Suszarka do butów narciarskich i łyżew – jak łatwo skrócić suszenie

Autor: Piotr

Nawet najlepsze buty narciarskie czy łyżwy nie zapewniają 100-procentowej ochrony przed przemoczeniem. Jest ono nieuniknione w trudnych warunkach. Przemoczone buty narciarskie, snowboardowe czy łyżwy niełatwo wysuszyć. Zwykle jest to bardzo czasochłonny, męczący proces. Suszarka do butów jednak będzie w stanie go znacznie skrócić. Jakie są zalety takiego urządzenia?

Nogi narciarza z założonymi butami narciarskimi

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. czym jest suszarka do butów narciarskich i łyżew
 2. jakie są zalety suszarek do butów
 3. jaką suszarkę wybrać

Suszarka do butów – czy warto?

Kobieta jeżdżąca na nartach w butach narciarskich

Jazda na nartach, snowboard czy łyżwiarstwo to sporty dające dużo satysfakcji. Można znaleźć też negatywne ich strony. Jedną z nich są przemoczone buty, co niestety zdarza się często. Śnieg przyczepia się do obuwia, a wraz ze wzrostem temperatury topi się i powoduje przemakanie. Proces suszenia potrafi być bardzo długi i męczący, ponieważ nie jesteśmy wtedy w stanie wygodnie korzystać z obuwia. Co w takiej sytuacji zrobić?

Warto wtedy zwrócić uwagę na suszarkę do butów narciarskich i łyżew. Takie urządzenie umożliwia znaczne skrócenie czasu suszenia oraz jest dobrym sposobem na trzymanie obuwia. To świetne rozwiązanie dla osób, które regularnie bywają w miejscach, gdzie panują trudne warunki. Suszarka do butów jest także dużo lepsza dla samego obuwia. Suszenie na kaloryferze może prowadzić do szybkiego rozklejania materiału. Korzystając z odpowiedniej suszarki, możemy temu zapobiec.

Suszarka do butów narciarskich i łyżew to stosunkowo proste urządzenie. Składa się z dwóch końcówek, które podłączamy za pomocą kabla do kontaktu. Końcówki umieszcza się głęboko w butach lub łyżwach, po czym należy podłączyć zasilanie. Wtedy rozpoczyna się proces suszenia. Jest on zbliżony do suszenia włosów, lecz różni się tym, że nie musimy trzymać urządzenia. Wystarczy włączyć suszarkę do butów i pozostawić aż cała wilgoć odparuje. Nie wpływa to negatywnie na obuwie.

Polecane akcesoria sezonowe
 • 249 zł
 • 24,99 zł
 • 249 zł
 • 69,99 zł
 • 579 zł

Jaką suszarkę wybrać?

Mężczyzna zakładający buty narciarskie na śniegu

Aby wybrać jak najlepsze urządzenie, musimy kierować się kilkoma istotnymi aspektami. Co powinna zawierać dobra suszarka do butów narciarskich i łyżew?

 • Atest i zasilanie

Dobre urządzenie powinno posiadać atest, dzięki któremu będziemy mieć pewność, że nie uszkodzi butów oraz nie popsuje się ze względu na dużą wilgoć. Dodatkowo należy wybrać odpowiedni rodzaj zasilania. Może to być wtyczka europejska lub inne. Na rynku znajdziemy też takie zasilane kablem USB czy zapalniczką samochodową.

 • Budowa

Suszarka do butów narciarskich i łyżew może mieć różną budowę. Na rynku są rozwiązania wyposażone w 2 bolce, na które nakłada się buty, ale zajmują one więcej miejsca i są droższe. Bardziej ekonomiczne urządzenia mają 2 końcówki, które wkładamy bezpośrednio do buta.

 • Wentylator

Niektóre modele są wyposażone w wentylator. Dzięki niemu ciepłe powietrze rozprzestrzenia się szybciej i lepiej. Należy jednak pamiętać, że takie suszarki do butów narciarskich generują pewien hałas. Musimy upewnić się, że nie będzie on na zbyt wysokim poziomie, aby wygodnie korzystać z suszarki.

 • Termostat

Dobrze zwrócić uwagę na to, czy dana suszarka do butów go posiada. Jest on niesamowicie przydatny, ponieważ można w ten sposób ustawić odpowiednią temperaturę suszenia. Pozwoli nam to korzystać z różnych rodzajów obuwia bez obaw o ich zniszczenie.

 • Wyświetlacz

Jest on implementowany do droższych modeli. Pokazuje w czytelny sposób wybrany tryb i temperaturę suszenia.

Na rynku znajdziemy również kilka różnych rodzajów suszarek do butów. Który będzie najlepszy?

 • Suszarki z ozonowaniem – ich dodatkową zaletą jest odkażanie obuwia. Ozon niszczy chorobotwórcze drobnoustroje – można w ten sposób zapobiegać grzybicy. Buty zdezynfekowane nosi się też po prostu przyjemniej. Niestety minusem takiego rozwiązania jest zdecydowanie wyższa cena.
 • Suszarki z lampą UV – taki komponent zainstalowany w suszarce również pozwala na niszczenie bakterii. Jest to jednak mniej wydajne niż suszarka z ozonowaniem, ponieważ gaz bez problemu się rozprowadza i dociera w każdy zakamarek buta. Takie urządzenia są ponadto zdecydowanie droższe od tradycyjnych.
 • Suszarki z nadmuchem – takie urządzenia posiadają specjalne wentylatory. Generują dodatkowy hałas, lecz działają bardzo wydajnie. Suszenie jest znacznie szybsze dzięki rozdmuchiwaniu ciepłego powietrza. Urządzenia tego typu są jednak większe niż tradycyjne suszarki, co należy wziąć pod uwagę.
 • Naścienne suszarki – to tradycyjne urządzenia, ale z możliwością wygodnego montażu na ścianie.

Praktyczne porady

Suszarki do butów narciarskich i łyżew oraz inne przydatne przy sportach zimowych akcesoria można znaleźć tutaj. Czy warto kupić takie urządzenie? Nie jest ono oczywiście tak istotne jak kask, narty czy snowboard, aczkolwiek sprawia, że uprawianie sportu stanie się wygodniejsze. Sencor SDS 8540 to jedna z najprostszych suszarek do butów i można ją dostać już za 60 złotych. Nie jest to duży wydatek za znaczne skrócenie czasu suszenia obuwia. Ten model charakteryzuje się standardową budową z dwoma końcówkami, które wkłada się do butów. Czas suszenia to około 4–6 godzin, w zależności od zawilgocenia. Za tak niską cenę warto ułatwić sobie życie.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link