Strzyżenie maszynką – jakie urządzenie wybrać?

Autor: Piotr

Strzyżenie maszynką nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Maszynek używa się nie tylko w salonach fryzjerskich. Mężczyźni o krótkich fryzurach mogą ostrzyc się sami w zaciszu własnego domu lub poprosić o pomoc kogoś bliskiego. Sprawdź, jaką maszynkę do samodzielnego strzyżenia warto wybrać.

Mężczyzna strzyże sobie włosy przeglądając się w lustrze

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

 1. jak można wykorzystać maszynkę do strzyżenia w domu
 2. na co zwrócić uwagę przy wyborze maszynki do strzyżenia
 3. jaką maszynkę do strzyżenia wybrać

Strzyżenie maszynką w domu – czy to możliwe?

Zbliżenie na maszynkę do strzyżenia oraz komplet nakładek

Strzyżenie maszynką do włosów wymaga wprawy. Nie bez powodu kolejki do dobrych fryzjerów są długie. Dzięki doświadczeniu wprawnie posługują się oni zarówno nożyczkami, jak i maszynkami do strzyżenia. Jeśli nie posiadasz wrodzonego talentu, raczej nie będziesz w stanie władać strzyżarką tak lekko, jak zawodowi fryzjerzy, ale nie oznacza to, że strzyżenie w zaciszu własnego domu jest zupełnie niemożliwe.

Maszynki do strzyżenia można wykorzystać do amatorskiego ścinania włosów o ile fryzura, którą chcesz stworzyć, będzie krótka. Maksymalna długość włosa, jaką można uzyskać, używając nakładki na maszynkę, to mniej więcej 35 mm (czasami zdarzają się wyjątki, jak np. Remington Alpha HC5150 z regulacją zakresu długości strzyżenia od 1 do aż 45 mm). W związku z tym amatorskie strzyżenie maszynką to nie tylko skracanie włosów. Możesz też, korzystając z nakładek, bez problemu cieniować boki i tył, tworząc w ten sposób atrakcyjną fryzurę. Natomiast jeśli zdecydujesz się na zakup wielofunkcyjnego trymera, takiego jak Philips Multigroom MG7785/20 z 18 różnymi nakładkami, możesz dodatkowo modelować zarost, a także usuwać włosy z dowolnej części ciała.

Maszynka do strzyżenia – jakie parametry są istotne?

Przeglądając ofertę maszynek do strzyżenia, można łatwo zauważyć, że znacznie się od siebie różnią – nie tylko ceną, lecz także funkcjonalnością. Strzyżenie maszynką będzie znacznie prostsze, jeśli dysponujemy urządzeniem dobrej jakości. Najważniejsze parametry wpływające na funkcjonalność i wytrzymałość maszynki do strzyżenia, to:

 • Rodzaj zasilania – maszynki do strzyżenia i trymery można podzielić na sieciowe, czyli działające po podłączeniu do źródła prądu, akumulatorowe, z wbudowaną baterią, którą przed strzyżeniem trzeba naładować, i sieciowo-akumulatorowe, łączące oba te rozwiązania (na przykład RAVEN EST001). Najpraktyczniejsze wydają się te ostatnie, gdyż można pracować nimi zarówno bezprzewodowo, jak i na kablu. Niemniej jednak największą popularnością cieszą się urządzenia strzygące zasilane za pomocą akumulatora, jak chociażby Philips Multigroom MG7735/15.
 • Różnorodność nasadek i szeroki zakres regulacji długości strzyżenia – im więcej nakładek ma maszynka, tym więcej możliwości daje. Jeśli chcesz wykorzystywać urządzenie także do innych czynności (na przykład usuwania włosów z nosa i uszu), zestaw wielofunkcyjny, taki jak Philips Multigroom (Seria 5000) MG5720/15, będzie prawdopodobnie najlepszym wyborem.
 • Moc urządzenia – maszynki do strzyżenia o małej mocy mogą nie radzić sobie z cięciem grubych i gęstych włosów. Przy wyborze sprzętu warto to uwzględnić.
 • Wykonanie – tanie urządzenia o aluminiowych ostrzach i obudowach z cienkiego plastiku nie posłużą zbyt długo. Jeśli sprzęt ma być wykorzystywany często, lepiej na nim zbytnio nie oszczędzać. Przykładem dobrze wykonanej maszynki do strzyżenia jest Braun HC5030.
 • 139 zł
 • 249 zł
 • 299 zł
 • 119 zł
 • 199 zł

Strzyżenie maszynką – jakie urządzenie warto wybrać?

Trzy maszynki do strzyżenia wiszą na hakach

Wybór odpowiedniej maszynki do strzyżenia nie powinien być problematyczny. Wystarczy określić, jaka funkcjonalność jest tą pożądaną i wybrać urządzenie, które najlepiej będzie odpowiadać na stawiane mu wymagania.

Jeśli zamierzasz wykorzystywać maszynkę do strzyżenia sporadycznie, masz miękkie włosy i nie chcesz podejmować się skomplikowanego cieniowania fryzury, prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie niedrogi, popularny model, na przykład Philips QC5115/15.

Dla osób szukających urządzenia bardziej uniwersalnego, którym będzie można ściąć włosy i zarost, a także z jego pomocą łatwo pozbyć się włosów z nosa oraz uszu, dobrym wyborem będzie zestaw wielofunkcyjny, taki jak Philips Multigroom (Seria 3000) MG3730/15.

Natomiast osoby ceniące sobie jakość, wytrzymałość oraz potrzebujące urządzeń o dużej mocy, powinny wybrać maszynkę, która da im pełny komfort użytkowania. Przykładem takiego sprzętu jest Philips Hairclipper HC9450/15, o tytanowych ostrzach i funkcji turbo, która przydaje się przy cięciu gęstych i grubych włosów.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link