Jaką moc powinien posiadać subwoofer aktywny? Jaki model wybrać?

Autor: Marcin

Aby sprzęt audio dawał użytkownikowi jak najwięcej radości, musi być odpowiednio dobrany do posiadanych warunków. W zależności od tego, jak duży jest pokój, decyzja o tym, jaka moc subwoofera aktywnego będzie najbardziej odpowiednia, powinna opierać się na aspekcie dokładnej ocenie.

Ręka mężczyzny regulująca pokrętło głośności subwoofera

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak działają aktywne subwoofery
 2. jaką moc powinien mieć subwoofer aktywny
 3. jaki subwoofer aktywny wybrać

Sposób działania aktywnych subwooferów

Kobieta ustawiająca głośność subwoofera

Aby rozwiązać problem niewystarczającej mocy lub nawet innych funkcji, które mogą być nieodpowiednie dla wzmacniacza lub odbiornika, stosuje się aktywne subwoofery, niekiedy również nazywane zasilanymi. Ten rodzaj subwoofera jest niezależną konfiguracją wzmacniacza/głośnika, w której funkcje obu tych urządzeń są odpowiednio wyrównane i są zamknięte w podobnej obudowie. Daje to nie tylko efekt w postaci zdecydowanie lepszego i jakościowego dźwięku, ale także wygody w użytkowaniu. Oddzielne urządzenia rzecz jasna zajmują więcej miejsca, a w wielu przypadkach gwarantują niemal taką samą jakość, jak w przypadku aktywnych modeli.

Dodatkową korzyścią jest to, że zasilany subwoofer wymaga podłączenia kabla od procesora dźwięku przestrzennego kina domowego/wyjścia przedwzmacniacza lub wyjścia odbiornika (znanego również jako wyjście LFE lub wyjście przedwzmacniacza). Ta szczególna konfiguracja wymaga dużej mocy odbiornika i pozwala własnym wzmacniaczom zasilać głośnik wysokotonowy i głośniki średniotonowe bez jakichkolwiek trudności.

Ponieważ aktywne subwoofery zawierają wszystko, czego potrzeba do uzyskania optymalnego brzmienia basów, zwykle są one droższe niż modele pasywne. Co ważniejsze jednak, kiedy Dolby Digital 5.1 stał się standardem dla płyt DVD, ustanowiono nową normę. Dzięki pięciu głównym kanałom i kanałowi efektów niskiej częstotliwości (LFE) standard ten utorował drogę do wyznaczonego kanału basowego. Aktywne subwoofery mają tendencję do czerpania korzyści z tego wyznaczonego kanału i mogą zapewniać dźwięk wysokiej jakości z jednego urządzenia, zamiast korzystać z wielu źródeł.

Polecane subwoofery
 • 1 389 zł
 • 1 890 zł
 • 1 790 zł
 • 1 159 zł
 • 3 249 zł

Jaką moc powinien mieć subwoofer aktywny?

Profesjonalny subwoofer

Każdy, kto decyduje się na zakup subwoofera, po pewnym czasie może zacząć się zastanawiać, czy istnieje możliwość poprawienia jego basu. Często takie osoby sugerują się jedynie wielkością urządzenia, ale nie jest to najlepsza praktyka. Istnieje podział, który dokładnie przedstawia relację zakresu mocy w watach do mocy reprezentowanej w decybelach. Przedstawia się on następująco:

 • 30-39 W - 15dB,
 • 40-49 W - 16dB,
 • 50-64 W - 17dB,
 • 65-79 W - 18dB,
 • 80-99 W - 19dB,
 • 100-124 W - 20dB,
 • 125-159 W - 21dB,
 • 160-199 W - 22dB,
 • 200-249 W - 23dB,
 • 250-300 W - 24dB.

Jeśli zakup subwoofera dokonywany jest przez osobę, która zamierza go używać w pokoju o powierzchni 18 metrów kwadratowych, wówczas w zupełności wystarczający będzie urządzenie o mocy 60 W i 86dB efektywności, do łącznie daje około 104dB. Jeśli jednak pomieszczenie ma co najmniej 20 metrów, w takiej sytuacji zalecany jest model o mocy 80 W i efektywności 88dB (łącznie 107 dB). Podczas standardowego oglądania filmu czy grania na konsoli pełna moc subwoofera i tak nie jest wykorzystywana. Przesadne sterowania głośnością może natomiast doprowadzić do bólu głowy i innych nieprzyjemnych objawów.

Niemal identycznie sprawa przedstawia się w przypadku mocy subwoofera użytkowanego w samochodzie. Miłośnicy głośnej muzyki w trakcie jazdy muszą początkowo zestawić pojemność pojazdu z efektem, jaki chcą uzyskać po włączeniu urządzenia. Dopiero później zasadnym będzie decyzja o wyborze konkretnego modelu.

Jaki subwoofer aktywny wybrać?

Najbardziej tradycyjne i podstawowe modele subwooferów o mocy znamionowej 50 W to między innymi Yamaha YST-FSW050 i Yamaha NS-SW100. Pierwszy z nich odznacza się pasmem przenoszenia na poziomie 35-160 Hz, posiada Linear Port, minimalizujący szumy zewnętrzne, możliwą do uzyskania mocą muzyczną na poziomie 100 W, a także średnicą głośnika niskotonowego wynoszącą 16 cm. Drugi z kolei wyróżnia się pasmem 25-180 Hz i większą średnicą głośnika (25 cm). Za moc i głębię basu odpowiada z kolei technologia Advanced YST II, wpływająca na wrażenia odczuwalne podczas słuchania muzyki.

Klipsch R-120SW to z kolei jeden z przedstawicieli subwooferów o mocy znamionowej na poziomie 200 W i możliwej do uzyskania mocy muzycznej wynoszącej aż 400 W. Pasmo przenoszenia 29-120 Hz oraz średnica głośnika 30,5 cm dają efekt w postaci znakomitego źródła dźwięku. Jeszcze większą moc - 250 W jest w stanie wygenerować Yamaha NS-SW300. Technologia Twisted Flare Port, pasmo 20-160 Hz membrana o średnicy 25 cm to gwarancja niezwykłej głębi i basu niczym z sali kinowej. Najbardziej wymagający użytkownicy mogą z kolei postawić na model Yamaha NS-SW700. W jego przypadku za doskonałą relację dźwięku to funkcjonalności odpowiada moc na poziomie 300 W, pasmo przenoszenia wynoszące 20-160 Hz oraz 25-centymetrowa membrana.

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
Dodaj do Facebooka Kopiuj link