Suszarka na ubrania – modele polecane przez klientów

Autor: Anna

Suszenie ubrań metodą tradycyjną, przez rozwieszanie, nie zawsze jest możliwe, szczególnie w małych mieszkaniach. Z kolei pralki z funkcją suszenia nie są tak wydajne, a poza tym w trakcie suszenia…nie można zrobić kolejnego prania. Dlatego warto, abyś zainteresował się suszarką do ubrań. Jeżeli dobrze wybierzesz, to Twoje ubrania będą właściwie gotowe do użytku kilka godzin od momentu zakończenia prania. Możesz nawet uniknąć prasowania niektórych ubrań lub sobie znacznie to ułatwić, jeżeli wybierzesz odpowiednią suszarkę.


Suszarka na ubrania z dużą ilością programów

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

- jakie są rodzaje suszarek na ubrania,

- na co zwrócić uwagę, wybierając suszarkę do ubrań,

- jaką suszarkę do ubrań wybrać.

Jakie są rodzaje suszarek na ubrania?

Suszarka do ubrań Samsung DV90M6200CWNa początku powinieneś zdecydować, gdzie suszarka będzie stała. Najczęściej będzie to łazienka lub pralnia. Często suszarki do ubrań są stawiane na pralce. To właśnie miejsce postawienia suszarki na ubrania definiuje, jaki model wybrać. Suszarki mogą być:

 • wolnostojące ładowane od frontu. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykorzystania górnej części suszarki jako blatu,
 • wolnostojące ładowane od góry. Sprawdzą się w małych łazienkach,
 • do zabudowy ładowane od frontu. Sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie nie masz kłopotu z otwarciem drzwiczek. Blat zabudowy będzie mógł być wykorzystany w innym celu.

Inny ważny podział to:

 • suszarki do ubrań kondensacyjne. Są to urządzenia, gdzie woda z suszenia zbiera się w specjalnym pojemniku, który musisz opróżniać. Inne rozwiązania to wbudowany system odprowadzania wody przez instalację wodną. W bardziej zaawansowanych suszarkach znajduje się pompa ciepła. Pozwala ona na pracę urządzenia w niższej temperaturze, a także zapewnia mniejsze zużycie prądu,
 • suszarki na ubrania wywiewowe (ewakuacyjne), które odprowadzają parę wodną przez instalację wentylacyjną na zewnątrz.

Ze względu na wygodę kondensacyjne suszarki do ubrań są obecnie najbardziej popularne.

WARTO WIEDZIEĆ

W nowoczesnych suszarkach do ubrań stosowane są pompy ciepła, które gwarantują wydajny i ekonomiczny system suszenia ubrań. Pompa ciepła do podgrzewania wykorzystuje czynnik termiczny (gaz), który pozwala na suszenie ubrań w niższej temperaturze. Taki sposób suszenia jest bardzo korzystny dla włókien tkanin.

Na co zwrócić uwagę, wybierając suszarkę do ubrań?

Suszarka do ubrań ładowana od frontuWybierając suszarkę do ubrań, weź przede wszystkim pod uwagę ładowność bębna, wymiary, programy, z jakich może korzystać suszarka, dodatkowe funkcje oraz klasę efektywności energetycznej.

Ładowność bębna, jaką wybierzesz, należy dopasować do ilości zwykłego prania. Warto kupić suszarkę na ubrania, która ma podobną ładowność lub nieco większą niż pojemność pralki. Wtedy całe pranie będziesz mógł od razu przełożyć do suszarki.

Wymiary suszarki do ubrań powinny pasować do wnęki lub innego miejsca w łazience. Warto też pamiętać, aby suszarka była wymiarami zbliżona do wymiarów pralki, jeśli ustawisz urządzenia jedno na drugim.

Programy w suszarce na ubrania zależą oczywiście od modelu. Warto zwrócić uwagę, aby urządzenie miało oprócz normalnego programu także skrócony. Przydatny jest także program Odświeżanie, który szybko usuwa nieprzyjemne zapachy z ubrań bez konieczności ich prania. Niektóre suszarki do ubrań mają też program niepełnego suszenia – lekko wilgotne można wysuszyć na słońcu lub bardzo łatwo uprasować.

Dodatkowe funkcje suszarek to w zależności od modelu:

 • rozpoznawanie przez suszarkę stopnia wilgotności ubrań i dostosowanie czasu suszenia,
 • funkcja opóźnionego startu pozwala na ustawienie momentu włączenia suszarki do ubrań,
 • dwukierunkowa praca bębna, dzięki czemu ubrania są mniej splątane i pogniecione,
 • system redukcji zagnieceń, który po zakończeniu suszenia wdmuchuje zimne powietrze,
 • ważenie wsadu, czyli dostosowanie czasu trwania suszenia w zależności od wagi ubrań.

Klasa efektywności energetycznej jest w przypadku suszarek do ubrań sprawą ważną, ponieważ suszarka jest energochłonna. Najlepsze suszarki mają klasę energetyczną A+++.

Polecane suszarki do ubrań
 • 309 zł
 • 79,99 zł
 • 169,99 zł
 • 269 zł
 • 529 zł

Jaką suszarkę do ubrań wybrać?

W niniejszym artykule przedstawimy 3 polecane suszarki do ubrań:

 • Electrolux EDP12074PDW ma wielkość załadunku 7 kg. Suszarka posiada czujnik wilgotności, który na bieżąco monitoruje wilgotność ubrań, dobierając odpowiedni czas suszenia oraz potrzebne zużycie prądu. Urządzenie ma funkcję Mniej zagnieceń i przywracania świeżości ubraniom np. długo leżącym w szafie,
 • Samsung DV90M6200CW to urządzenie suszące w niższej temperaturze. Dzięki temu jej efektywność energetyczna to A+++. Ma program 35 minut, by szybko wysuszy małe ilości prania. Ważna jest funkcja wykorzystywania podgrzanego powietrza, która eliminuje przykre zapachy bez użycia wody i detergentów. Suszarka do ubrań wyposażona jest w specjalnie wyprofilowany bęben o zmniejszonych otworach. Dzięki temu tkaniny są efektywnie chronione przed uszkodzeniami,
 • Candy Slim CS4 H7A1DE-S to urządzenie bardzo zaawansowane. Zastosowana pompa ciepła umożliwi wydajną i energooszczędną pracę suszarki, dzięki czemu zaoszczędzisz prąd. Gdy nie masz czasu, to skorzystasz z programu szybkiego, a ubrania wełniane wysuszysz za pomocą programu o tej nazwie. Dzięki rozluźnieniu włókien swetry będą delikatne i miękkie jak po zakupie.

Inne suszarki do ubrań możesz znaleźć w naszym sklepie.

WARTO WIEDZIEĆ

By sprawdzić stan działania niektórych suszarek na ubrania, nie musisz dzwonić po fachowca. Wystarczy smartfon i odpowiednie oprogramowanie – wykrywa on problemy i przeprowadza diagnostykę na wczesnym etapie, dostarczając szybkie i łatwe rozwiązania za pomocą aplikacji. Ponadto pozwala kontrolować urządzenie zdalnie.


Nie możesz sobie pozwolić na osobną suszarkę na ubrania? Zapoznaj się z artykułem Pralka z funkcją suszenia – najważniejsze parametry podczas wyboru.

 

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link