Data publikacji: 23 czerwca 2020
Autor: Joanna
ARTYKUŁ - PORADNIK

Jaki subwoofer i wzmacniacz do 500 zł? Porady i przegląd modeli

Poleć znajomemu Drukuj

Sprzęt audio należy do kategorii urządzeń, których jakość można ocenić praktycznie od samego początku użytkowania. Subwoofer i wzmacniacz do 500 zł może nie gwarantować najwyższej jakości dźwięku, jednak dobierając odpowiedni model, użytkownik może wybrać najlepszą dla siebie opcję.

Głośniki i subwoofer

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. czym jest subwoofer
  2. czym jest wzmacniacz
  3. jaki zestaw wybrać

Czym jest subwoofer?

Głośniki z subwooferem w bagażniku samochodowym

Subwoofer to kompletny wzmacniacz lub głośnik niskotonowy, który może odtwarzać niskie częstotliwości, zwane sub-basami i basami. Produkty konsumenckie mają normalny zakres częstotliwości wynoszący od 20 do 200 Hz. Subwoofer składa się z jednego, dwóch lub więcej głośników niskotonowych zamontowanych w obudowie wzmacniacza. Często wykonany z drewna, może wytrzymać ciśnienie powietrza i oprzeć się deformacji. Obudowa subwoofera jest dostępna w różnych wersjach, w tym z bass-refleksem z otworem wentylacyjnym lub portem. Pasywny subwoofer jest wyposażony w obudowę i sterownik subwoofera. W przeciwieństwie do aktywnego subwoofera z wbudowanym wzmacniaczem, pasywny subwoofer powinien mieć zewnętrzny wzmacniacz dla potrzeb zasilania.

Subwoofery są podłączone do odbiornika audio lub przedwzmacniacza. Odbiornik wysyła sygnały niskiej częstotliwości (zwykle od 20 Hz do 100 Hz), odnoszące się do ścieżek dźwiękowych jako efekty niskiej częstotliwości (LFE), przez prąd elektryczny do subwoofera. Ten z kolei wzmacnia prąd i przekształca go w dźwięk za pomocą cewki magnetycznej, która powoduje wibracje stożka głośnika. Wibracje te powodują, że fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości są wysyłane przez powietrze.

Sygnały niskiej częstotliwości nie są kierunkowe, tak jak wyższe częstotliwości. Oznacza to, że słuchacz ma większą elastyczność w ustawianiu subwoofera, w przeciwieństwie do lewego i prawego głośnika, który jest bardzo wrażliwy na umieszczenie i na ogół musi być skierowany na pozycję odsłuchu. Subwoofer można przenosić w zależności od układu pomieszczenia. Eksperymenty z różnymi pozycjami mogą również pomóc w ustaleniu najlepszej lokalizacji dla jakości dźwięku.

Proponowane produkty:
Magnat Monitor Supreme Sub 302A (czarny) + kabel Oehlbach Easy-Connect <%– –%>
M-Audio HRS-SUB 750 Q (piano cream) <%– –%>
Magnat Monitor Supreme II Sub 202A (czarny) + kabel Oehlbach Easy-Connect <%– –%>
Yamaha NS-SW700 <%– –%>
Bose Bass Module 500 <%– –%>

Czym jest wzmacniacz?

Wzmacniacz

Wzmacniacze słabego sygnału są stosowane przede wszystkim w odbiornikach bezprzewodowych. Są również stosowane w przetwornikach akustycznych, odtwarzaczach taśm audio i odtwarzaczach płyt kompaktowych. Wzmacniacz słabego sygnału jest przeznaczony do radzenia sobie z wyjątkowo małymi sygnałami wejściowymi, w niektórych przypadkach mierząc tylko kilka nanowoltów. Wzmacniacze takie muszą generować minimalny szum wewnętrzny, jednocześnie zwiększając napięcie sygnału o duży współczynnik. Najbardziej skutecznym urządzeniem do tego zastosowania jest tranzystor polowy. Specyfikacją oznaczającą skuteczność wzmacniacza o słabym sygnale jest czułość, definiowana jako liczba mikrowoltów na wejściu sygnałowym, które wytwarzają pewien stosunek wyjściowego sygnału do wyjściowego szumu (zwykle 10 do 1).

