwestią bardzo indywidualną, uzależnioną przede wszystkim od częstotliwości prasowania. Należy jednak mieć na uwadze to, że im większy zbiornik, tym cięższe żelazko;
 • system antywapienny – zapobiega zatykaniu kanalików parowych osadem i kamieniem wodnym;
 • dodatkowe funkcje – w tym zwłaszcza opcja samoczyszczenia i strażaka (żelazko samo wyłącza się po pewnym czasie jego nieużywania).

Coraz więcej modeli żelazek określa się mianem inteligentnych. Oznacza to, że same dobierają wysokość temperatury do prasowanej tkaniny, co jest wygodne przy prasowaniu wielu ubrań naraz.

Polecane żelazka
 • 99 zł
 • 399 zł
 • 79,99 zł
 • 69,99 zł
 • 279 zł

Polecane żelazka z systemem antywapiennym

Młody mężczyzna prasuje koszulę

Obecność systemu antywapiennego w nowoczesnych żelazkach jest dzisiaj standardem. Może być on wbudowany w żelazko bądź stanowić element, który podlega wymianie. Polecanymi modelami z tym rozwiązaniem są:

 • RAVEN EZ002 – o mocy 2200 W i wytwarzaniu pary na poziomie 25 g/min. Żelazko wyposażone jest w funkcję samoczyszczenia i wbudowany system antywapienny.
 • Bosch Sensixx'x TDA703021A – o mocy 3000 W i wytwarzaniu pary na poziomie 50 g/min. Model posiada ponadto: system zapobiegający kapaniu, antywapienny, a także SensorSecure.
 • Philips GC4908/80 – o mocy 3000 W i wytwarzaniu pary na poziomie 55 g/min. Żelazko wyłącza się w sposób automatyczny. Ma wbudowany system antywapienny i spryskiwacz.
 • Tefal Ultimate Anti-Calc FV9785 Durilium AirGlide – o mocy 3000 W i wytwarzaniu pary na poziomie 55 g/min. Funkcjami dodatkowymi są: system antywapienny, zapobiegający kapaniu i automatyczne wyłączanie.
 • Braun TexStyle 7 Pro SI 7088 GY – o mocy 2800 W i wytwarzaniu pary na poziomie 50 g/min. Posiada eloxalową stopę, wbudowany system antywapienny, zapobiegający kapaniu i opcję automatycznego wyłączania.

Dobre jakościowo żelazko mieści się w zakresie cenowym od ok. 100 zł do nawet 500 zł. Wiele zależy od marki oraz jakości tworzyw, jakie użyto do wykonania żelazka. Oszczędność na tym urządzeniu jest zazwyczaj pozorna. Inwestując w droższe żelazko, np. wyposażone w system antywapienny czy funkcję samoczyszczenia, sprawiamy, że posłuży nam ono przez długie lata.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link