Suszarka do butelek i smoczków – zadbaj o zdrowie dziecka

Autor: Grzegorz

Butelki i smoczki dziecka należy bardzo często i dokładnie myć i wyparzać. Bakterie mogą być bowiem dużym zagrożeniem dla tak młodego organizmu. Wycieranie ich ściereczką czy ręcznikiem może powodować pozostawanie małych kłaczków. Da się jednak temu zapobiegać. Wystarczy zainwestować w odpowiednią suszarkę do butelek i smoczków. Jaką wybrać i dlaczego warto to uczynić?

Zielono biała suszarka do butelek i smoczków z naczyniami które się suszą

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jakie są zalety suszarek do butelek i smoczków;
  2. jak wybrać odpowiednią suszarkę;
  3. jakie są przykładowe, warte uwagi modele.

Dbaj o bezpieczeństwo i higienę dziecka

Przegotowujące się smoczki w garnku z wodą

Dokładne mycie i wyparzanie butelek i smoczków jest niesamowicie istotne. Zdrowie dziecka jest często zagrożone przez liczne bakterie, które w ten sposób możemy zlikwidować. Ale trzeba pamiętać także o suszeniu. Dlaczego? Gdy wycieramy butelki ściereczką czy ręcznikiem, to mogą one pozostawić drobne kłaczki lub różne bakterie, gdyż są używane kilkukrotnie. W prosty sposób można ułatwić sobie suszenie oraz lepiej zadbać o zdrowie malucha. Wystarczy zainwestować w odpowiednią suszarkę do butelek i smoczków, tak aby nie zajmowały one zbyt dużo miejsca na standardowej suszarce w kuchni.

Bakterie mogą się mnożyć w użytych butelkach zaraz po spożyciu pokarmu. Mycie jest zatem nieuniknione. Dlatego warto zaopatrzyć się w kilka sztuk, żeby mieć zapas sterylnych pojemników na cały dzień. Noworodek je nawet kilkanaście razy w ciągu doby, więc jest to niezwykle istotne. Nie można podawać mleka w brudnych lub mokrych butelkach. Po umyciu należy je wysuszyć, co często zajmuje dość dużo miejsca. Wielu producentów oferuje z tego powodu różne modele suszarek przeznaczonych specjalnie dla butelek, smoczków i innych “narzędzi” potrzebnych dziecku. To niezwykle przydatne i wygodne rozwiązanie. Pozwala na wyznaczone miejsce, w którym są wszystkie buteleczki, łyżeczki czy smoczki dla malucha. W ten sposób nie ma niepotrzebnego kuchennego bałaganu.

Badania udowodniły, że zlew kuchenny jest jednym z najniebezpieczniejszych miejsc w domu pod względem występowania bakterii. Podobnie wygląda sytuacja z suszarkami kuchennymi, gdzie przechowujemy naczynia. Ciągła wilgotność wspiera szybki rozwój bakterii. Dbając o swoją pociechę, trzeba na to zwracać uwagę. Młody organizm jest niezwykle wrażliwy na różne choroby, które są dodatkowo dla niego dużo groźniejsze. Z tych powodów odpowiednie mycie, wyparzanie i suszenie w miejscach do tego przeznaczonych jest tak istotne.

Wraz z pojawieniem się dziecka, niezwykle ważne jest zagospodarowanie właściwego miejsca na naczynia. Suszarka do butelek znacznie to ułatwi. Musimy przy tym pamiętać, aby również nie była ona umieszczona w bardzo wilgotnym miejscu, które może sprzyjać rozwojowi bakterii.

  • 69,99 zł
  • 139,99 zł
  • 79,99 zł
  • 22,99 zł
  • 169,90 zł

Jak zadbać o higienę butelek i smoczków?

Smoczki i butelki w sterylizatorze

Należy pamiętać o kilku istotnych aspektach w temacie higieny naczyń przeznaczonych dla niemowlaków. Dbając o zdrowie malucha, nie można pozwolić sobie na potencjalne niedopatrzenia, ponieważ jest on bardzo podatny na bakterie, wirusy i inne zagrożenia.

Jedną z najważniejszych zasad jest dokładne i częste mycie butelek i smoczków. Najlepiej używać do tego specjalnego płynu i szczotki do butelek. Powinno się to oczywiście robić ręcznie, lecz jeżeli producent dopuszcza mycie butelek w zmywarce, trzeba po takim zabiegu sprawdzić, czy nie pozostały w niej resztki pokarmu.

Oprócz mycia, bardzo istotna jest także dokładna sterylizacja. Dzięki temu na powierzchni naczyń nie rozwijają się niepożądane bakterie czy grzyby. Zaleca się sterylizowanie butelek i smoczków do 6. miesiąca życia dziecka. Jeżeli jednak maluch jest niezwykle wrażliwy na choroby układu pokarmowego, można ją stosować dłużej. Sterylizacja butelek jest zasadniczo prosta. Można skorzystać z wrzątku, specjalnego urządzenia lub mikrofalówki.

Po myciu czy sterylizacji we wrzątku, należy odpowiednio wysuszyć naczynia w miejscu do tego przeznaczonym. Suszarki do butelek i smoczków sprawdzą się idealnie, ponieważ samoczynne suszenie jest najbardziej zalecane.

Suszenie naczyń

Wielu rodziców pamięta o dokładnym myciu czy sterylizacji. Natomiast bardzo często zapomina się o konieczności pozostawienia naczyń do samoczynnego wysuszenia. Wycieranie może pozostawić drobne zanieczyszczenia lub bakterie. Nie zaleca się jednak suszenia na zwykłej suszarce, gdzie przechowujemy naczynia. Dlaczego? Wilgoć sprzyja namnażaniu się bakterii. Jeśli chcemy zadbać o zdrowie malucha, suszarka do butelek będzie odpowiednim rozwiązaniem.

Na rynku jest obecnie wiele takich produktów, przy czym należy wybrać ten właściwy zależnie od tego, czego potrzebujemy. Zwykle różnią się one po prostu wielkością. Im więcej naczyń czy smoczków posiadasz, tym większa suszarka powinna znaleźć się w Twoim domu.

Suszarki do butelek są zwykle bardzo tanie i niewielkie, lecz niesamowicie przydatne. Warto zwrócić uwagę na przykład na BabyOno 071/02. To mała, kompaktowa suszarka, którą bardzo łatwo utrzymać w czystości. Można ją nawet włożyć bez problemu do zmywarki, jeżeli będzie taka potrzeba. Jest wykonana z bezpiecznego materiału oraz pasuje do wszystkich rodzajów butelek. Kiedy przestaniesz korzystać z buteleczek, można jej używać jako suszarki na filiżanki, kubki i szklanki. Jej cena to mniej niż 20 złotych, a zatem naprawdę warto ją kupić.

Inny ciekawy model suszarki do butelek i smoczków to BabyOno 1071/01. Cena jest tu podobna do poprzedniej. Charakteryzuje ją ciekawy kształt oraz możliwość składania, kiedy nie jest potrzebna. Umożliwia to wygodne przechowywanie. Nie zajmuje tak dużo miejsca, przez co komfortowo się z niej korzysta. Jest kompatybilna z wszystkimi butelkami i można jej również używać jako suszarki do szklanek i kubków.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link