Jak wybrać pionową suszarkę na pranie? Porady eksperta i wskazówki

Autor: Zosia

Robienie prania to obowiązek od którego, nie da się uciec. Elektroniczne pralko-suszarki oraz suszarki zajmują bardzo dużo miejsca, dlatego rekomendowane są do dużych łazienek (najczęściej w domach). W pozostałych przypadkach doskonale sprawdzą się suszarki pionowe, które można ustawić w dowolnym miejscu w domu.

Kobieta wieszająca pranie na suszarce

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jakie są rodzaje suszarek pionowych?
 2. jakie są zalety suszarek pionowych?
 3. na co zwracać uwagę, kupując suszarkę pionową?

Jakie są rodzaje suszarek pionowych?

Pranie wiszące na suszarce poziome

Suszarka pionowa i pozioma to najbardziej popularny i najczęściej spotykany w polskich domach rodzaj suszarki. Można zawiesić na niej pranie różnej wielkości, jest mobilna i po złożeniu łatwo przechowuje się ją np. w szafie lub za drzwiami. Pionowa suszarka na pranie to jedna z najbardziej uniwersalnych i przystępnych cenowo suszarek do ubrań. Idealnie nadaje się do mieszkań o ograniczonym metrażu.

Pionowa suszarka na pranie jest wąska, dlatego bez problemu można ją wstawić do bardzo małego pomieszczenia. Wyposażona jest w kilka składanych półek, na których można rozwieszać ubranie. Niektóre modele zawierają dodatkowo ociekacz, który chroni podłogę czy dywan przed zawilgoceniem. Większość suszarek pionowych na pranie ma również nóżki na kółkach, co sprawia, że można bez większego problemu przemieszczać ją do różnych pomieszczeń. Co ciekawe, taki rodzaj suszarki jest równie pojemny, jak suszarki poziome. Może być wystawiania także na balkon, szczególnie podczas ciepłych dni. Co więcej, istnieją modele dostosowane do montowania w ogrodzie. Pozwala to nie tylko na oszczędność miejsca, lecz także na szybsze schnięcie odzieży. Ciekawym rozwiązaniem jest suszenie bielizny i ubrań nad wanną. Do tego celu wyprodukowano niezwykle lekkie i łatwe w przenoszeniu suszarki w kształcie odwróconej litery „V”. Wybór suszarki pionowej do ubrań uzależniony jest od indywidualnych preferencji i możliwości mieszkaniowych.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli pionowych suszarek, w tym:

Polecane suszarki do ubrań
 • 399 zł
 • 469 zł
 • 119,99 zł
 • 59,99 zł
 • 119,99 zł

Zalety suszarek pionowych

Kobieta wiesza pranie na suszarce poziomej

Do największej zalety suszarek pionowych jest ich pojemność. Przy wyborze tych wielopoziomowych istnieje możliwość suszenia w tym samym czasie wielu sztuk odzieży. Co więcej, są one lekkie i mobilne, co sprawia, że można stawiać je w dowolnym miejscu w mieszkaniu. Ponadto po złożeniu można schować je w mało widocznym miejscu. Oprócz tego tradycyjna suszarka pionowa nie pobiera prądu, tak jak suszarki elektryczne, a zatem jest ekonomiczna.

Na co zwracać uwagę, kupując suszarkę pionową?

Bogaty wybór suszarek na pranie sprawia, że wybór właściwej może przyprawiać o zawrót głowy. Przed zakupem należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów, w tym na m.in. na:

 • Wielkość mieszkania/domu – jest to jeden z ważniejszych czynników, ponieważ od metrażu zależy, jaki rodzaj suszarki na pranie wybrać. Istotne jest to, aby po jej rozłożeniu nie przeszkadzała ona w codziennym funkcjonowaniu. Rodziny powinny rozważyć zakup suszarek większych, wielopoziomowych, a osoby mieszkające w pojedynkę będą zadowolone z mniejszych i bardziej kompaktowych modeli.
 • Rozmiar suszarki (po rozłożeniu) – oprócz niego należy zwrócić uwagę na to, jaki jest rozstaw pomiędzy poprzeczkami suszarki, tak aby można było suszyć na niej grubsze materiały, np. swetry, pościel lub ręczniki.
 • Wykonanie suszarki – jeżeli suszarka będzie wystawiana także na balkon czy ogród, konieczne jest, aby wykonana była z materiałów, które chronią przed korozją. Na poprzeczkach suszarki wiszą wilgotne ubrania, a zatem najlepiej, gdy jest ona skonstruowana z materiałów sztucznych lub aluminium.
 • Mobilność – część z dostępnych na rynku modeli ma nóżki wyposażone w kółka. Jest to szczególnie pomocne, jeśli na suszarce wisi duża ilość prania. Wówczas bez większego wysiłku można ją przestawić w dowolne miejsce.
 • Opcje dodatkowe – nieco droższe i bardziej rozbudowane modele wyposażone są w bardzo użyteczne elementy dodatkowe, w tym ociekacze, uchwyty na koszule lub klamerki do wieszania ciuchów.
 • Cena – przedział cenowy suszarek na ubrania mieści się w zakresie od ok. 50 (za proste modele) aż do ok. 200 złotych.

PORADA EKSPERTA

Zaleca się, aby po każdym suszeniu prania w warunkach domowych włączyć na kilka godzin pochłaniacz wilgoci (szczególnie w pokoju, w którym stała suszarka). Ochroni to pomieszczenie przed ryzykiem gromadzenia się wilgoci i powstawania np. grzybów na suficie lub ścianie.

80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link