Subwoofer aktywny – jaki model warto wybrać?

Autor: Anna

Zestaw kina domowego jest coraz popularniejszy w naszych domach. Jednym z najważniejszych elementów wchodzących w jego skład jest subwoofer aktywny, odpowiedzialny za najwyższej jakości dźwięk. Co trzeba wiedzieć o tych urządzeniach?

Subwoofer stojący na podłodze.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. dlaczego warto kupić subwoofer do kina domowego
  2. co warto wiedzieć o subwooferach aktywnych
  3. jakie modele warto wybrać

Subwoofer – podstawowy element kina domowego

Subwoofer w bagażniku samochodu.

Jeśli chcemy zbudować samodzielnie kino domowe, to w wielu przypadkach nie będzie to prostą sprawą. Mimo wszystko, na taki krok decyduje się dużo ludzi. Dzięki wytrwałości, pomysłowi i dostępnym na rynku urządzeniom, w efekcie możemy stworzyć własny system audiowizualny, wyposażony w takie elementy, jakie chcemy. W zestawie nie powinno zabraknąć subwoofera, czyli dodatkowego głośnika, którego zadaniem jest wspomaganie odtwarzania dźwięków o ekstremalnie niskich częstotliwościach. Gdybyśmy zrezygnowali z takiego rozwiązania w naszym zestawie kina domowego, wówczas mógłby zrodzić się problem odtwarzania np. basów. Negatywnie wpłynęłoby to na całkowity efekt, z czego na pewno nie byliby zadowoleni znawcy i miłośnicy dobrej muzyki i kina.

Dlatego też, jeśli zależy nam na jakości odtwarzanego dźwięku, to warto postawić na subwoofer. Dzięki niemu w trakcie oglądania filmu będziemy mogli odnieść wrażenie, jakbyśmy byli nie w domu, lecz w sali kinowej. Komfort oglądania i wspomniany efekt to powody, dla których wiele osób podejmuje trud skonstruowania samodzielnie kina domowego. Oczywiście subwoofer w takim przypadku jest nieodłączną jego częścią. Warto więc zastanowić się, jaki subwoofer wybrać, ponieważ oferta rynku w tym segmencie jest dość bogata. Istnieje wiele rodzajów głośników. Z tego powodu dobrze jest najpierw zastanowić się nad wyborem subwoofera, a następnie dopiero przejść do tego, jak podłączyć subwoofer aktywny do amplitunera czy do wzmacniacza stereo.

Polecane subwoofery
  • 779 zł
  • 3 149 zł
  • 1 899 zł
  • 1 319 zł
  • 1 599 zł

Subwoofer aktywny – co musisz o nim wiedzieć?

Dwie kolumny głośnikowe na białym tle

Subwoofery można podzielić na modele aktywne i pasywne. Warto dokonać charakterystyki obu typów głośników, gdyż tylko poznając różnice, zobaczymy, dlaczego lepszym wyjściem będzie zakup jednego bądź drugiego typu. Nie ulega wątpliwości, że obecnie na rynku dużo popularniejsze są subwoofery aktywne. Zanim jednak dokonamy zakupu, warto sprawdzić, jakimi możliwościami dysponuje konkretne urządzenie i czy spełnia nasze oczekiwania. Trzeba wiedzieć, że subwoofer aktywny dysponuje wbudowanym wzmacniaczem. Tym samym nie będziemy zmuszeni w kolejnych krokach konstruowania kina domowego do podłączania urządzenia do innego wzmacniacza zewnętrznego. Wpłynie to bardzo pozytywnie na jakość dźwięku, szczególnie na jego głębię.

Jednym z najpopularniejszych modeli jest subwoofer aktywny estradowy. Dobra jakość uzyskanego dźwięku będzie spowodowana głównie tym, że wzmacniacz jest zawsze w bardzo wysokim stopniu dopasowany do subwoofera. Tym samym za każdym razem dysponujemy produktem o najwyższych proporcjach i jakości. Panuje przekonanie, że subwoofer aktywny do kina domowego jest dużo lepszym rozwiązaniem niż pasywny. Ta teza ma potwierdzenie w praktyce, a powodem jest wbudowany wzmacniacz, dający dużo lepszy dźwięk. Warto wiedzieć, że subwoofery aktywne są gotowe do działania nawet bez głównych głośników. Dzięki temu możemy ustawić je praktycznie w najbardziej wygodnym dla nas miejscu. Subwoofer aktywny do domu to zatem gwarancja najwyższej jakości dźwięku, jaki będziemy słyszeć. Sprawi on, że będziemy na pewno zadowoleni z efektu i to bez względu na to, jaki konkretnie model wybierzemy. Jednak oczywiście parametry urządzenia są ważne, ponieważ dobiera się je głównie do powierzchni pomieszczenia, w którym ustawiamy zestaw kina domowego.

Jaki subwoofer aktywny wybrać do naszego kina domowego?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu subwoofera aktywnego, warto zwrócić uwagę na kilka kryteriów i parametrów. Przy zakupie urządzenia z całą pewnością istotna będzie jego konstrukcja.

Na rynku są dostępne tego typu urządzenia w wariancie otwartym (posiadające port bass-reflex) i zamkniętym (bez portu bass-reflex). Ważnym parametrem jest moc poszczególnych subwooferów aktywnych. Bardzo często przy wyborze sprzętu elektronicznego kierujemy się zasadą, że im większa moc urządzenia, tym jest ono lepsze. W przypadku subwooferów aktywnych powinniśmy uwzględnić wielkość pomieszczenia. Zbyt mocny subwoofer w małym pomieszczeniu okaże się nietrafionym zakupem. Dla wielu osób znaczenie ma także wygląd urządzenia. Obecne trendy w produkcji sprawiają, że subwoofery z powodzeniem mogą być ozdobą wnętrza pomieszczenia, idealnie się do niego komponując. Dla wielu osób przy zakupie liczy się też nazwa producenta i cena. Godnym polecenia subwooferem aktywnym jest Yamaha NS-SW100 w kolorze czarnym o mocy 50 W. Jeśli potrzebujemy urządzenia o większej mocy, to warto zdecydować się na Klipsch R-120SW. Sprawdzonymi subwooferami aktywnymi są także: Yamaha NS-SW700, Dali SUB E-12 F (orzech) i Wilson SUB-10 (czarny).

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link

Twój osobisty doradca w każdej chwili do dyspozycji

połączenie interaktywne

Razem z doradcą będziesz widzieć ten sam ekran serwisu, produkty i informacje o nich.

Zgodnie z regulaminem i polityką prywatności

TAK DBAMY O TWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.
Więcej informacji o bezpieczeństwie

 
Doradca nie będzie widział Twoich danych, haseł czy informacji o płatnościach.

 
Doradca nie będzie widział innych Twoich otwartych zakładek ani programów