Suszarka do włosów – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Autor: Łukasz

Na rynku można znaleźć suszarki do włosów, które mają moc od 100 W do 2500 W lub więcej. Im większa jest moc urządzenia, tym lepsza jego wydajność, a co za tym idzie – szybciej zostaną wysuszone włosy. Na jakość urządzenia wpływa nie tylko jego moc, ale również inne parametry techniczne i funkcje dodatkowe. Jaką suszarkę warto wybrać?

Kobieta suszy długie włosy suszarką do włosów

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działa i czym się charakteryzuje suszarka
 2. jakie są rodzaje suszarek
 3. na co zwrócić uwagę podczas wyboru suszarki do włosów

Czym charakteryzuje się suszarka?

Fryzjerka z suszarką do włosów w dłoni

Podstawową cechą wyróżniającą suszarkę jest moc. To główny parametr techniczny, na jaki warto zwrócić uwagę. Wydajność urządzenia jest wyrażana w watach (W). Powinno kupować się suszarki o mocy 800 W i więcej. Wyższej jakości urządzenia oferują moc od 1200 W. Istotnym elementem jest również rozmiar suszarki. Do użytku profesjonalnego dedykowane są większe urządzenia niż te przeznaczone do domu czy używane w trakcie podróży. Ponadto każda suszarka cechuje się funkcjami dodatkowymi oraz akcesoriami, które dołączone są w zestawie.

Rodzaje suszarek

Suszarki można podzielić na trzy podstawowe rodzaje:

 • Suszarki do użytku domowego – są to standardowe urządzenia dedykowane do codziennej pielęgnacji. To najliczniejsza grupa suszarek. Poszczególne modele różnią się od siebie ceną oraz ze względu na posiadane funkcje. Coraz częściej producenci wypuszczają na rynek urządzenia, które przypominają profesjonalne wersje suszarek. Funkcje dodatkowe wspomagają pielęgnację włosów, nawet tych najbardziej wymagających.
 • Suszarki do użytku profesjonalnego – to suszarki, które charakteryzują się dużą mocą, a co za tym idzie, także wysoką wydajnością. Te profesjonalne urządzenia są bardzo wytrzymałe, a co więcej – posiadają dodatkowe funkcje, jak np. jonizacja włosa. Mają one wbudowany dłuższy przewód oraz kilka końcówek do modelowania włosów.
 • Suszarki turystyczna – to suszarki, które z powodzeniem zmieszczą się do bagażu. Są one mniejszą wersją tradycyjnych tego typu urządzeń. Charakteryzują się nie tylko mniejszym rozmiarem, ale również niższą ceną. Zwykle takie suszarki do włosów mają mniejszą moc, lecz są bardzo praktyczne.
 • 249 zł
 • 99,99 zł
 • 229 zł
 • 399 zł
 • 219 zł

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru suszarki?

Fryzjerka susząca klientce włosy suszarką

Podczas zakupu suszarki do włosów przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na moc urządzenia. Jak już zostało wspomniane, jest ona wyrażana w watach (W). Wysoka moc urządzenia świadczy o maksymalnej prędkości nadmuchu. Prościej ujmując: im większa wydajność urządzenia, tym szybciej uda się wysuszyć włosy. Duża moc suszarki to jeden z czynników, który podnosi jej wartość. Najlepiej będzie zainwestować w dobre urządzenie, które poradzi sobie z niesfornymi lub długimi włosami.

Regulacja temperatury i prędkości nadmuchu to kolejny czynnik, na który dobrze zwrócić uwagę podczas wyboru urządzenia. Regulacja temperatury nawiewu to istotna funkcja, w którą powinny zostać wyposażone wszystkie urządzenia. Pozwala ona dopasować poziom ciepła do rodzaju włosa lub wykonywanej czynności. Regulacja dotyczy również mocy strumienia, co pozwala na ustawienie słabszego lub mocnego nadmuchu suszarki.

Funkcje dodatkowe urządzenia to atuty, które przemawiają za kupnem danej suszarki. Niemal standardem jest zimny nawiew, który aktywuje się za pomocą dodatkowego przycisku.

 • Zimne powietrze jest szczególnie przydatne, kiedy po ułożeniu włosów użytkownik chce zakończyć ich stylizację. Zamyka ono łuski włosa, a całość fryzury staje się gładka i pełna blasku.
 • Jonizacja – ciepłe powietrze sprawia, że poprzez wysoką temperaturę na włosach powstają dodatnio naładowane ładunki elektryczne, czyli kationy. Specjalne mechanizmy w suszarce uruchamiają proces jonizacji, czyli wytwarzanie ładunków ujemnych, które neutralizują ładunki dodatnie powstałe na skutek suszenia. Mówiąc prościej, włosy lepiej się układają, są lśniące i gładkie. Jonizacja skutecznie walczy z efektem napuszonych i naelektryzowanych kosmyków.
 • Często w zestawie z suszarką producenci dołączają nakładki modelujące i akcesoria, które przydają się do wykonywania pięknej fryzury.
 • Dyfuzor – to duża nakładka, która jest wyposażona w długie i krótsze wypustki. Dyfuzor nie tylko służy do unoszenia włosów u nasady, ale również do tworzenia loków i pielęgnacji włosów kręconych.
 • Nasadka prostująca – jak sama nazwa sugeruje, nasadka ta wspomaga prostowanie i wygładzanie włosów podczas suszenia.
 • Koncentrator – to akcesorium, które występuje w każdym zestawie. Ma za zadanie skupić mocno strumień powietrza i kierować je w wybrane miejsce przez wąską szczelinę. Takiej nasadki używa się to modelowania przy pomocy szczotki.
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
80% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link