Syrena alarmowa – jakie są rodzaje? Jaką warto wybrać? Praktyczne porady

Autor: Grzegorz

Syrena alarmowa zapewnia bezpieczeństwo i ochronę domu przed nieproszonymi gośćmi, ale nie tylko. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w dodatkowe czujniki, które pomogą nam zadbać również o komfort i zdrowie domowników, monitorując np. temperaturę i wilgotność powietrza.

Kobieta uzbraja syrenę alarmową w swoim domu, wpisując kod w centrali

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje syren alarmowych;
 2. jak syrena alarmowa może działać w inteligentnym domu;
 3. na co zwrócić uwagę, wybierając syrenę alarmową.

Syrena alarmowa – rodzaje

Czujnik dymu w syrenie alarmowej chroni dom przed pożarem

Najwygodniejszym i najczęściej obecnie wybieranym rozwiązaniem jest syrena alarmowa bezprzewodowa, która składa się z:

 • czujników,
 • sygnalizatora,
 • centrali oraz elementów służących do jej obsługi, jak piloty czy aplikacje na urządzenia mobilne.

Najważniejszą częścią syreny alarmowej jest centrala. To właśnie ona zarządza całym systemem. Nowoczesne urządzenia można obsługiwać z aplikacji dostępnej na smartfon. To nie tylko rozwiązanie bardzo wygodne, ale też praktyczne, ponieważ umożliwia sprawowanie pieczy nad domem i bycie z nim niejako w ciągłej łączności nawet pod naszą nieobecność. Do zestawu alarmowego zazwyczaj dołączane są również piloty do obsługi centrali. Urządzenia bardziej zaawansowane oprócz zwykłego alarmu oferują także dodatkowe funkcje, jak:

 • rozpoznawanie nieuprawnionej ingerencji w system, np. próba zdjęcia czujników alarmu;
 • SOS – możliwość włączenia rozbrojonego alarmu za pomocą pilota; jest to tzw. ochrona antynapadowa;
 • wysyłanie powiadomień o włączeniu się alarmu w domu na telefon komórkowy.

Bezprzewodowe czujniki są estetyczne i niewielkie, przez co nie rzucają się w oczy i pracują na nasze bezpieczeństwo w pełni dyskretnie. Pole radaru w nowoczesnych czujnikach obejmuje 360˚, dzięki czemu syrena alarmowa domowa wykrywa niebezpieczeństwo z dużej odległości – przez drzwi, okna, a nawet ściany. Taką funkcję posiada np. Blaupunkt ISD-RG1200. W alarmie tym dodatkowo można wybrać sygnał alarmowy – dostępne są 3 syreny, a także odgłos szczekającego psa czy dzwonka do drzwi. Dzięki głośnikom 3D dźwięk jest realistyczny. Poziomą detekcję w promieniu 360˚ zapewnia również sufitowy czujnik ruchu z pilotem Hama, jednak w przypadku tego urządzenia detekcja pionowa wynosi maksymalnie 100˚.

Polecane systemy alarmowe
 • 299 zł
 • 279 zł
 • 1 649 zł

Syrena alarmowa w inteligentnym domu

Mężczyzna trzyma w ręce smartfon, na którym wyświetlona jest aplikacja obsługująca urządzenia w inteligentnym domu, m.in. syrena alarmowa

W zależności od zaawansowania systemu, syrena alarmowa może nie tylko strzec domowników i ich dobytku przed nieproszonymi gośćmi, ale również spełniać dodatkowe funkcje. Na rynku są dostępne alarmy, które można rozbudowywać o czujniki informujące o pożarze, a także temperaturze czy wilgotności powietrza. To bardzo przydatne rozwiązanie w tzw. inteligentnym domu. O bezpieczeństwo i komfort w mieszkaniu z pewnością pomoże zadbać Ferguson SmartHome Security Kit. Centrala tego urządzenia ma wbudowaną syrenę alarmową oraz podświetlenie LED. Do zestawu można dokupić czujniki:

 • otwarcia/zamknięcia,
 • ruchu,
 • temperatury i wilgotności powietrza.

Centralą można sterować, używając zdalnego pilota lub aplikacji dostępnej na smartfon. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii ZigBee wszystkie elementy systemu współpracują z urządzeniami innych producentów.

Do domowych inteligentnych rozwiązań należy też Ezviz T9 CS-T9-A. Jest to sygnalizator wewnętrzny współpracujący z hubem alarmowym A1, który jest odpowiedzialny za sygnalizację optyczno-akustyczną T9. Emitowany sygnał dźwiękowy ma natężenie 85 dB i jest słyszalny w odległości 3 m. Nieco głośniejsza jest syrena alarmowa Smanos X500, która emituje dźwięk o natężeniu 95 dB. Posiada ona bezprzewodowy czujnik ruchu oraz bezprzewodowy czujnik magnetyczny.

Na co warto zwrócić uwagę, kupując syrenę alarmową?

Kupując syrenę alarmową elektroniczną, warto zwrócić uwagę m.in. na to:

 • czy jest zdalnie sterowana, za pomocą aplikacji,
 • jaki zasięg oferuje czujnik ruchu,
 • czy można rozbudować system o dodatkowe czujniki,
 • jak głośny jest dźwięk alarmu,
 • czy posiada zabezpieczenie przed demontażem w stanie rozbrojenia alarmu,
 • czy posiada ochronę antynapadową, umożliwiającą włączenie alarmu.

Wybór właściwej syreny alarmowej w dużej mierze zależy od potrzeb domowników, ale nie tylko. Istotny jest też poziom bezpieczeństwa dzielnicy, w której znajduje się dom. W droższe modele warto zainwestować również wówczas, gdy często wyjeżdżamy. W takich przypadkach sprawdzą się inteligentne rozwiązania, dzięki którym dostaniemy automatyczne powiadomienie o włączeniu alarmu i będziemy mogli od razu wezwać odpowiednie służby. Dodatkowe czujniki pozwolą się zabezpieczyć także przed pożarem czy przegrzaniem domu. Możliwość rozbudowywania systemu o kolejne elementy jest istotna, ponieważ nie musimy wówczas kupować dodatkowych urządzeń do kontroli ważnych parametrów w naszym domu.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link