Dwa ważne zagadnienia dotyczące wzmocnienia mocy to moc wyjściowa i wydajność. Moc wyjściowa jest mierzona w watach lub kilowatach. Wydajność to stosunek mocy wyjściowej sygnału do całkowitej mocy wejściowej (moc wymagana przez zasilacz lub akumulator). Ta wartość jest zawsze mniejsza niż 1. Zazwyczaj jest wyrażana w procentach. W zastosowaniach audio wzmacniacze mocy mają wydajność od 30 do 50 procent. W bezprzewodowych przekaźnikach i nadajnikach emisyjnych wydajność wynosi od około 50 do 70 procent. We wzmacniaczach mocy hi-fi zniekształcenie jest również ważnym czynnikiem. Jest to miara stopnia, w jakim fala wyjściowa jest wierną replikacją fali wejściowej. Im niższe zniekształcenie, tym lepsza jakość dźwięku wyjściowego.

Jaki subwoofer i wzmacniacz do 500 zł?

Podobnie jak w przypadku wielu innych urządzeń, dobór subwoofer i wzmacniacz do 500 zł w dużej mierze jest subiektywną decyzją. Dla jednego użytkownika oferowana przez taki zestaw jakość będzie w zupełności wystarczająca, zaś dla drugiego będzie stanowić jedynie wyznacznik tego, o czym powinien pomyśleć, aby wzbogacić swój sprzęt audio.

Na rynku trudno znaleźć odpowiednie urządzenia, które można skompletować w zestaw. Chcąc nabyć subwoofer i wzmacniacz do 500 zł trudno będzie uzyskać odpowiednio zadowalającą jakość dźwięku, co jednak nie oznacza, że nie jest to możliwe. W celu poprawy dźwięku w swoim samochodzie użytkownicy mogą postawić na wzmacniacze Pioneer GM-A3702 lub Hertz HCP 2 i szukać odpowiedniego dla nich subwoofera. Przekraczając nieco tę kwotę, dobrym wyborem jest aktywny model Yamaha NS-SW050 z mocą znamionową 50 W i pasmem przenoszenia 28 - 200 Hz.

Osoby, które jednak nie są pewne wyboru odpowiedniego zestawu audio, powinny skonsultować się ze sprzedawcą lub fachowcem, który z pewnością doradzi w wyborze najlepszego subwoofera i wzmacniacza do 500 zł.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Podziel się: Dodaj do Facebooka Wrzuć na Twittera Pinterest
Poleć znajomemu
Drukuj

Porady dotyczące wyboru sprzętu


Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego, jak wybrać i co wybrać. Kupno pralki, telewizora czy laptopa stanie się łatwiejsze dzięki zawartym tutaj informacjom i poradom. Także porady video! Wybierz odpowiednią kategorię tematyczną i dowiedz się więcej przed dokonaniem zakupu.
Prezentujemy porady i wskazówki dotyczące tego co wybrać i jak wybrać.
Przejdź na stronę główną porad dotyczących wyboru sprzętu

Pokaż artykuły

według kryteriów
Pokaż wybrane artykuły

Poinformuj

nas o czym powinniśmy napisać Wyślij
Ostatnio
dodane artykuły
 Zestawy kina domowego różnią się parametrami i elementami. Jaki sprzęt wybrać oraz na co zwrócić uwagę?
Zobacz więcej   
 Odpowiednie akcesoria do parownicy są niezbędne w procesie sprzątania.
Zobacz więcej   
 Chcąc nabyć najbardziej podstawowy sprzęt grający, subwoofer i wzmacniacz do 500 zł może stać się całkiem niezłą opcją.
Zobacz więcej   

Znajdź nas

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów