Saturator na naboje – domowy sposób na zdrowe i smaczne napoje sodowe

Autor: Mariusz

Saturatory do wody goszczą w domach od kilkudziesięciu lat. Nowoczesne modele różnią się od tych starszych jednak nie tylko designem, ale też jakością wykonania oraz mechanizmem działania. Dużym zainteresowaniem cieszy się syfon do wody na naboje. Sprawdź, jak działa i wybierz najlepszy dla siebie model!

Syfon do wody z butelką

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak działa syfon do wody na naboje
  2. jakie modele są najlepsze i czym kierować się przy zakupie urządzenia
  3. dlaczego warto posiadać saturator

Co to jest syfon do wody i dlaczego warto z niego korzystać?

Syfon do wody na naboje w kształcie butelki

Syfon do wody to powszechna nazwa na saturator, czyli urządzenie do gazowania napojów dwutlenkiem węgla. Niegdyś dostępny w kształcie butelki, dziś w sprzedaży również w nowoczesnych designerskich odsłonach, stanowi jednocześnie elegancki element wyposażenia kuchni. To niewielki, ale kompaktowy gadżet, dzięki któremu możliwe jest wyprodukowanie nie tylko wody sodowej, ale też orzeźwiających soków z bąbelkami czy łaskoczącej podniebienie mrożonej herbaty. Syfon do wody oferuje przygotowanie wielu ciekawych napojów, nisko lub wysoko gazowanych, w domowym zaciszu, w ogrodzie czy na plaży. Stanowi także ciekawą alternatywę dla kupowania sklepowych produktów, często kosztownych i wzbogacanych syntetycznymi konserwantami. Posiadanie saturatora sprzyja ograniczaniu gromadzenia plastikowych butelek w domu, które nie zawsze mogą zostać poddane recyklingowi i zajmują wiele miejsca. Syfon do wody jest prosty w obsłudze, bez względu na model. Przed przystąpieniem do sodowania wody, należy w pierwszej kolejności zainstalować nabój z CO2 poprzez wsunięcie go i dokręcenie w odpowiednie miejsce. W dalszej kolejności poleca się napełnić butelkę wodą do określonego poziomu. Niektóre modele posiadają dołączoną do urządzenia specjalną butelkę, wykonaną z wysokiej jakości tworzywa, jak w syfonie Aarke Carbonator II (miedź) czy Aarke Carbonator II (polerowana stal). W zależności od modelu zaleca się następnie wkręcić butelkę do saturatora lub umieścić dyszę urządzenia w butelce, pociągnąć dźwignię lub nacisnąć spust i nie zwalniać ich do czasu zakończenia sodowania wody. Po kilku sekundach napój jest gotowy. Smakosze mocno gazowanej wody mogą powtórzyć proces sodowania od nowa. Warto wiedzieć, że naboje do syfonów są bardzo wydajne. Zaledwie 1 nabój potrafi przygotować kilkadziesiąt litrów napoju. To dobra informacja zwłaszcza dla wieloosobowej rodziny. Wiele modeli, jak np. Sodastream Spirit (miętowy), zawiera w komplecie 1 nabój, którego wydajność to aż 60 l. Po wyczerpaniu dwutlenku węgla wystarczy dokupić nabój, aby znowu cieszyć się wodą gazowaną.

Polecane saturatory
  • 419 zł
  • 899 zł
  • 799 zł
  • 349 zł
  • 369 zł

Czym się kierować, kupując syfon do wody?

Syfon o wody

Zakup konkretnego modelu syfonu do wody na naboje to indywidualna decyzja konsumenta, jednak warto zwrócić szczególną uwagę na kilka właściwości technicznych. Aby saturator spełniał oczekiwania pod kątem komfortu użyteczności i wydajności, powinien być solidnie i estetycznie wykonany. Ważny jest też materiał konstrukcji. Najbardziej powszechnymi są tworzywo sztuczne, szkło, a także stal nierdzewna. Niektóre modele dodatkowo pokrywa emalia, zabezpieczająca urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz odbarwieniami na skutek działania promieni UV czy chemii czyszczącej. Równie istotną kwestią jest ogólny wygląd saturatora, który można dopasować do aranżacji i charakteru kuchni. Nowoczesne syfony do wody przypominają kształtem ekspresy do kawy, jak np. Sodastrem Source (biały) czy też Sodastream Source (czarny). Ale dostępne są one również w znanej z dawnych lat formie butelek lub syfonu do bitej śmietany, jak np. ART Quick soda SA-01D. Syfon do wody może stanowić uzupełnienie kuchennego AGD, które wyciąga się z ukrycia w razie potrzeby lub stale eksponuje na blacie. Przy zakupie dobrze jest zwrócić także uwagę na pojemność obsługiwanej butelki. Optymalna wartość to 1 l. Komfort użytkowania mogą zwiększyć dodatkowe funkcje saturatora. Ciekawym rozwiązaniem jest chociażby regulacja stopnia gazowania wody.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W zależności od modelu, naboje do syfonu decydują o wydajności sprzętu. Niektóre urządzenia mogą sodować na jednym tankowaniu CO2 60 l (tak jak Sodasteame Jet 60), inne zaś 80 l. To sugeruje, że nie wszystkie naboje mogą pasować do każdego rodzaju syfonu. Najlepiej dokładnie przeczytać parametry dotyczące wydajności naboju przez zakupem na opakowaniu. Saturatory do wody goszczą w domach od kilkudziesięciu lat. Obecnie przeżywają swój renesans nie tylko ze względu na stylowy wygląd, ale i większą świadomość konsumentów na temat niekorzystnych konsekwencji nieustannie rosnących hałd plastikowych odpadów, m.in. po jednorazowych butelkowanych wodach ze sklepów. Syfon przyrządza odpowiednio gazowaną, gaszącą pragnienie wodę, którą można zabrać ze sobą wszędzie. Poza tym jest ona zdrowsza, smaczniejsza, tańsza i przyjazna środowisku.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów