Syfon pod umywalkę lub zlewozmywak – jak wybrać model oszczędzający miejsce?

Autor: Marcin

Gdy urządzamy kuchnię czy łazienkę, to podstawowymi kwestiami do rozstrzygnięcia są te dotyczące instalacji kanalizacyjnej. W większości przypadków najczęściej decydujemy się na zabudowę takiej instalacji lub ukrycie jej w szafce. Jeżeli sytuacja na to nie pozwala, warto wybrać taki jej rodzaj, który wygląda estetycznie i nie zajmuje dużo miejsca. Jak wybrać syfon oszczędzający miejsce? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Hydraulik montuje syfon pod umywalką

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest syfon umywalkowy
 2. jakie funkcje spełnia syfon
 3. jakie są rodzaje syfonów
 4. na co zwracać uwagę podczas wyboru syfonu
 5. jakie są polecane modele syfonów

Czym jest syfon umywalkowy i jakie są jego funkcje?

Syfon umywalkowy

Syfon to układ rur, który odprowadza wodę z umywalki i zlewozmywaka do ścieków. Jego dodatkową funkcją jest zatrzymywanie nieprzyjemnych zapachów pochodzących z instalacji kanalizacyjnej. Użycie syfonu przyczynia się do zwiększenia szczelności konstrukcji, a także poprawia estetykę całości. Jest to element tani i bardzo prosty w montażu.

Jakie są rodzaje syfonów?

Sama konstrukcja syfonu nie jest skomplikowana. Poszczególne typy syfonów różnią się przede wszystkim drobnymi detalami i miejscem ich wykorzystania. Tym samym wyróżnia się syfon:

 • do wanny – ze względu na utrudniony dostęp w tym przypadku najczęściej montuje się syfony niewielkich rozmiarów;
 • prysznicowy – cechuje się niskim zamknięciem wody i przez to ma mniejszą długość niż syfony wykorzystywane pod umywalki czy zlewozmywaki. Na ogół jest pozbawiony korków;
 • do pralki – w tym przypadku wykorzystywany jest specyficzny rodzaj syfonu, wyposażony w niewielkich rozmiarów kulkę działającą jak zawór zwrotny;
 • umywalkowy – o najbardziej rozpoznawalnym kształcie. Ma prostą konstrukcję. W zależności od modelu, może być także przystosowany do odbierania wody z otworu przelewowego;
 • zlewozmywakowy – w swojej konstrukcji przypomina syfon umywalkowy. Warto jednak zaznaczyć, że zlewozmywak wyposażony jest często w dwie komory i wówczas wymaga podłączenia dwóch syfonów.

Ze względu na kształt i konstrukcję syfony dzieli się na butelkowe i rurowe. Ich wybór uzależniony jest przede wszystkim od miejsca pod umywalką czy zlewozmywakiem. Syfon butelkowy, inaczej pionowy, ze względu na swój kształt zajmuje bardzo mało miejsca. Konstrukcja jest smukła i pasuje do wielu rodzajów zabudowy. Syfon rurowy, inaczej poziomy, zbliżony jest kształtem do litery U. Zapobiega to zapychaniu, gdyż w swojej budowie nie posiada on miejsc podatnych na gromadzenie się nieczystości. Montowany jest w kuchniach lub łazienkach o większej powierzchni.

Niestandardowym rodzajem są syfony specjalistycznego przeznaczenia. Mają one nietypową konstrukcję, gdyż często montowane są pod umywalkami w toaletach dla osób niepełnosprawnych. Mogą być wykorzystywane również w systemach odpływowych ściennych.

Polecane syfony i akcesoria
 • 429 zł
 • 39,99 zł
 • 59,99 zł
 • 14,99 zł

Najważniejsze parametry syfonu

Syfon pod umywalką na tle białych kafelek

Zanim zdecydujemy się na zakup syfonu, warto zwrócić uwagę na konkretne jego parametry, w tym:

 • wielkość – jest ona przede wszystkim uzależniona od tego, do czego podłączony będzie syfon;
 • filtr – odpowiada za zatrzymanie zanieczyszczeń o większych rozmiarach. Takie rozwiązanie ułatwia czyszczenie syfonu;
 • materiał – syfon powinien być wykonany z wytrzymałych i dobrych jakościowo tworzyw. Materiał nie może z czasem przeciekać ani być wrażliwy na chemiczne środki alkaliczne, które często wykorzystuje się do czyszczenia. Najlepiej jest zdecydować się na syfon wykonany z mosiądzu. Jest to materiał nie tylko bardzo trwały, ale także prezentuje się bardziej estetycznie niż rozwiązania z PCV. Z tego względu idealnie pasuje do nowoczesnych wnętrz;
 • korek – najczęstsze są korki typu klik-klak lub cięgnowe, nieco rzadziej te wykonane z gumy lub innych tworzyw.

Polecane modele syfonów

Na rynku dostępnych jest wiele modeli syfonów. Rekomendowane, najczęściej wybierane do zlewozmywaków oraz umywalek, są:

Syfony nie należą do drogich elementów instalacji. Ich średnia cena waha się w przedziale od 25 do 55 złotych.

PORADA EKSPERTA

Aby syfon służył przez wiele lat, należy czyścić go regularnie. Żeby nie dopuścić do jego zapchania, powinniśmy używać specjalnych sitek, które nie przepuszczają większych cząstek, włosów i innych zanieczyszczeń. Jeśli tworzywo nie jest wrażliwe na chemikalia, warto od czasu do czasu użyć specjalnych granulek lub żelu do udrożniania rur.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link