Statyw i stolik pod projektor – jak dokonać właściwego wyboru?

Autor: Grzegorz

Dobrej jakości projektor jest w stanie zastąpić telewizor. Zajmuje znacznie mniej miejsca i gwarantuje o wiele ciekawszy efekt obrazu. Warto jednak pamiętać, aby w pokoju, w którym chcemy go postawić, znajdowała się w miarę duża, biała lub kremowa ściana. Mamy wówczas gwarancję lepszej jakości wyświetlanego obrazu. Aby jednak był on stabilny, konieczne jest zainwestowanie w odpowiedni statyw lub stolik, na którym położy się sprzęt.

Biały projektor stoi na stoliku w sali konferencyjnej

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  1. jak dobrać stolik lub statyw pod projektor
  2. jak ustawić projektor
  3. na jakie parametry projektora zwrócić uwagę

Jak dobrać statyw lub stolik pod projektor?

BIały projektor na stoliku - widok z tyłu

Mobilny, ale stabilny statyw lub stolik pod projektor jest konieczny w momencie, gdy nie chcemy montować sprzętu w jednym miejscu, np. przy suficie. Może się bowiem okazać, że pewnego dnia zaistnieje konieczność jego przeniesienia lub zabrania ze sobą na wyjazd czy imprezę. Warto być wówczas pewnym, że urządzenie będzie stało stabilnie i bezpiecznie, bez wpływu na jakość obrazu. Kupując akcesoria do projektora, trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów.

Pierwsze, co powinno się ustalić, to wysokość stolika. Warunkiem koniecznym jest posiadanie przez stolik regulacji wysokości. Wtedy użytkownik może w dowolny sposób decydować o tym, z jakiej pozycji najwygodniej będzie oglądać film, zdjęcia czy serial. Im więcej możliwości konfiguracji, tym lepiej. Najnowsze statywy i stoliki można złożyć nawet do niewielkich rozmiarów, co sprawia, że znacznie łatwiej je ze sobą przewozić.

Nie mniejsze znaczenie ma jakość wykonania statywu czy stolika pod projektor. Najlepiej jest, gdy są wykonane z tworzyw sztucznych, innych niż plastik. Polecanymi modelami są np. LogiLink BP0067 lub LogiLink BP0069. Gdy tworzy go mocna konstrukcja, ma się pewność, że stolik nie będzie kołysał się na boki ani uginał pod ciężarem projektora. Wybierając akcesorium pod projektor, konieczna będzie również znajomość jego wagi.

Wiele modeli stolików pod projektor jest wyposażonych w więcej niż jedną półkę. Znajdują się one na różnej wysokości i można regulować ich orientację przestrzenną. Poza projektorem można na nich umieścić laptop. Dzięki takiej regulacji projektor da się ustawić w dowolnym kierunku. Wygodnie jest, gdy stolik ma kółka. Ułatwia to jego transport z miejsca na miejsce.

Stoliki pod projektor nie są drogie. Średni ich koszt wynosi ok. 300 złotych. Taki wydatek to gwarancja bezpieczeństwa projektora przez wiele lat.

  • 329 zł
  • 99,99 zł
  • 349 zł
  • 239 zł

Jak ustawić projektor?

Nowoczesny projektor wyświetlający obraz

Najczęstszym pytaniem, jakie zadają sobie właściciele projektora, jest to dotyczące jego ustawienia w pewnej odległości od ściany. Ile powinna ona wynosić? Wiele zależy od samego modelu sprzętu. Jest to także uwarunkowane od tego, jakiej przekątnej obraz chcemy uzyskać. Optymalna odległość wynosi ok. 2,6 metra dla obrazu 80-calowego. Najczęściej dokładne instrukcje umieszczane są na ulotce od producenta. Jest to tzw. współczynnik projekcji.

Najważniejsze parametry projektora

Wybór projektora multimedialnego nie musi być trudny. Wystarczy przed zakupem zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Nowoczesne sprzęty oferują bardzo wysokie rozdzielczości, dlatego z powodzeniem można stosować je zarówno w domu do oglądania filmów, jak i w celach edukacyjnych w sali lekcyjnej. Najczęściej występującymi rozdzielczościami są:

Bardzo ważna jest także funkcja dostosowania obrazu. Sprawdza się to przede wszystkim wtedy, gdy musimy dokonać korekcji zniekształceń trapezowych. Jeśli taka opcja jest dostępna, użytkownik może ustawić projektor w dowolnym kierunku bez obawy o jakość obrazu. Kluczowym aspektem jest również koszt eksploatacji. Jeśli projektor ma być przeznaczony do użytku domowego, dobrym rozwiązaniem będzie wybór projektora laserowego. Jest on co prawda nieco droższy, ale w dłuższej perspektywie pozwala na oszczędność energii elektrycznej.

Duże znaczenie ma też rodzaj złączy. Standardowo projektor powinien mieć wejście HDMI. W nowoczesnych projektorach 4K występuje ono w wersji 1.4 lub 2.0. Jest to chyba najbardziej uniwersalne dla wielu modeli laptopów czy kamer wideo. Dobrze, gdy w sprzęcie znajduje się co najmniej jedno złącze VGA (D-Sub).

Ostatnim istotnym parametrem jest dźwięk. Dobrej jakości projektor musi odtwarzać fonię w stopniu jak najmniej zakłóconym. Najczęściej projektory mają głośniki mono lub stereo. Inną opcję stanowi wyjście audio minijack, które umożliwia podłączenie osobnych głośników. Wygodny jest także moduł Bluetooth. Wówczas bez większego problemu podłączy się projektor pod głośnik bezprzewodowy.

Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link